reklama

Děsivé záběry z Ruska. Přeplněné nemocnice, pacienti na chodbách, lékařky pláčou

Některé ruské nemocnice podle svědectví lékařů i zdravotního personálu kolabují. Od jara tam zemřelo o 120 tisíc lidí více než za srovnatelné období v předchozích letech. Na sociálních sítích se objevují záběry z přeplněných nemocničních chodeb i pokojů. Navzdory šíření viru ale úřady v Moskvě otevřely veřejné zimní kluziště.

reklama

Na jednom z videí, které se rozšířilo po internetu, je slyšet plačící zdravotnice. „Je jí devadesát let. Přežila druhou světovou válku. Co to děláte? Musím se rozbrečet, abych vás přesvědčila? Není to ani moje maminka, ani moje babička,“ odkazuje zdravotnice na stařenku s covidem. Video natočila nemocniční laborantka Alsa Nigmatullinovová.

Zatímco ostatní lékaři jen bezmocně sedí za stolem, chodbami ruské nemocnice v Uljanovsku zní lékařčin třesoucí se hlas. V zařízení nejsou žádná volná lůžka, v lékárnách docházejí některé léky. „Večer jí bude pravděpodobně velmi špatně. Co s ní mám dělat? Odpovězte mi,“ naléhá na kolegy dál zdravotnice.

Další záběry, které pořídila Yelizaveta Titovová, ukazují pacienty, kteří leží na chodbách nemocnice v Tomsku. „Všichni takhle leží na chodbě, protože tu nejsou žádná volná lůžka. Pacienty dávají na křesla, k dispozici jsou ale pouze dvě,“ popisuje ve videu Titovová.

Moskva staví obří kluziště

Jednaosmdesát procent lůžek vyhrazených pro pacienty s covidem je v Rusku už obsazených, píše agentura AP. V některých regionech jich nezbývá ani deset procent. K situaci se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Během videosetkání naléhal na gubernátory. „Kolegové, získali jste široké pravomoci pro zavedení protipandemických opatření. Nikdo vás nezbavil osobní odpovědnosti za přijatá opatření. Doufám, že budou přijata včas,“ uvedl Putin.

Zpravodajský portál MediaZona tvrdí, že letošní úmrtnost v Rusku vyskočila o osmnáct procent, gubernátoři neví, co mají dělat. „Mají de jure volné ruce, de facto je ale mají stále svázané. Nemají peníze na zavedení lockdownu a kompenzace finančních ztrát pro podnikatele,“ sdělil politolog Abbas Galljamov.

Navzdory vysokému tempu šíření koronaviru v Rusku úřady v Moskvě otevřely pro veřejnost obří kluziště. Ze záběrů je patrné, že nošení roušek nebo dodržování rozestupů se tam ale příliš nedodržuje.

Tagy:
V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů
Požáry

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

 • Aktualizováno
 • V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

  Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

  Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

  Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

  Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

  reklama