reklama

Děsivé záběry z Ruska. Přeplněné nemocnice, pacienti na chodbách, lékařky pláčou

Některé ruské nemocnice podle svědectví lékařů i zdravotního personálu kolabují. Od jara tam zemřelo o 120 tisíc lidí více než za srovnatelné období v předchozích letech. Na sociálních sítích se objevují záběry z přeplněných nemocničních chodeb i pokojů. Navzdory šíření viru ale úřady v Moskvě otevřely veřejné zimní kluziště.

reklama

Na jednom z videí, které se rozšířilo po internetu, je slyšet plačící zdravotnice. „Je jí devadesát let. Přežila druhou světovou válku. Co to děláte? Musím se rozbrečet, abych vás přesvědčila? Není to ani moje maminka, ani moje babička,“ odkazuje zdravotnice na stařenku s covidem. Video natočila nemocniční laborantka Alsa Nigmatullinovová.

Zatímco ostatní lékaři jen bezmocně sedí za stolem, chodbami ruské nemocnice v Uljanovsku zní lékařčin třesoucí se hlas. V zařízení nejsou žádná volná lůžka, v lékárnách docházejí některé léky. „Večer jí bude pravděpodobně velmi špatně. Co s ní mám dělat? Odpovězte mi,“ naléhá na kolegy dál zdravotnice.

Další záběry, které pořídila Yelizaveta Titovová, ukazují pacienty, kteří leží na chodbách nemocnice v Tomsku. „Všichni takhle leží na chodbě, protože tu nejsou žádná volná lůžka. Pacienty dávají na křesla, k dispozici jsou ale pouze dvě,“ popisuje ve videu Titovová.

Moskva staví obří kluziště

Jednaosmdesát procent lůžek vyhrazených pro pacienty s covidem je v Rusku už obsazených, píše agentura AP. V některých regionech jich nezbývá ani deset procent. K situaci se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Během videosetkání naléhal na gubernátory. „Kolegové, získali jste široké pravomoci pro zavedení protipandemických opatření. Nikdo vás nezbavil osobní odpovědnosti za přijatá opatření. Doufám, že budou přijata včas,“ uvedl Putin.

Zpravodajský portál MediaZona tvrdí, že letošní úmrtnost v Rusku vyskočila o osmnáct procent, gubernátoři neví, co mají dělat. „Mají de jure volné ruce, de facto je ale mají stále svázané. Nemají peníze na zavedení lockdownu a kompenzace finančních ztrát pro podnikatele,“ sdělil politolog Abbas Galljamov.

Navzdory vysokému tempu šíření koronaviru v Rusku úřady v Moskvě otevřely pro veřejnost obří kluziště. Ze záběrů je patrné, že nošení roušek nebo dodržování rozestupů se tam ale příliš nedodržuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama