
EU odkládá odvetná cla o 90 dní
Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se může brzy proměnit v živelnou katastrofu. Vyplývá to z analýzy americké CNN. Ta upozorňuje, že celní spory mezi oběma mocnostmi vyšlou šokové vlny do zemí po celém světě. Někteří bývalí američtí představitelé varují, že rizika jsou obrovská.
„Trump jako obvykle improvizuje. Jeho ohromující celní politika vůči Číně se neřídí žádným smysluplným vzorcem. Trump se chová jako realitní žralok – zvyšuje sázky na neúnosnou úroveň, aby se pokusil získat páku při vyjednávání. Jde o nejnovější příklad ‚teorie šílence‘,“ uvedla CNN ve své analýze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropa dala Trumpovi další šanci. Nabídla mu cukr, ale hrozí i bičem, vysvětluje expert
Otázkou zůstává, zda bude taktika Washingtonu fungovat. Je dost možné, že Čína, která už nevykazuje tolik ohromující čísla hospodářského růstu jako dřív, raději ustoupí, než aby si ničila vlastní ekonomiku. Podle CNN je mnoho čínských expertů názoru, že není v zájmu Pekingu situaci ještě více eskalovat.
Během tohoto týdne se ovšem nezdálo, že by některá ze dvou stran chtěla ustoupit. Zatímco většině zemí světa Trump navýšení cel odložil, Číně je zvedl na 125 procent. V součtu s předchozími cly tak činí celková celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent. Si Ťin-pching vzápětí odpověděl, když Čína navýšila odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent.
Rizika jsou obrovská, jak varují někteří bývalí američtí představitelé. „Nyní jsme s Čínou v obrovské obchodní válce. Tato cla budou mít masivní dopady na Spojené státy i globální ekonomiku. Nikdo neví, kam tato politika směřuje,“ řekla pro CNN americká exministryně financí Janet Yellenová, která sloužila v administrativě Trumpova předchůdce Joea Bidena.
Jsou Spojené státy nespolehlivým partnerem?
Trump ještě v polovině týdne trval na tom, že rozhodující pro jednání s Čínou bude jeho „chemie“ se Si Ťin-pchingem. „Je v pravém slova smyslu mým přítelem už dlouhou dobu,“ tvrdil šéf Bílého domu během zasedání kabinetu. Jenže „politika kamarádství“ není zrovna Si Ťin-pchingovým stylem.
„On není vyjednavač. Čína dává přednost vyjednávání vedenému v rámci vyčerpávající formální diplomacie na nižší úrovni. Setkání lídrů Peking dobře plánuje. A průběh bývá daleko od scénáře, kdy se velcí chlapi sejdou v místnosti a pohádají se, jak preferuje Trump. Neexistuje ani šance, že by Čína vystavila svého vůdce volnému zasedání v Oválné pracovně, kde se může stát cokoliv. Stačí se zeptat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ upozornila CNN.
Jedním z důvodů, proč by obchodní válka mezi USA a Čínou mohla být katastrofická, spočívá v až překvapivé propojenosti obou ekonomik. Léta vzájemné integrace pomohla ekonomicky jak Číně, tak USA. Američtí spotřebitelé se mohli těšit z levného spotřebního zboží, což zvýšilo kvalitu života střední třídy. Čína zase obchod s USA využila k rozšíření výroby a vyvedení desítek milionů svých lidí z chudoby. Omezení obchodu mezi Washingtonem a Pekingem by tak mohlo být velmi bolestivé pro obě strany.
Rozsah potenciálního konfliktu nutí americké představitele hledat novou strategii. Podle CNN se s ohledem na vývoj celní války Číny a USA v Trumpově kabinetu začal rodit nápad obrátit se ke starým spojencům – mezi které patří Kanada či evropské země – a vytvořit jednotnou protičínskou alianci.
„To se ale zdá být nepravděpodobné, jelikož si prezident Trump svým jednáním rozkmotřil země Evropy i Kanadu. Přátelé USA se rozhodli, že budou muset jít svou vlastní cestou, jelikož Spojené státy jsou nespolehlivým partnerem. Trumpovy provokace západních zemí by tak mohly zmařit vznik jakékoliv protičínské aliance. Na změnu kurzu už je možná příliš pozdě,“ dodala CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Trump není hlupák, cly sonduje reakce. Babiš nosil červenou čepici, teď ji odhazuje, říká Klaus