reklama

K VĚCI: Chytrou karanténou si kupujeme pojištění, tvrdí člen NERVu Jurajda

Do chytré karantény je potřeba masivně investovat. Jedná se o jeden ze dvou účinných nástrojů, který lze využít v boji s pandemií, tím druhým jsou plošná omezení, jež jsou ale v důsledku velmi drahá. Rolí Národní ekonomické rady vlády (NERV) je propojení ekonomických a epidemiologických scénářů, uvedl její člen a profesor CERGE institutu, ekonom Štěpán Jurajda v rozhovoru s Pavlínou Kosovou v pořadu K věci.

reklama

Na úvod se Jurajda vyjádřil k připravenosti České republiky na koronavirovou krizi. Podle něj jsme byli z hlediska epidemiologického a zdravotnického „trochu pozadu v otázkách propojených centrálních databází“ či „on-line vkládání testů“, ale udělal se u nás v této oblasti dle jeho názoru velký krok dopředu.

Uvedl, že v jihovýchodní Asii byli vzhledem k větší zkušenosti s předchozími epidemiemi SARS technologicky lépe připraveni než my. „Co se týče lůžek, vybavení, ventilátorů a tak, tam na tom myslím naše zdravotnictví bylo velmi dobře,“ doplnil.

Zásadní je chytrá karanténa a cílený monitoring

„Je zásadní se ptát, jak rychle postupuje příprava chytré karantény a cíleného monitoringu a testování rizikových skupin populace,“ reagoval na dotaz moderátorky, co je potřeba zlepšit před další možnou vlnou epidemie.

K tématu

Pro úspěšný boj s pandemií máme podle něj dva nástroje: „Jedním, který vláda správně zapla před šesti, sedmi týdny, jsou plošná omezení. To je nástroj velice účinný, ale také velice drahý. Stojí nás v řádu stovky a stovky miliard korun. Druhý nástroj, ten alternativní, jak se bránit tomu, aby se nám ta vlna infekce znovu zvedla, je chytrá karanténa.“ Zdůraznil rovněž důležitost jak aktualizace pandemického plánu, tak analýzy probíhající epidemie.

Právě chytrá karanténa, do níž jsou podle Jurajdy potřeba masivní investice, byla důležitým tématem rozhovoru. „My si chytrou karanténou kupujeme pojištění,“ sdělil s tím, že musíme být kapacitně a technologicky připraveni, když nám počet nakažených v budoucnu vzroste třeba na tisíc případů denně. Musíme mít kapacitu, kterou dnes nepotřebujeme, ale kterou budeme potřebovat, v případě, že nám počty nakažených vzrostou.

Zejména v průběhu rozvolňování je podle něj přirozené, že se objeví lokální ohniska nákazy. „A v ten okamžik záleží na tom, jak rychle chytrá karanténa bude schopná je dohledat a uzavřít, abyste nemusela zavřít celou ekonomiku,“ vysvětloval v pořadu K VĚCI.

Role Národní ekonomické rady vlády

Moderátorku zajímala také třeba role Národní ekonomické rady vlády. Tou je podle Jurajdy propojení ekonomických a epidemiologických scénářů, alespoň se tedy tuto roli snaží sehrát. NERV má pravidelné týdenní několikahodinové schůzky s premiérem a klíčovými členy vlády a ekonomický poradní tým krizového štábu posílá skrze svého šéfa Jana Švejnara každý týden svá aktualizovaná doporučení vládě.

Jako jednu za zásluh ekonomického týmu Jurajda uvedl politiku odkladu sociálního pojištění, která měla vyplynout ze vzájemných diskuzí s vládou.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama