Chce změnit postavení mobilních telefonů. Kapesní zařízení Rabbit R1 si na světovém veletrhu elektroniky CES 2024 vydobylo obrovskou porci pozornosti. Přispěla k tomu i prezentace šéfa projektu Jesse Lyu ve stylu Applu a prohlášení, že v jistém ohledu chtějí nahradit telefony s Androidem a od Applu.
Rabbit R1 má být univerzálním zařízením, přes které si uživatelé objednají taxík či nákup, zapíšou schůzky do kalendáře nebo si nechají poradit, co si udělat k večeři.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Predátoři zneužívají děti přes Twitch. Jde o vážný problém, řekl šéf streamovací platformy
„Naším cílem je vytvořit nejjednodušší počítač. Něco tak intuitivního, že se nebudete muset učit, jak se to ovládá,“ říká Jesse Lyu v představovacím videu, kde ukazuje oranžovou krabičku s displejem, na němž se vyjímá logo společnosti: králík.
Zařízení o poloviční velikosti mobilního telefonu běží na vlastním operačním systému Rabbit OS. Z designového hlediska na něm zaujme výrazná barva, téměř třípalcový dotykový displej, analogové kolečko, boční tlačítko a 360° kamera, kterou tvůrci nazývají „rabbit eye“, tedy králičí oko.
Dále se v kapesním zařízení nachází mikrofon, reproduktory, slot pro sim kartu a také technologie pro bluetooth a wifi, díky kterým Rabbit R1 komunikuje s okolím.
Introducing r1. Watch the keynote.
— rabbit inc. (@rabbit_hmi) January 9, 2024
Order now: https://t.co/R3sOtVWoJ5 #CES2024 pic.twitter.com/niUmjFvKvE
Na první pohled kapesní parťák připomíná konzoli z devadesátých let Game Boy, svým způsobem i japonskou hračku tamagoči. Akorát je o dost chytřejší. Vývojáři vypracovali vlastní systém postavený na umělé inteligenci, který se učí z mobilních aplikací. Načte si různorodá rozhraní aplikací napříč operačními systémy iOS nebo Android, což zrychluje jeho práci.
„Využíváme jazykový model k tomu, abychom umělou inteligenci přivedli od slov k činům. Konečně můžeme postavit počítač, který kromě porozumění, co se snažíte říct, opravdu dokáže pomoci v dělání věcí,“ říká Lyu.
K tomu využívá prostředí zvané rabbit hole, králičí nora, ve kterém se uživatelé mohou přihlásit do oblíbených služeb typu Spotify, YouTube a další, aby malé zařízení získalo přístup k jejich funkcím. Zakladatel firmy zároveň upozornil, že jeho systém si neukládá žádné přihlašovací údaje ani neshromažďuje další data.
Duolingo propustilo překladatele a „najalo“ umělou inteligenci. Sníží to kvalitu výuky?
Na místo překladatelů nastupuje umělá inteligence. Americká společnost Duolingo provozující platformu a mobilní aplikaci pro výuku jazyků se rozloučila s desetinou svých dodavatelů. Firma nabízí kurzy ve 40 různých jazycích a uvedla, že umělá inteligence nyní vytváří některá zadání a překlady.
„Teď, jak to funguje,“ pronáší Lyu. „Můžu se Rabbita zeptat na cokoliv, jako když používám ChatGPT. Rozdíl je v rychlosti, náš operační systém je desetkrát rychlejší než většina AI hlasových projektů.“
Šéf startupu následně zadává jednoduché otázky a příkazy: jakou hodnotu nyní mají akcie Coca-Coly? Kdo hrál v Oppenheimerovi? Zavoláš mi taxi? A zařízení v mžiku odpovídá. V tomto případě nejde o nic nového a revolučního.
Zajímavější funkce se objeví o chvilku později, kdy Lyu aktivuje tzv. králičí oko. S kamerou namíří na otevřenou lednici: „Tohle všechno mám v ledničce. Můžeš mi z toho udělat nízkokalorické jídlo?“ Po několikavteřinovém analyzování Rabbit nabízí recept na omeletu a jak ji krok za krokem připravit.
Ambicí startupu není jednoho dne nahradit mobilní telefony. Jen chce práci s desítkami různých aplikací zefektivnit a naučit uživatele, aby své mobilní telefony nechali v tašce nebo kabelce a v kapse nosili kompaktní zařízení, které tyto činnosti zvládne také a mnohem rychleji.
Pět a půl tisíce korun
Dále Lyu láká na to, že si uživatelé mohou zařízení vytrénovat podle sebe. V ukázce zatím experimentálního tréninkového módu zařízení spojil s generátorem obrázků Midjourney. Rabbit R1 poté na základě hlasového zadání zvládl zaúkolovat umělou inteligenci a nechal vygenerovat obrázek podle přání. Další automatizovanou funkcí může být úprava fotografií ve Photoshopu.
Zásadním tahákem malého králičího parťáka je cena. Lyu se v průběhu prezentace vytasil s cenovkou 199 dolarů. Po započítání daní by tak zařízení mohlo mít cenu pět a půl tisíce korun.
Klíčové modely Applu nebo Samsungu stojí 20 tisíc korun a více. Chytré reproduktory využívající hlasové asistenty typu Alexa nebo Siri se dají pořídit za nižší jednotky tisíc korun, ale nemají nadstavbu v podobě umělé inteligence. Rabbit je levnější i ve srovnání s brýlemi Ray-Ban Meta využívajícími AI.
30,000 sold in 3 days. wow! ❤️ https://t.co/hTomnLRxzR
— Jesse Lyu (@jessechenglyu) January 13, 2024
Proto nepřekvapí, že se po Rabbitovi jen zaprášilo. Startup se sídlem v Los Angeles spustil celkem tři vlny předprodejů, v každé z nich bylo k dispozici 10 tisíc kusů. Během 72 hodin mohl startup hlásit: „Máme vyprodáno.“
Novinky se nejprve dočkají zákazníci ve Spojených státech na přelomu března a dubna. Poté by během léta mělo dojít k uspokojení poptávky evropských uživatelů. Otázkou zatím zůstává, kdy a jestli vůbec se Rabbit R1 dostane na český trh.
I vzhledem k slibovaným funkcím a faktu, že jde o první generaci takového zařízení, je potřebné brát vše s nadhledem. O samotném úspěchu rozhodnou až první recenze a zkušenosti zákazníků.