Proč je v ČR drahá elektřina
Podle Eurostatu máme v současnosti (při porovnání parity kupní síly) téměř stejně drahou elektřinu jako Němci. Ceny elektrické energie tam patří mezi nejdražší v Evropě. Naopak Rakušané nebo Francouzi platí za elektřinu až o třetinu méně než Češi.
Podle čerstvých dat Eurostatu se ceny elektřiny pro domácnosti v Česku a Německu přiblížily až v posledních dvou letech. Zatímco v ČR elektřina zdražila, u našich západních sousedů naopak zlevnila.
Ceny elektřiny 2019 Zdroj: CNN Prima NEWS
Co je hlavní příčinou vysokých cen elektřiny v ČR?
„Za poslední dva roky se významně zvýšila cena emisních povolenek za oxid uhličitý, která vyrostla zhruba pětkrát až šestkrát, což je jedním z důvodů, proč se cena elektřiny neustále zvyšuje,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS analytik Tomáš Suchý. Pokud jde o ceny elektřiny na burze, je podle něj nyní trend naopak klesající.
Vývoj ekonomiky v reálném čase nám ukazuje spotřeba elektřiny, říká Michl z ČNB
Český statistický úřad v pátek zveřejnil informace o stavu tuzemského hospodářství. Hrubý domácí produkt, průmyslová výroba nebo maloobchodní tržby vykázaly očekávaný pokles. Všechna uvedená data mají jednu obrovskou nevýhodu. Ukazují nám kondici ekonomiky za období leden až březen, tedy se zpožděním dvou až pěti měsíců.
„Na začátku letošního roku byla cena elektřiny na burze, kde se elektřina nakupuje, kolem 55 euro a nyní se ta cena snižuje. Jsme někde kolem 41 či 42 eur za megawatt. Nicméně, když k tomu připočteme, že euro nyní oslabuje, na začátku března bylo přibližně za 25 korun, tak nyní je to kolem 27 korun. Ve finále se tak pro konečného odběratele ta cena příliš nezměnila,“ dodal Suchý.
S daty nesouhlasí mluvčí energetické společnosti
S výstupy Eurostatu ale nesouhlasí mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec: „Já jsem si tu statistiku přečetl a v podstatě jsem ji odložil, protože pro mě osobně pracuje s takovými termíny, jako je průměrná cena elektřiny v České republice. Jenže co to je? Máme tři distribuční území, v ČR působí zhruba 50 obchodníků s elektřinou, každý má jinou cenu a každý ten obchodník má možná i deset tarifů. Každý spotřebitel a každá domácnost má úplně jinou cenu elektřiny, kterou v žádném případě nemůžeme označit jako průměrnou.“
Holubec dodal, že má k dispozici jiné, erudovanější průzkumy, které pracují s odlišnými čísly. „Já nevím, z čeho Eurostat vycházel, jaká byla vstupní data, co se vlastně porovnávalo, a jsem přesvědčen, že jsme na tom líp, než ukazuje Eurostat.“
Ceny by díky koronaviru mohly klesnout
„Spolehlivost energetické sítě v České republice, a osobně mohu mluvit zejména za Prahu, je opravdu velmi, velmi vysoká. My jsme na úrovni vyspělých západoevropských zemí a skutečně jsme jedna z nejspolehlivějších soustav a nemáme ty problémy, které občas potkají jiné, už nemluvím o Americe, ale Itálii a podobně. Takže investice se vyplácejí a spolehlivost je díky tomu, bohužel za tu cenu, vyšší,“ vysvětlil Holubec.
Ekonomika teď v době po koronavirové krizi bude podle Holubce nabírat dech. „Předtím, než přišla krize, jela ekonomika na plné obrátky, byla poptávka po elektřině, proto byla její cena výš. Teď věřím tomu, že se bude snižovat, než se to opět někdy dostane na tu úroveň před krizí,“ uvedl Holubec.