
Zdroj: Getty Images

Čínská aplikace proti šíření koronaviru selhala, pokud jde o zabezpečení citlivých dat.
Zdroj: Getty Images
Peking vyšetřuje závažný únik informací z trasovací aplikace proti koronaviru, která je v čínském hlavním městě povinná. On-line byly vydraženy důvěrné informace nejméně 50 celebrit a dalších významných osobností. Zda unikly také informace běžných občanů, zatím není jasné.
Osobní fotografie nejméně padesáti herců a zpěváků byly vydraženy on-line za 15 amerických centů (v přepočtu něco málo přes tři koruny), informovalo čínské médium Red Star News. Kupci si mohli vybrat také z více než tisícovky čísel občanských průkazů a čísel pasů.
Software Helath Kit funguje v Pekingu od letošního února a je napevno instalován v aplikacích WeChat a Alipay. Povinně jej musí mít zprovozněný také občané cizích států zdržující se na území Číny. Aplikace vyžaduje po občanech zadání čísla občanského průkazu či pasu a fotografie, pokud je jim nad 16 let.
Obyvatelům Pekingu je pak přidělena zelená, oranžová či červená barva v závislosti na jejich rizikových kontaktech, nařízené karanténě či případné nákaze. Vedení města si od aplikace původně slibovalo návrat k „běžnému životu“, stejně jako tomu bylo v tuzemsku s takzvanou chytrou karanténou. Zelená barva v aplikaci je totiž nutná pro vstup do restaurací, obchodů, dokonce i do veřejné dopravy. Lidé s oranžovou či červenou barvou se do těchto míst nedostanou.
Na základě uniklých informací je možné zjistit, zda byla osoba v minulosti pozitivně testována na koronavirus a kde se nechala testovat. Zadáním celého jména a identifikačního čísla lze také sledovat kompletní epidemický status jedince. Stále není jasné, kolik z 21,5 milionů obyvatel Pekingu kromě celebrit únik poškodil.
V tiskové zprávě o úspěchu softwaru Health Kit 3.0 se Peking pochlubil, že veškerá data byla použita výhradně pro trasování a prevenci a měla být údajně bezpečně uložena v cloudovém systému města. V době úniku v Číně opětovně sílí komunitní přenos nového koronaviru, a to zejména na severovýchodě země, Peking nevyjímaje.
Čínský případ však není ojedinělý ani překvapivý. Společnost Intertrust zveřejnila již v září analýzu, podle níž má 71 procent trasovacích aplikací pro boj s nemocí COVID-19 alespoň jednu významnou slabinu, která může vést k úniku citlivých dat o zdravotním stavu.
Nejčtenější

Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu
15. dubna 2021
Záhadná úmrtí na Slovensku. Dva páry šly spát, vzbudily se jen ženy. Jeden muž byl Čech
15. dubna 2021