reklama

K VĚCI: Chytrou karanténou si kupujeme pojištění, tvrdí člen NERVu Jurajda

Do chytré karantény je potřeba masivně investovat. Jedná se o jeden ze dvou účinných nástrojů, který lze využít v boji s pandemií, tím druhým jsou plošná omezení, jež jsou ale v důsledku velmi drahá. Rolí Národní ekonomické rady vlády (NERV) je propojení ekonomických a epidemiologických scénářů, uvedl její člen a profesor CERGE institutu, ekonom Štěpán Jurajda v rozhovoru s Pavlínou Kosovou v pořadu K věci.

reklama

Na úvod se Jurajda vyjádřil k připravenosti České republiky na koronavirovou krizi. Podle něj jsme byli z hlediska epidemiologického a zdravotnického „trochu pozadu v otázkách propojených centrálních databází“ či „on-line vkládání testů“, ale udělal se u nás v této oblasti dle jeho názoru velký krok dopředu.

Uvedl, že v jihovýchodní Asii byli vzhledem k větší zkušenosti s předchozími epidemiemi SARS technologicky lépe připraveni než my. „Co se týče lůžek, vybavení, ventilátorů a tak, tam na tom myslím naše zdravotnictví bylo velmi dobře,“ doplnil.

Zásadní je chytrá karanténa a cílený monitoring

„Je zásadní se ptát, jak rychle postupuje příprava chytré karantény a cíleného monitoringu a testování rizikových skupin populace,“ reagoval na dotaz moderátorky, co je potřeba zlepšit před další možnou vlnou epidemie.

K tématu

Pro úspěšný boj s pandemií máme podle něj dva nástroje: „Jedním, který vláda správně zapla před šesti, sedmi týdny, jsou plošná omezení. To je nástroj velice účinný, ale také velice drahý. Stojí nás v řádu stovky a stovky miliard korun. Druhý nástroj, ten alternativní, jak se bránit tomu, aby se nám ta vlna infekce znovu zvedla, je chytrá karanténa.“ Zdůraznil rovněž důležitost jak aktualizace pandemického plánu, tak analýzy probíhající epidemie.

Právě chytrá karanténa, do níž jsou podle Jurajdy potřeba masivní investice, byla důležitým tématem rozhovoru. „My si chytrou karanténou kupujeme pojištění,“ sdělil s tím, že musíme být kapacitně a technologicky připraveni, když nám počet nakažených v budoucnu vzroste třeba na tisíc případů denně. Musíme mít kapacitu, kterou dnes nepotřebujeme, ale kterou budeme potřebovat, v případě, že nám počty nakažených vzrostou.

Zejména v průběhu rozvolňování je podle něj přirozené, že se objeví lokální ohniska nákazy. „A v ten okamžik záleží na tom, jak rychle chytrá karanténa bude schopná je dohledat a uzavřít, abyste nemusela zavřít celou ekonomiku,“ vysvětloval v pořadu K VĚCI.

Role Národní ekonomické rady vlády

Moderátorku zajímala také třeba role Národní ekonomické rady vlády. Tou je podle Jurajdy propojení ekonomických a epidemiologických scénářů, alespoň se tedy tuto roli snaží sehrát. NERV má pravidelné týdenní několikahodinové schůzky s premiérem a klíčovými členy vlády a ekonomický poradní tým krizového štábu posílá skrze svého šéfa Jana Švejnara každý týden svá aktualizovaná doporučení vládě.

Jako jednu za zásluh ekonomického týmu Jurajda uvedl politiku odkladu sociálního pojištění, která měla vyplynout ze vzájemných diskuzí s vládou.

Tagy: rozhovor pandemie Pavlína Kosová restrikce chytrá karanténa INTERVIEW K VĚCI Štěpán Jurajda NERV

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i dítě, zatím není jasné, jak staré. Starosta města hovořil o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama