Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se domnívá, že se na čínském konzulátu v San Francisku ukrývá čínská vědkyně, která byla u kalifornského federálního soudu obviněna ze zatajení svého spojení s čínskou armádou. Jde o další případ střetu amerických úřadů s čínskými zastupitelstvími v USA.
Ve středu administrativa nařídila uzavřít čínský konzulát v Houstonu, který se podle ní podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo zatčení tří čínských občanů za vízové podvody. Další člověk je podle ministerstva na útěku a skrývá se na čínském konzulátu v San Francisku.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo houstonský konzulát označil za „centrum špionáže a krádeže duševního vlastnictví“. Spojené státy a jeho spojenci budou muset podle něj nyní najít „kreativní a asertivní“ způsob, jak donutit Čínu, aby změnila své chování. Čínský prezident Si Ťin-pching podle amerického ministra zahraničí pevně věří v „zkrachovalou totalitní ideologii“.
Provokace, porušení práva, hřímá Čína. USA požadují uzavření čínského konzulátu v Houstonu
Čínské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že USA požadují uzavření čínského konzulátu v texaském velkoměstě Houstonu. Informovala o tom agentura AP. Podle představitelů komunistické Číny jde ze strany Američanů o provokaci a porušení mezinárodního práva.
V USA se spekuluje, že nemusí zůstat u uzavření houstonského konzulátu a že USA nařídí uzavřít i další čínské mise. Nyní se pozornost zaměřila na tu v San Francisku.
Špionka napojená na čínskou armádu
FBI tvrdí, že se tam ukrývá vědecká pracovnice Tchang Ťüan, která v žádosti o vízum lhala o svém spojení s čínskou armádou a v červnu pak lhala znovu při výslechu na FBI. Agenti našli fotografie, na kterých je Tchang ve vojenské uniformě, a články v čínském tisku, které ji s armádou spojují. Při výslechu v červnu v USA ale Tchang řekla, že v armádě nesloužila, a popřela, že zná význam insignií, které má na fotografiích na své uniformě. V dokumentaci obvinění jsou další důkazy jejího členství v armádě, které se našly při domovní prohlídce.
„FBI se domnívá, že Tchang po výslechu, který se konal 20. června, odešla na sanfranciský konzulát a zůstala tam,“ stojí v dokumentaci prokuratury. Tchang na Kalifornské univerzitě pracovala v biologickém výzkumu.
Její případ dokazuje, že „čínský konzulát v San Francisku poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání v USA,“ stojí v obvinění. Podle prokuratury nejde o izolovaný případ, ale o součást „programu vedeného čínskou armádou“ s cílem dostat vojenské vědce do USA pod lživými záminkami. V Kalifornii byli v minulých týdnech zadrženi za lhaní o svém vztahu k armádě dva jiní čínští vědci. Čína má v USA pět konzulárních pracovišť a jedno velvyslanectví.