Streamovací platforma Twitch vyráží do boje proti sexuálním predátorům. Ti využívají platformu ke sledování a obtěžování dětí a teenagerů. Agentura Bloomberg ve své analýze uvedla, že predátoři našli nový způsob, jak zneužívat děti. „Tento problém bereme velmi vážně. Stejně jako u všech ostatních on-line služeb budeme s tímto problémem i nadále usilovně bojovat,“ uvedl šéf Twitche Dan Clancy.
Bloomberg se do větší analýzy videí na Twitchi pustil v období mezi říjnem 2020 a srpnem 2022. Výzkumníci během téměř dvou let zjistili, že se internetoví predátoři zaměřili na 279 tisíc dětí. Stovky predátorů na svých účtech sledovaly více než tisíc dětí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zabíjení princezen a sleva. Český influencer dostal vyhazov za nevhodné komentování střelby
Streamovací platforma tehdy oznámila, že v boji proti těmto praktikám zřídila několik opatření: ověřování účtu přes mobilní telefon a také zahájila práce na mazání účtu vytvořených uživateli, kteří jsou mladší 13 let.
V nové lednové zprávě ale Bloomberg konstatuje, že problém nezmizel. Největším problémem jsou nyní takzvané klipy, tedy krátké úryvky videí. Každý uživatel může z živého vysílání vystřihnout a uložit 20vteřinový klip, který může sdílet na sociálních sítích.
Úspěchu streamovací platformy Twitch.tv se věnoval herní a technologický pořad Enter:
Twitch tuto funkci zavedl v roce 2016 a v současné době s ní má velké plány. Na platformě chce vytvořit speciální místo, kde se budou sdílet pouze klipy, aby se vyrovnal konkurenci v podobě sociální sítě TikTok. Její úspěch je postavený na krátkém video obsahu. Právě klipy na Twitchi ale hrály velkou roli ve zneužívání dětí.
Bloomberg ve spolupráci s Kanadským centrem pro ochranu dětí analyzoval přes tisíc videí a zjistil, že přes 7 procent krátkých klipů obsahovalo videa dětí se sexuálním podtextem. Mezi nimi jsou pasáže, kde chlapci ve věku 5 až 12 let ukazují genitálie na kameru po pobídce diváků.
Jiné případy zase vykazovaly prvky groomingu, tedy psychický nátlak, který vede k vylákání osobních údajů z oběti. Pachatelé se dále snaží u dítěte vyvolat pocit falešné naděje a chtějí ho přimět k osobnímu setkání.
Podle zjištění Bloombergu měla tato krátká videa desítky tisíc zhlédnutí.
„Již 25 let sledujeme, jak odvětví dělá dobrovolnou regulaci. Víme, že to prostě nefunguje,“ řekl ředitel Kanadského centra pro ochranu dětí Stephen Sauer agentuře Bloomberg. „Vidíme, že na těchto platformách je zneužíváno příliš mnoho dětí. Chceme, aby vláda zasáhla a řekla: ,Toto jsou bezpečnostní opatření, která musíte zavést,‘“ doplnil Sauer.
Vedení oblíbené streamovací platformy zareagovalo a bere výsledky analýzy vážně. „Poškozování mládeže kdekoli na internetu je hluboce znepokojující,“ řekl šéf Twitche Dan Clancy. „I jeden případ je příliš mnoho a my tento problém bereme nesmírně vážně. Stejně jako u všech ostatních on-line služeb budeme s tímto problémem i nadále usilovně bojovat.“
Clancy dále řekl, že firma sice udělala významný progres v boji proti sexuálním predátorům, ale že vymýcení tohoto problému vyžaduje spolupráci s různými institucemi.
Twitch ve svém vyjádření uvedl, že živé přenosy prochází přísnou a automatizovanou kontrolou, která má potenciálně škodlivý obsah odstranit a zabránit v jeho šíření. Služba má také nástroje indentifikující zablokované uživatele, kteří se pokouší vytvořit si nový účet.
Vedle toho se snaží identifikovat streamery, kteří jsou mladší 13 let a v poslední řadě Twitch spolupracuje s odborníky a neziskovými organizacemi na vzdělávání v oblasti on-line bezpečnosti, ochrany soukromí nebo zdravého využívání technologií.
Streamovací platforma Twitch se stala populární díky živým přenosům z videoher. Streameři hrají své oblíbené tituly a během toho s ním komunikují fanoušci skrze chat. Společně tak mohou ovlivňovat, jakým tempem a způsobem se vysílání bude ubírat.
V posledních letech ale není Twitch jen o videohrách. Své místo si tu našly různé podcasty a talkshow. Oblíbené jsou takzvané IRL streamy (zkratka ze slova in real life), tedy vysílání ze skutečného života.
Podle statistik na platformě vysílá přes 7,5 milionů streamerů v 35 různých světových jazycích. Twitch se chlubí, že má 35 milionů denních aktivních uživatelů. Více než 70 procent diváků pak pochází z věkové skupiny 18–34 let.