Aby lidé mohli v některých čínských městech vstoupit do kanceláří, restaurací, parků nebo nákupních středisek, musejí doložit svůj zdravotní stav mobilní aplikací. V ní se zobrazí, zda jsou, nebo nejsou koronavirou hrozbou, popsala francouzská agentura AFP. Zelený status pustí člověka do většiny veřejných míst, žlutá barva ho může poslat do domácího vězení a obávané červené světlo člověka uvrhne do dvoutýdenní karantény v určené ubytovně.
Kontroverzní využití této technologie vyvolalo v Evropě rozruch v souvislosti s tím, jak některé země včetně Velké Británie, Francie, Švýcarska, ale i České republiky začínají spouštět své vlastní trasovací aplikace, které mají skrze mobilní telefony uživatelů sledovat postup koronavirové nákazy.
Čína spolupracuje ve jménu většího dobra
Technologie se podle AFP rozšiřuje po celé Číně, která je známá tím, že tamní vláda shromažďuje velké množství informací a osobních údajů o svých občanech. Mnoho Číňanů přitom tvrdí, že pro větší dobro spolupracují rádi. „S touto pandemií jsme ve zvláštním kontextu, takže mě vyzrazení mého pohybu neobtěžuje,“ uvedla třicetiletá Debora Lu žijící v Šanghaji a dodala: „Lidský život je důležitější.“
V Číně nejde o jedinou sledovací aplikaci. Například Státní rada Čínské lidové republiky (čínská vláda) využívá GPS lokalizace sdílené telekomunikačními společnostmi, což je druh sdílení dat, který by nejspíš nebyl v západních demokraciích přípustný.
Aplikace umožňuje státním orgánům vidět pohyb kohokoliv až čtrnáct dní zpětně a zjistit, zda nenavštívil oblasti považované za vysoce rizikové nebo zda se setkal s někým, kdo onemocněl COVID-19.
Další aplikace sbírají nejrůznější osobní údaje
V dubnu zaznamenal reportér AFP zvláštnost, zřejmě závadu, kdy se mu – stejně jako mnoha dalším cizincům v Číně – status v aplikaci z nevysvětlitelného důvodu změnil na žlutou barvu. Po několika restartováních mobilního telefonu se status „vrátil“ na zelenou.
Ostatní čínské aplikace sice nesbírají data skrze GPS, ale zjišťují o uživateli jiné informace. Hlavní město Peking má například takzvaný „zdravotní kit“, který informuje, zda člověk jel vlakem, letěl letadlem, projel do města přes tzv. check point, nebo byl pozitivně testován na koronavirus.
Policie, zdravotnické úřady a sousedské výbory, které jsou zemi s komunistickou vládou všudypřítomné, vkládají informace do předem určené aplikace.
Rozdíl mezi východní a západní kulturou
Většina ostatních aplikací funguje na stejném principu. Uživatel zadá do nově stáhnuté aplikace jméno, číslo identifikačního průkazu, telefonní číslo a někdy i fotografii. Program následně osobě vygeneruje barevný zdravotní kód.
Užívání aplikací se stalo v Číně nezbytné pro rezervaci jízdenek na vlak, letenek nebo pro vstup na mnoho veřejných míst. Nevyžadují to však všechna zařízení, výjimkou jsou třeba supermarkety.
„Mezi čínskou a západní kulturou je rozdíl,“ uvedl Cchuej Siao-chuej, profesor analýzy velkých dat a umělé inteligence na univerzitě ve Wu-chanu. „Většina Číňanů je připravena obětovat kousek svého osobního života, pokud je to skutečně pro jejich zdraví,“ uzavřel Cchuej Siao-chuej.