Nedávno objevenému virovému onemocnění nazvanému Alaskapox podlehl první člověk. Obětí se stal starší muž z aljašského poloostrova Kenai. Nemoc způsobuje zánět lymfatických uzlin a bolest kloubů. Na člověka se přenáší z drobných savců, riziko mohou představovat i domácí mazlíčci, uvedlo aljašské ministerstvo zdravotnictví na svém webu.
Muž na nákazu virem Alaskapox zemřel na konci ledna v nemocnici, potvrdily místní úřady. Jak se virem nakazil, není zcela jasné. Zdrojem ale mohla být toulavá kočka, o kterou se doma údajně staral a která ho poškrábala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Muž zemřel po vypití ovocné šťávy. WHO varuje před virem se smrtností až 75 procent
Vše začalo už v září, kdy si muž všiml červené boule v podpaží a dostal antibiotika. Léky ale nezabraly a stav se mu zhoršoval. Začal pociťovat silnou únavu a bolest v rameni se stupňovala. Poté, co došlo k omezení hybnosti jeho pravé paže, byl muž převezen do nemocnice v Anchorage. Tam mu lékaři provedli řadu testů, které potvrdily nákazu virem Alaskapox. Jeho stav se v prvním týdnu sice zlepšil, následně ale došlo k selhání dýchacích cest a ledvin a nastala smrt.
Revoluční vynález mladíka může pomoci lidem s Alzheimerem. Vytvořil ho kvůli nemocné babičce
Od svých dvanácti let byl Ind Hemesh Chadalavada svědkem, jak se jeho milovaná babička potýká s Alzheimerovou chorobou. Dnes sedmnáctiletý nadaný mladík, který miluje robotiku, se proto rozhodl vytvořit monitorovací zařízení, které by mohlo výrazně zlepšit péči o lidi, kteří touto nemocí trpí.
Podle lékařů mohla k úmrtí přispět i mužova anamnéza. Měl totiž oslabený imunitní systém, uvedlo aljašské ministerstvo zdravotnictví podle webu Sky News. Jde o první případ úmrtí z pouhých sedmi hlášených případů nákazy, přičemž první byl identifikován v roce 2015 u dospělého člověka, který trpěl lokální vyrážkou a zduřením lymfatických uzlin.
Alaskapox neboli AKPV je virus s dvouvláknovou DNA, přičemž podle odborníků cirkuluje především mezi savci státu Aljaška s příležitostným přenosem na člověka. „Na základě odběrů vzorků drobných savců ve Fairbanks North Star Borough byl virus nejčastěji zjištěn u norníků rudých. Je však pravděpodobné, že virus je v populaci drobných savců na Aljašce rozšířenější a že nákaza u lidí se mohla vyskytnout i v dalších případech, ale nebyla diagnostikována. Na jeho šíření se mohou podílet i domácí zvířata,“ napsalo aljašské ministerstvo zdravotnictví na svém webu.
Mezi příznaky onemocnění patří kožní léze (boule nebo puchýřky), zduření lymfatických uzlin a bolesti kloubů a svalů. U osob se sníženou imunitou hrozí riziko závažnějšího onemocnění.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kvůli vzácné nemoci dívka rychle stárne. Bojím se, kdy to přijde, přiznává matka 3leté Adélky