CNN Prima News osobní údaje

osobní údaje

Výpis příspěvků ke štítku „osobní údaje“

Kontroly aplikací čTečka za covidu byly nezákonné, řekl soud. Mohly unikat osobní údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.

Pozor na aplikaci z Číny, může sloužit k vydírání. V Česku má desetitisíce uživatelů

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. V ČR aplikaci podle úřadu používá asi 40 tisíc lidí, například diplomaté a obchodníci.

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Kontroverzní novela: Do vaší zdravotní dokumentace by mohli nahlížet úředníci, i bez svolení

S dáváním souhlasu krajským úředníkům k nahlížení do osobní zdravotní dokumentace možná bude konec. Nově by do ní mohli nahlížet i bez povolení třeba při řešení stížností. A to i přesto, že nemají zdravotnické vzdělání. Vláda totiž schválila novelu zákona o zdravotních službách, která míří do Sněmovny. Někteří lékaři a opozice ale návrh kritizují kvůli ochraně osobních údajů.

Vaše osobní data jsou pro firmy zlatý důl. Lidé často netuší, co všechno o nich vědí

Osobní údaje uživatelů na sociálních sítích jsou zlatým dolem a zásadní obchodní komoditou. Například Facebook či Instagram zaznamenávají nemalé množství informací, co dělají lidé na jejich platformě, od historie vyhledávání po prohlížené položky v bazaru. Důvod je jediný – o tyto údaje mají zájem obchody i agentury, které pak mohou lépe zacílit své reklamy. Data o tom, co dělají lidé na internetu, jsou zkrátka obřím miliardovým byznysem.

Přítelkyně běloruského novináře Prataseviče jde za mříže. Podle soudu šíří pomluvy

Běloruský soud v pátek na šest let do vězení poslal Sofiju Sapegaovou, ruskou přítelkyni běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče. Informovaly o tom ruské tiskové agentury TASS a Interfax. Běloruské úřady ženu zadržely loni v květnu spolu s žurnalistou poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun mířící z Atén do Vilniusu. Letecký incident a zadržení dvojice následně odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu.

Covid pasy pod kůží. Ve Švédsku představili očkovací čipy, přečte je každý mobil

Švédský start-up Epicenter představil mikročip o velikosti rýže, který je schopný uchovávat údaje o vakcinačním statusu člověka a může být implantován člověku pod kůži. S rozmachem povinných covid pasů si už nyní řada Švédů nechává různé čipy implantovat po vlastní ose, řešení od Epicentru je ale univerzální – údaje z čipu totiž načte prakticky každý mobil.