reklama

Děsivé záběry z Ruska. Přeplněné nemocnice, pacienti na chodbách, lékařky pláčou

Některé ruské nemocnice podle svědectví lékařů i zdravotního personálu kolabují. Od jara tam zemřelo o 120 tisíc lidí více než za srovnatelné období v předchozích letech. Na sociálních sítích se objevují záběry z přeplněných nemocničních chodeb i pokojů. Navzdory šíření viru ale úřady v Moskvě otevřely veřejné zimní kluziště.

reklama

Na jednom z videí, které se rozšířilo po internetu, je slyšet plačící zdravotnice. „Je jí devadesát let. Přežila druhou světovou válku. Co to děláte? Musím se rozbrečet, abych vás přesvědčila? Není to ani moje maminka, ani moje babička,“ odkazuje zdravotnice na stařenku s covidem. Video natočila nemocniční laborantka Alsa Nigmatullinovová.

Zatímco ostatní lékaři jen bezmocně sedí za stolem, chodbami ruské nemocnice v Uljanovsku zní lékařčin třesoucí se hlas. V zařízení nejsou žádná volná lůžka, v lékárnách docházejí některé léky. „Večer jí bude pravděpodobně velmi špatně. Co s ní mám dělat? Odpovězte mi,“ naléhá na kolegy dál zdravotnice.

K tématu

Další záběry, které pořídila Yelizaveta Titovová, ukazují pacienty, kteří leží na chodbách nemocnice v Tomsku. „Všichni takhle leží na chodbě, protože tu nejsou žádná volná lůžka. Pacienty dávají na křesla, k dispozici jsou ale pouze dvě,“ popisuje ve videu Titovová.

Moskva staví obří kluziště

Jednaosmdesát procent lůžek vyhrazených pro pacienty s covidem je v Rusku už obsazených, píše agentura AP. V některých regionech jich nezbývá ani deset procent. K situaci se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Během videosetkání naléhal na gubernátory. „Kolegové, získali jste široké pravomoci pro zavedení protipandemických opatření. Nikdo vás nezbavil osobní odpovědnosti za přijatá opatření. Doufám, že budou přijata včas,“ uvedl Putin.

K tématu

Zpravodajský portál MediaZona tvrdí, že letošní úmrtnost v Rusku vyskočila o osmnáct procent, gubernátoři neví, co mají dělat. „Mají de jure volné ruce, de facto je ale mají stále svázané. Nemají peníze na zavedení lockdownu a kompenzace finančních ztrát pro podnikatele,“ sdělil politolog Abbas Galljamov.

Navzdory vysokému tempu šíření koronaviru v Rusku úřady v Moskvě otevřely pro veřejnost obří kluziště. Ze záběrů je patrné, že nošení roušek nebo dodržování rozestupů se tam ale příliš nedodržuje.

Tagy: pacienti Rusko koronavirus šíření nákazy nemocnice covid-19

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama