reklama

Čínské rezervace bojují o návrat pand do přírody. Jejich počty pomalu stoupají

V přírodě žijí necelé dva tisíce pand velkých. Zdroj: China Daily

Sedm přírodních rezervací a devět přírodních parků. Na souboru chráněných území na jihozápadě Číny se rozprostírá Útočiště pandy velké v Sečuánu. Právě tady žije více než třetina populace ohrožené pandy velké. Ve zdejších deštných pralesích však nacházejí ochranu i další ohrožené druhy zvířat.

reklama

V horách jihozápadní provincie najdeme rozsáhlou síť výzkumných středisek, rezervací, chovných stanic i azylů pro divoká zvířata. Celá desetiletí se tu vědci snaží především zvýšit počty pand velkých v zajetí, aby mohly posílit volně žijící populaci. V celé Číně nežijí ani dva tisíce zástupců tohoto druhu. V zajetí žije něco málo přes dvě stě dvacet pand. Od roku 2006 bylo díky chovnému programu do rezervací vypuštěno sedm jedinců. Ve stejný rok bylo Útočiště prohlášeno za součást světového dědictví UNESCO.

Ačkoliv počty pand příliš nerostou, v roce 2016 se přesunuly z kategorie „ohrožený druh“ do kategorie „zranitelný druh“. Opatření na záchranu tohoto druhu jsou totiž poměrně úspěšná. Ještě v sedmdesátých letech v Číně žila jen polovina, tedy tisícovka zástupců tohoto druhu. A není divu –⁠ za zabití pandy totiž v Číně hrozí i trest smrti a naopak jejich zachránci jsou značně oceňováni.

Kromě pand velkých v Útočišti žijí i ohrožené pandy červené. Zdroj: China Daily
Kromě pand velkých v Útočišti žijí i ohrožené pandy červené. Zdroj: China Daily

Ne vždy se však výzkumníci shodnou s ochránci zvířat. Jádrem sváru bývají především značné zásahy do přirozeného průběhu života pand. Kvůli snaze o co nejvyšší úspěšnost odchovů totiž výzkumníci například oddělují mláďata od matek ještě před dovršením šesti měsíců věku. Malé pandy tak přicházejí o značnou část dovedností a znalostí, které jim může předat jen jejich matka a na kterých může v přírodě záviset jejich přežití. Možná i proto není překvapivé, že ze sedmi vypuštěných pand dvě v přírodě již zemřely.

Ošetřovatelé nosí speciální obleky připomínající právě pandy, aby si mláďata nezvykala na přítomnost lidí. Zdroj: China Daily
Ošetřovatelé nosí speciální obleky připomínající právě pandy, aby si mláďata nezvykala na přítomnost lidí. Zdroj: China Daily

Síť rezervací a parků se rozkládá na ploše více než devíti tisíc kilometrů čtverečních. Z dalších ohrožených druhů zde žijí například pandy červené nebo levharti obláčkoví. Podle dvouleté investigace Greenpeace East Asia však i jim nyní hrozí nebezpečí. Podle jejich zjištění totiž v posledních letech bylo ve zdejších chráněných oblastech vykáceno téměř třináct kilometrů čtverečních lesů. Proto upozorňují, že těžaři využívají skuliny v už tak slabých lesnických směrnicích. Ty umožňují vykácet „nefunkční“ přirozené pralesy a nahradit je výdělečnými plantážemi. Odlesňování by tak mohlo zmařit dlouholeté snahy výzkumníků navrátit pandy velké do sečuánské divočiny.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdraví

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo

Onemocněli jste covidem a máte následky i týdny po uzdravení? V podobné situace se ocitlo mnoho lidí, ale jen někteří mají nárok na léčebný pobyt v lázních hrazený pojišťovnou. Svaz léčebných lázní nyní usiluje o to, aby jej mohli absolvovat všichni, kteří prodělali těžší průběh onemocnění COVID-19, upozorňuje jeho prezident Eduarda Bláha.

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
reklama
reklama
Hotely mohou otevřít bez omezení od příštího pondělí. Hosté musí být testovaní

Vláda

Domácí zpravodajství

ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Další články
reklama
reklama