Co způsobilo požár u Hřenska? Policie vyšetřuje obecné ohrožení. Podezření je víc

Požár Českého Švýcarska

Vládní delegace v Českém Švýcarsku

V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří plocha o zhruba 30 hektarech. Silný pach kouře je cítit i v Praze. Čeští experti už nyní mluví o požáru století. Co jej ale způsobilo? Pravděpodobně šlo o lidské zavinění. Katastrofu však umocnily vysoké teploty, sucho i přítomnost poražených stromů napadených kůrovcem. Policisté požár vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

„Požár je na naše poměry rychlý. Je ohromný, takový tu nebyl sto let, škody budou obrovské,“ konstatoval pracovník správy Národního parku České Švýcarsko Václav Sojka. Ten mimo jiné zmínil, že zhruba 95 procent lesních požárů v Česku za poslední roky způsobil lidský faktor.

Nutno podotknout, že v případě požáru u Hřenska se zatím jedná o domněnky. Prozatím totiž není jasné, co velký oheň způsobilo. Policisté požár vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na místě střeží opuštěné objekty.

Mluvčí správy parku Tomáš Salov uvedl, že příčina bude předmětem dalšího vyšetřování. I podle něj je však vysoce pravděpodobné, že na vzniku požáru měl podíl člověk.

Rychlé šíření ohně pak zcela jistě umocnily vysoké teploty a sucho. Premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na tuto katastrofu uvedl, že požáry v posledních dnech trápí velkou část Evropy. „V posledních letech čelíme suchu a dalším průvodním jevům jisté změny. Klima se určitým způsobem mění,“ prohlásil předseda vlády.

„Požár má mimořádný rozsah. Velké sucho a vysoké teploty podpořily katastrofu, která tam vzniká,“ doplnila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Starosta města Krásná Lípa Jan Kolář uvedl, že na rozsahu šíření může mít podíl i špatné zacházení správy parku s lesy. Podle něj v oblasti nemělo být ponecháno dřevo napadené kůrovcem.

„Jako město jsme upozorňovali už před lety, že máme obavu z požáru. Opakovaně jsme vyvolávali jednání a říkali jsme, že není otázka, jestli to dřevo chytí, ale kdy. A teď se to bohužel naplnilo,“ kritizoval Kolář. Park ponechal suché dřevo napadené kůrovcem v lesích, aby se rozložilo a les se samovolně obnovil.

„V době, kdy nám oznamovali, že nechají park uschnout, měli vytvářet vykácené zóny, aby kůrovec nemohl přeskočit na okolní porosty. To neudělali,“ dodal starosta. Správa parku však podle jejího mluvčího Salova bezpečnostní pruhy podél silnice ze Hřenska do Mezní Louky vykácela.

Les v národním parku hoří od neděle, na místě zasahuje přes 400 hasičů. Pomáhají čtyři vrtulníky a dvě letadla. Zasaženo je asi 30 hektarů porostu. Evakuovat se museli lidé z obcí Mezná, Mezní Louka a z větší části také ze Hřenska.

Původní ohnisko u Hřenska se v neděli rozšířilo přes silnici na další část lesa, v pondělí odpoledne situaci začal komplikovat vítr, který byl ještě intenzivnější v noci na úterý. Některé domy v Mezné vyhořely.

O obrovském rozsahu požáru svědčí dosah kouře. Intenzivní zápach hlásili od rána hasičům lidé nejen z Ústeckého, ale také z Libereckého, Pardubického či Středočeského kraje i z Prahy. Hasiči proto prosí občany, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda volat na tísňové linky.

Tagy: