Češi si utáhli opasky. Spotřeba plynu loni klesla na nejnižší úroveň za posledních osm let

Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let. Celkově ho Češi spotřebovali 7,54 miliardy metrů krychlových, což bylo meziročně o pětinu méně. Při přepočtu na dlouhodobý teplotní normál byla nejnižší minimálně od roku 2001. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). V loňském roce podle úřadu klesla rovněž spotřeba elektřiny, meziročně o 3,9 procenta.

Spotřeba plynu v tuzemsku meziročně klesala ve všech měsících loňského roku, nejvýrazněji v květnu, a to o 33,3 procenta. „Celkově byla spotřeba nejnižší za posledních osm let. Když ji přepočítáme na teplotní průměr, pak byla dokonce vůbec nejnižší od roku 2001, kdy ERÚ začal vést statistiky provozu plynárenské soustavy,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Největší podíl na loňské spotřebě měli se 47,2 procenty tradičně velkoodběratelé, následovaly s 25,4 procenty domácnosti a maloodběratelé s 14,3 procenty. Střední podnikatelé měli na spotřebě podíl přes 9,3 procenta. Největší úspory oproti loňsku zaznamenali podle úřadu podnikatelé se středním odběrem, kteří snížili spotřebu o 22,2 procenta. Domácnosti omezily spotřebu o pětinu.

ČTĚTE TAKÉ: Kolik musí měsíčně uspořit třicátníci a čtyřicátníci, aby v důchodu netřeli bídu?

Plyn na výrobu elektřiny se v loňském roce podílel na celkové spotřebě z 8,1 procenta, což je nejméně za čtyři roky. Podle ERÚ to odráží loňské extrémně vysoké ceny plynu.

Roční bilanci plynárenské soustavy v loňském roce významně ovlivnila loňská geopolitická situace způsobená ruskou agresí na Ukrajině. Oproti roku 2021 poklesl dovoz plynu o 40,7 procenta na 27,08 miliardy metrů krychlových.

Rekordně naplněné zásobníky

ERÚ upozornil také na výrazně vyšší naplněnost tuzemských zásobníků plynu. „Zatímco v prosinci 2021 dosahovaly zásoby 49,1 procenta z celkové kapacity zásobníků, na konci roku 2022 se vyšplhaly téměř na dvojnásobek, 85,2 procenta. Rekordní byl přitom stav na začátku zimy, kdy byly oproti minulosti zásobníky naplněny prakticky ze 100 procent,“ podotkl Trávníček.

Meziroční nárůst zásob pokračuje i letos. Ve středu byly zásobníky plné z 62,5 procenta, přičemž loni to bylo kolem 21,5 procenta. Na konci loňské zimní sezony naplněnost činila kolem 13 procent.

Češi loni omezovali rovněž spotřebu elektřiny. Čistá spotřeba, do které se nezapočítává vlastní spotřeba na výrobu elektřiny, ztráta a spotřeba elektřiny na přečerpávání, klesla podle ERÚ o 3,9 procenta na 60,4 terawatthodiny. Obdobný pokles byl také u hrubé spotřeby. Nejvíce spotřebu omezovaly domácnosti.

Tagy: