Od svých dvanácti let byl Ind Hemesh Chadalavada svědkem, jak se jeho milovaná babička potýká s Alzheimerovou chorobou. Dnes sedmnáctiletý nadaný mladík, který miluje robotiku, se proto rozhodl vytvořit monitorovací zařízení, které by mohlo výrazně zlepšit péči o lidi, kteří touto nemocí trpí.
Bylo léto roku 2018, když Hemesh trávil veškerý čas se svou babičkou Jayasree. Příjemné chvíle mohly skončit tragédií. Jednoho večera se žena zvedla s tím, že si jde uvařit čaj. Po čase se vrátila do ložnice, její tehdy 12letý vnuk naopak zamířil do kuchyně. A bylo to ohromné štěstí. Nebýt toho, nikdo by nezjistil, že jeho třiašedesátiletá babička nechala puštěný plyn.
ČTĚTE TAKÉ: Svět postihla apokalypsa. V české strategii musíte obnovit planetu a dobýt Mars
„V té době jí byla krátce diagnostikována Alzheimerova choroba a já byl stále v šoku. Co by se stalo, kdybych tam nebyl?“ ptal se Hemesh pro web The Guardian. Babičku do té doby znal jako dynamickou, úspěšnou ženu, která měla za sebou kariéru státní úřednice. Mezi její běžnou pracovní náplň patřily schůze s vrcholnými politiky ve státě Telangana. Alzheimerova choroba ji ale zcela změnila.
Konkurenci poráží v dosahu
„Náhle vstávala ve tři, čtyři hodiny ráno a vycházela z domu v domnění, že někam jede vlakem,“ vzpomínal. Právě v to osudné léto se Hemesh – šprt z Hajdarábádu, který miluje robotiku – rozhodl vynalézt přístroj, který pomůže lidem trpícím stejnou nemocí jako jeho babička.
Dnes je Hemeshovi sedmnáct let a je připraven začít vyrábět zařízení, které rozpozná chvíle, kdy lidé s Alzheimerovou chorobou nebo demencí upadnou či zabloudí. Kompaktní přístroj pojmenoval Alpha Monitor a lze ho nosit připnutý na oblečení nebo na ruce. Zapne se ve chvíli, kdy se jeho nositel začne pohybovat, a upozorní pečovatele okamžitě, když dotyčný upadne nebo se zatoulá.
Alpha Monitor se proti podobným přístrojům liší svým dosahem. Většina jiných zařízení funguje na bázi Wi-Fi nebo Bluetooth – když se člověk vzdálí z omezeného dosahu jejich frekvencí, spojení se ztratí a s ním i monitorování. Hemeshův pomocník funguje na technologii dlouhého dosahu, známé jako LoRa. Osobu dokáže detekovat až do vzdálenosti pěti kilometrů ve městě a osmi kilometrů na venkově.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vědecká senzace na Karlovarsku. Experti nalezli čelist neznámé šelmy, jde o unikátní objev
Mladík, který je dosud samoukem a v oblasti robotiky a elektroniky se vzdělává pomocí videí na platformě YouTube, vyvinul dvacet prototypů.
Roky hledali otce, bez úspěchu
Aby Hemesh porozuměl potřebám lidí s Alzheimerem – jen v Indii jich je zhruba 8,8 milionu – strávil určitý čas v denním centru, který provozuje indická Společnost pro Alzheimerovu chorobu a příbuzné poruchy. Spoluzakladatelka tamní společnosti A Bala Tripura Sundariová mladíkovi vysvětlila, že zařízení „musí být lehké, aby se dalo nosit na jakékoli části těla“.
„Mnozí pacienti nemají rádi, když musí nosit hodinky, a tak si je sundávají,“ vysvětlila, proč se nemohlo jednat o jednoduchý náramek nebo hodinky. Příběhy, s nimiž se mladík seznámil a smrt jeho milované babičky v roce 2023, jeho odhodlání pro vytvoření lokalizátoru jen posílilo. A to i navzdory vytížení ve škole, uvádí web Good News Network.
„Jedna rodina hledala svého otce dva roky od chvíle, kdy se zatoulal. Nikdy ho nenašli. Nakonec své pátrání vzdali,“ vzpomněl na zdrcující příběh. Alpha Monitor mimo jiné snímá i základní životní funkce, jako je puls, tělesná teplota a připomíná nositeli, kdy si má vzít určené léky. V budoucnu má Hemesh v plánu své zařízení ještě vylepšit. Rád by předvídal pohybové vzorce pacienta za pomoci technologie strojového učení.
V roce 2022 nadaný teenager vyhrál v konkurenci 18 tisíc přihlášených soutěž Samsung Solve for Tomorrow. Odměnou získal grant na 100 tisíc liber (zhruba tři miliony korun) a za mentory mu byli přiděleni nejlepší inženýři společnosti Samsung.
ČTĚTE TAKÉ: Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů
V březnu, až Hemesh dokončí zkoušky ve škole, bude na monitoru dokončovat poslední úpravy s cílem připravit zařízení pro trh. Jeho uvedení by chtěl stihnout do září. Je pevně přesvědčen, že by se Alpha Monitor měl prodávat za cenu dostupnou pro většinu lidí. Doufá, že bude studovat robotiku na zahraniční univerzitě.