Z nedávné studie britských vědců vyplynulo, že u pacientů, kteří trpěli koronavirem a lékaři jim podali ivermektin — levný lék proti vším — se snížilo riziko úmrtí na covid o 80 procent. Ostatní vědci jsou ale zatím k výzkumu skeptičtí, podle nich je zapotřebí další testování.
Lékaři lék ivermektin vydávají pouze na předpis, v Británii stojí jeden libru a půl (něco málo přes čtyřicet korun). Autoři studie věří, že pokud člověk nakažený koronavirem dostane do těla ivermektin, složky medikamentu virus napadnou, zahltí a zabrání patogenu, aby se šířil.
Vědci mají k dispozici zatím výsledky z 11 drobných studií, kterých se zúčastnilo celkem 1400 nakažených koronavirem. Lék ivermektin při výzkumu požilo 573 lidí, z nichž osm později na koronavirus zemřelo. Zbylých 510 lidí dostalo placebo, z této skupiny zemřelo na covid 44 pacientů. Upozornil na to list Daily Mail.
Vědecká obec výzkumu nevěří
Britští vědci navíc tvrdí, že lidé, kteří lék dostali, se z nemoci vyléčili mnohem rychleji a také u nich bylo méně pravděpodobné, že si prožijí těžký průběh choroby. Například při testování stovky nakažených v Egyptě se všichni pacienti po podání ivermektinu zotavili v průměru za pět dní. Lidé s placebem ale bojovali s nemocí zhruba dvakrát delší dobu.
Většinová vědecká obec ale zatím nadšení ze zázračného léku mírní. Podle skeptiků je zapotřebí mnohem více testů. Už dříve se u některých léků (plaquenil, tocilizumab) po zbrkých výzkumech věřilo, že dokáží koronavirus porazit. Pozdější výzkumy ale nepotvrdily, že by léky u pacienta zásadně ovlivňovaly průběh nemoci.
Autoři nejnovější „všivé“ studie jsou si toho vědomi. V příštích měsících chtějí publikovat informace o dalších fázích testování a hned další tři studie mají v plánu stihnout do konce ledna.