Válek má plán, jak neočkovaným povolit vstup do hospod. Odborníci jsou proti

Lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu, se možná brzy budou moci vrátit do restaurací. Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) totiž hodlá znovu využívat PCR testy jako průkaz bezinfekčnosti. S takovým krokem ale nesouhlasí někteří odborníci.

Uběhl zhruba měsíc od doby, co negativní test na koronavirus nefunguje jako průkaz bezinfekčnosti při vstupu do restaurací nebo třeba na kulturní akce. To by se již brzy mohlo změnit s novou vládou premiéra Petra Fialy (ODS).

„Rozhodně se do systému musí vrátit daleko větší role PCR testů. Protože PCR test u mutace delta je způsob, jak prokázat, že když přijdu do místnosti, tak je téměř nulové riziko, že budu šířit virus,“ řekl Vlastimil Válek v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

S takovým tvrzením nesouhlasí někteří odborníci. „Spoléhat se na výsledek PCR testu, který dostanete v úplně nejlepším případě za 24 hodin, spíš to bývá za 48 hodin, tak to vůbec nemá smysl,“ zmínil imunolog Václav Hořejší.

Pomalého zpracování si je vědoma i nová vláda. Znovuzavedení PCR testů jako vstupenky na akce podle členů Fialova kabinetu nejdřív musí předcházet urychlení jejich zpracování. Na další problém testování, a to spíš finančního rázu, upozornil epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal.

Dlouhodobější strategie

„Pokud budeme PCR testy vracet do hry, tak je potřeba říct i B. Myslím, že když má člověk možnost být očkovaný, a přesto zvolí variantu testu, tak by ten test neměl být hrazený ze zdravotního pojištění. Ta osoba by si ho měla zaplatit sama,“ uvedl.

Jak to nakonec s PCR testy v budoucnu bude, by se mohlo ukázat už ve středu. Ten den by měl Válek vystoupit a představit proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Ministr zdravotnictví by měl také lépe nastínit dlouhodobější strategii vlády v boji s covidem.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince. I toto vládní rozhodnutí mnoho expertů kritizuje.

Tagy: