reklama

Čínské rezervace bojují o návrat pand do přírody. Jejich počty pomalu stoupají

Sedm přírodních rezervací a devět přírodních parků. Na souboru chráněných území na jihozápadě Číny se rozprostírá Útočiště pandy velké v Sečuánu. Právě tady žije více než třetina populace ohrožené pandy velké. Ve zdejších deštných pralesích však nacházejí ochranu i další ohrožené druhy zvířat.

reklama

V horách jihozápadní provincie najdeme rozsáhlou síť výzkumných středisek, rezervací, chovných stanic i azylů pro divoká zvířata. Celá desetiletí se tu vědci snaží především zvýšit počty pand velkých v zajetí, aby mohly posílit volně žijící populaci. V celé Číně nežijí ani dva tisíce zástupců tohoto druhu. V zajetí žije něco málo přes dvě stě dvacet pand. Od roku 2006 bylo díky chovnému programu do rezervací vypuštěno sedm jedinců. Ve stejný rok bylo Útočiště prohlášeno za součást světového dědictví UNESCO.

Ačkoliv počty pand příliš nerostou, v roce 2016 se přesunuly z kategorie „ohrožený druh“ do kategorie „zranitelný druh“. Opatření na záchranu tohoto druhu jsou totiž poměrně úspěšná. Ještě v sedmdesátých letech v Číně žila jen polovina, tedy tisícovka zástupců tohoto druhu. A není divu –⁠ za zabití pandy totiž v Číně hrozí i trest smrti a naopak jejich zachránci jsou značně oceňováni.

Ne vždy se však výzkumníci shodnou s ochránci zvířat. Jádrem sváru bývají především značné zásahy do přirozeného průběhu života pand. Kvůli snaze o co nejvyšší úspěšnost odchovů totiž výzkumníci například oddělují mláďata od matek ještě před dovršením šesti měsíců věku. Malé pandy tak přicházejí o značnou část dovedností a znalostí, které jim může předat jen jejich matka a na kterých může v přírodě záviset jejich přežití. Možná i proto není překvapivé, že ze sedmi vypuštěných pand dvě v přírodě již zemřely.

Síť rezervací a parků se rozkládá na ploše více než devíti tisíc kilometrů čtverečních. Z dalších ohrožených druhů zde žijí například pandy červené nebo levharti obláčkoví. Podle dvouleté investigace Greenpeace East Asia však i jim nyní hrozí nebezpečí. Podle jejich zjištění totiž v posledních letech bylo ve zdejších chráněných oblastech vykáceno téměř třináct kilometrů čtverečních lesů. Proto upozorňují, že těžaři využívají skuliny v už tak slabých lesnických směrnicích. Ty umožňují vykácet „nefunkční“ přirozené pralesy a nahradit je výdělečnými plantážemi. Odlesňování by tak mohlo zmařit dlouholeté snahy výzkumníků navrátit pandy velké do sečuánské divočiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama