Komunisté už nechtějí tolerovat Babišovu vládu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Příští týden by mohlo být jasné, zda KSČM definitivně vypoví toleranční patent s hnutím ANO. Co by to pro vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) znamenalo? Variant je několik.
Výkonný výbor KSČM ve čtvrtek odpoledne přijal usnesení, ve kterém doporučuje ukončit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Příští týden se má uskutečnit dohodovací řízení mezi partajemi. Pokud KSČM toleranci opravdu ukončí, může Babiš dovládnout bez problémů do řádných voleb v říjnu.
Všechny klíčové předlohy jako rozpočet či pandemický zákon už jsou schválené. Ve Sněmovně samozřejmě leží důležité zákony, ale existence vlády na nich nestojí. A kabinet by si mohl vyhandlovat podporu pro každou novelu zvlášť.
„Považuji to za nejpravděpodobnější,“ řekl CNN Prima NEWS politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just.
Jiná situace by nastala, kdyby někdo z opozice inicioval hlasování o nedůvěře vládě. Návrh na vyslovení nedůvěry musí podat písemně nejméně 50 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry je potřeba nadpoloviční většina poslanců, tedy minimálně 101.
V tom případě by vláda musela podat demisi a na tahu by byl prezident Miloš Zeman, který by mohl jmenovat úřednickou vládu a nechat ji u moci do řádných voleb. Taková varianta by podle některých opozičních politiků vyhovovala právě Babišovi, protože by se mohl soustředit na předvolební kampaň.
Těžit by z toho mohl i Zeman. Jeho úřednická vláda by mohla mít velký vliv například na stavbu bloku v jaderné elektrárně Dukovany či na vakcínu Sputnik V z Ruska.
Opozice nechce moc do rukou Zemana
Opozice si toho je moc dobře vědoma. Nechala se proto slyšet, že hlasování o nedůvěře vyvolávat nebude a počká do řádných voleb. „ODS a další opoziční strany moc dobře vědí, že by to znamenalo moc do rukou prezidenta Zemana,“ zdůraznil Just.
„Vláda naši důvěru nemá dlouhodobě, ostatně jsme jí důvěru nikdy nedali. Řešit pád vlády během krize a pár měsíců před řádnými volbami nám nicméně nepřijde zodpovědné. Věřím, že k výměně vlády dojde na podzim po řádných demokratických volbách,“ řekl CNN Prima NEWS předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Nejméně pravděpodobnou a téměř nereálnou variantou je rozpuštění Sněmovny. Pro to by muselo hlasovat minimálně 120 poslanců. Pokud by byly tři pětiny poslanců pro rozpuštění dolní komory, do 60 dnů by se musely konat předčasné volby. Nejpozději by k tomu muselo dojít v červnu, protože podle Ústavy nelze rozpustit Poslaneckou sněmovnu tři měsíce před skončením jejího volebního období. Zároveň by bylo nejprve potřeba, aby Parlament schválil volební zákon.
Rozpuštění Sněmovny je téměř nereálné
Rozpustit Sněmovnu by nešlo bez hlasů ČSSD a hnutí ANO. Babišovci mají ve Sněmovně 78 hlasů. „Zbytek Sněmovny 120 hlasů nemá, ČSSD by šla do příliš velkého rizika. Hrozí jí, že by se nedostala do Sněmovny. Totéž hrozí KSČM a není to ani v zájmu premiéra Andreje Babiše, protože on počítá s tím, že do voleb proočkuje společnost a před volbami se prohlásí za toho, kdo vyřešil pandemii. Kdyby do toho šel teď, nemá v ruce příliš dobré trumfy z hlediska zvládání pandemie,“ podotkl Just.
Podle některých je rozpuštění Sněmovny čistší variantou než vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. „Rozpustit Sněmovnu nechceme, ale určitě je to lepší varianta než úřednická vláda poslušná Pražskému hradu. Je to poctivější řešení, vypustit ten rybník. Do 60 dnů by musely být volby. Ale přijde mi to od komunistů neuvěřitelně licoměrné. Oni tuhle vládu se všemi jejími chybami drželi,“ řekl CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
A co na postoj komunistů říká vládní ČSSD? „KSČM toleruje vládu na základě své dohody s hnutím ANO, ČSSD nemá s komunisty uzavřenou žádnou dohodu. Dohadovací řízení je tedy věcí ANO a KSČM,“ vzkázal šéf sociální demokracie Jan Hamáček.
Lídři vládní koalice Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. Zdroj: ČTK