Značnou kontroverzi vyvolalo nové představení nazvané Sancta, které uvedla Státní opera ve Stuttgartu. Hra je plná explicitních scén a nahoty. Autoři se na divadelních prknech nevyhýbají ani sadomasochistickým výjevům a berou si na mušku křesťanské symboly. Několika divákům se během představení udělalo špatně a museli být ošetřeni. Umělecký ředitel souboru však hru hájí s tím, že jde o osahávání a překračování hranic. Informoval o tom web Bild.de.
V představení choreografky a divadelní režisérky Florentiny Holzingerové není nouze o nahotu, především ženských hereček a tanečnic. Součástí je i bolestivá akrobacie, často se objevují proudy krve, připomíná web Bild.
K TÉMATU: Dementní a senilní, ať zdechne, útočí na Svěráka někteří Slováci. Herec podpořil tamní umělce
Hra tematizuje křesťanskou symboliku a výjevy, které paroduje a kritizuje. Na prknech se tak třeba objevují jeptišky, které se nebrání sexu, nebo papež v podání herečky liliputky. Přidávají se k nim herci s výraznými tělesnými modifikacemi, kteří kolorují děj.
Během prvních dvou představení muselo být kvůli nevolnosti a šoku ošetřeno celkem 18 návštěvníků, byli rovněž v šoku. Uvedl to podle webu Stuttgarter Zeitung mluvčí opery Sebastian Ebling.
Podle autorky si dílo kromě jiného klade za cíl odsoudit systémový útlak žen. „Zkoumání hranic a jejich překračování ruku v ruce s radostí bylo vždy ústředním cílem umění,“ hájí uvedení hry umělecký ředitel opery Viktor Schöner.
Někteří komentující se na profilu stuttgartské opery zlobí, proč si tvůrci neberou na mušku i jiné náboženství. „Udělejte něco podobného i s islámem,“ reagoval jeden uživatel.
„Téma křesťanství je prostě historicky bližší mnoha evropským umělcům, a to včetně choreografky Holzingerové, která byla vychována v duchu tohoto náboženství. V našem repertoáru se zabýváme i jinými tématy, mezi nimiž je i islámská víra,“ namítlo na tuto výtku vedení divadla.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lidé reagovali, jako bych prošla změnou pohlaví, řekla o plastikách Rolins. Překvapily ji vzkazy žen