Lékař mrtvolu své milenky ukryl na dno Orlické přehrady. Dnes znovu léčí lidi

Sexuální kamarádka. Tak Vladimír Mikuš popisoval svoji oběť – rodinnou známou, se kterou několik let udržoval milostný poměr. Když chtěla žena vztah ukončit, západočeský lékař se ale rozhodl, že se jí pomstí. Naposledy ji vylákal k sobě domů a zavraždil ji. Tělo pak ukryl na dně jedné z našich nejhlubších přehrad. K usvědčení z brutálního činu nakonec detektivům pomohl těžko vysvětlitelný přírodní jev. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v rámci seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších tuzemských kriminálních případech.

Bylo už dlouho po začátku představení, když Jiří Steppan stále nervózně přešlapoval před Vinohradským divadlem a čekal na svou manželku. Byli spolu domluveni dlouho dopředu. Teď o sobě ale žena nedávala už několik hodin vědět. Odpoledne, když se ji manžel snažil zkontaktovat, jen odepsala, že nemá čas, a na konci SMS zprávy dopsala iniciály. To bylo poprvé, co by něco takového Jiří Steppan viděl. Zlé tušení se mu pomalu vkrádalo do mysli.

ČTĚTE VÍCE: Sadisté z Londýna surově týrali mladou matku, popis šokoval i detektiva. Tělo našel soused

Během následujících dní se rozeběhla velká pátrací akce. Jiří Steppan zalarmoval policisty, přátele, známé i dobrovolníky. Všichni pátrali po jeho manželce. Policisté brzy narazili na podezřelou postavu, která se pohybovala v okruhu manželského páru. Šlo o lékaře Vladimíra Mikuše, který společně s manželským párem pracoval v jedné z farmaceutických firem a dokonce společně jezdili na dovolenou. Podle pátrání detektivů byl právě Mikuš tím posledním, s kým měla být žena v kontaktu. Ráno odjela svým vozem do Plzně, kde se dvojice sešla. Podle stopování mobilního signálu ženina telefonu policisté zjistili, že následně přejela do Tábora, kde Mikuš bydlel. Pak signál zmizel u Orlické přehrady. Bylo jasné, že poslední hodiny před svým zmizením trávila žena právě s jejím vrahem.

Zvlášť závažné zločiny

Seriál CNN Prima NEWS, ve kterém reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.

Zkušeným kriminalistům stačilo pár výslechů kamarádek zmizelé ženy, aby zjistili, že s Mikušem udržovala milenecký poměr. Jenže ten prý plánovala ukončit. Lékař se tak okamžitě stal hlavním podezřelým. V té době už ale nebyl v Česku. Zmizel nejprve do Maďarska, později se skrýval v Egyptě. Do Česka jen psal a předstíral, že je zmizelá žena s ním. Že společně začali v cizině žít nový život. Když se vrátil do Čech, vyslechl od detektivů obvinění „pouze“ z omezování osobní svobody a ublížení zmizelé ženě. O vraždě nemohla být v té době řeč. Tělo detektivové totiž nemohli objevit.

Kriminalisté alespoň sbírali další drobné důkazy. Bylo například zjištěno, že zmizelá žena zapomněla doma cestovní pas, a tak bylo policistům jasné, že těžko mohla začínat nový život bez cestovního dokladu v Egyptě, jak tvrdil Mikuš. Ten se navíc krátce po zmizení ženy zbavil svého vozu. Podle kamerových záznamů nakoupil plný kanystr benzínu a pár hodin nato jeho auto údajně zmizelo. O pár hodin později byl objeven jen vyhořelý vrak. Se samotným manželem zmizelé ženy podezřelý lékař odmítal hovořit. Soud nakonec rozhodl jen o obžalobě ze zbavení osobní svobody a ublížení na zdraví. Výsledkem tak bylo šest let za mřížemi. Ani s takovým trestem se ale Vladimír Mikuš nechtěl smířit a trval na své nevině. Schylovalo se k odvolacímu soudu.

Nečekaný úlovek

Do odvolacího řízení zbývaly pouhé tři dny a okolnosti dosavadního policejního vyšetřování se tehdy přikláněly spíše na stranu Vladimíra Mikuše. Jeho advokát hovořil o policejní konstrukcích, které nebylo možné nijak doložit, a ve vzduchu viselo zproštění viny. Vladimír Mikuš se těšil, že bude brzy svého původního rozsudku zbaven. V ten den ale policistům pomohla náhoda. Rybáři si totiž právě pouhé tři dny před naplánovaným odvolacím soudem všimli na hladině Orlické přehrady podezřelého předmětu. Šlo o velkou plastovou bednu. Jeden z rybářů ji přiblížil ke břehu a spolu se svým kolegou se ji rozhodli otevřít. Obsah bedny muže vyděsil. Uvnitř bylo mrtvé ženské tělo, které patřilo Marcele Sekáčové. Kromě mrtvoly bylo uvnitř několik těžkých kamenů a samotná bedna byla na několika místech provrtaná tak, aby se naplnila vodou a zůstala pod vodou. Dodnes si lze jen velice těžko vysvětlit, o jak velkou náhodu šlo, když silné vodní proudy dokázaly bednu dostat na hladinu.

Kriminalisté byli na místě během několika desítek minut. Od té chvíle bylo jasné, že Vladimír Mikuš je vrah. Soud nakonec jednal o úplně jiné věci, než jak bylo původně naplánováno a zproštění viny nepřipadalo v úvahu. Detektivům až s nálezem těla do sebe začaly zapadat veškeré stopy, které do té chvíle měli, ale které zatím spojovaly jen jejich domněnky. Teď už měli jasno. Vladimír Mikuš si vyslechl rozsudek v délce čtrnácti let. Dnes už je ale na svobodě a dokonce začal pracovat znovu jako zdravotník na jedné ze západočeských soukromých klinik.

MOHL VÁM UNIKNOUT NEJNOVĚJŠÍ DÍL HLASŮ ZLOČINU: Případ vraždících manželů z Čech. Kamaráda se jim nepovedlo zabít ani nadvakrát

Tagy:
milenka vražda vyšetřování lékař Orlická přehrada rybáři Zvlášť závažné zločiny Vladimír Mikuš Marcela Sekáčová Jiří Steppan