reklama

Děsivé záběry z Ruska. Přeplněné nemocnice, pacienti na chodbách, lékařky pláčou

Některé ruské nemocnice podle svědectví lékařů i zdravotního personálu kolabují. Od jara tam zemřelo o 120 tisíc lidí více než za srovnatelné období v předchozích letech. Na sociálních sítích se objevují záběry z přeplněných nemocničních chodeb i pokojů. Navzdory šíření viru ale úřady v Moskvě otevřely veřejné zimní kluziště.

reklama

Na jednom z videí, které se rozšířilo po internetu, je slyšet plačící zdravotnice. „Je jí devadesát let. Přežila druhou světovou válku. Co to děláte? Musím se rozbrečet, abych vás přesvědčila? Není to ani moje maminka, ani moje babička,“ odkazuje zdravotnice na stařenku s covidem. Video natočila nemocniční laborantka Alsa Nigmatullinovová.

Zatímco ostatní lékaři jen bezmocně sedí za stolem, chodbami ruské nemocnice v Uljanovsku zní lékařčin třesoucí se hlas. V zařízení nejsou žádná volná lůžka, v lékárnách docházejí některé léky. „Večer jí bude pravděpodobně velmi špatně. Co s ní mám dělat? Odpovězte mi,“ naléhá na kolegy dál zdravotnice.

K tématu

Další záběry, které pořídila Yelizaveta Titovová, ukazují pacienty, kteří leží na chodbách nemocnice v Tomsku. „Všichni takhle leží na chodbě, protože tu nejsou žádná volná lůžka. Pacienty dávají na křesla, k dispozici jsou ale pouze dvě,“ popisuje ve videu Titovová.

Moskva staví obří kluziště

Jednaosmdesát procent lůžek vyhrazených pro pacienty s covidem je v Rusku už obsazených, píše agentura AP. V některých regionech jich nezbývá ani deset procent. K situaci se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Během videosetkání naléhal na gubernátory. „Kolegové, získali jste široké pravomoci pro zavedení protipandemických opatření. Nikdo vás nezbavil osobní odpovědnosti za přijatá opatření. Doufám, že budou přijata včas,“ uvedl Putin.

K tématu

Zpravodajský portál MediaZona tvrdí, že letošní úmrtnost v Rusku vyskočila o osmnáct procent, gubernátoři neví, co mají dělat. „Mají de jure volné ruce, de facto je ale mají stále svázané. Nemají peníze na zavedení lockdownu a kompenzace finančních ztrát pro podnikatele,“ sdělil politolog Abbas Galljamov.

Navzdory vysokému tempu šíření koronaviru v Rusku úřady v Moskvě otevřely pro veřejnost obří kluziště. Ze záběrů je patrné, že nošení roušek nebo dodržování rozestupů se tam ale příliš nedodržuje.

Tagy: pacienti Rusko koronavirus šíření nákazy nemocnice covid-19

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama