Copak to nechápeš, ty tupý zm*de? komentoval Trump nižší ceny letadel na svém mítinku

Americký prezident Donald Trump učinil v úterý první korky v řešení policejní brutality ve Spojených státech.

Trumpův předvolební mítink

Přestože očekávané statisícové davy na projev Donalda Trumpa nedorazily, prezident přítomné nezklamal. Vyřizoval si účty s médii, radikální levicí, demokratickým kandidátem Joe Bidenem a došlo i na příběh předražené zakázky Boeingu. Trump se vrátil na pódium a restartoval volební kampaň ve velkém.

Stalo se tak i přes varování představitelů zdravotnických úřadů ohledně přetrvávajícího nebezpečí nákazy koronavirem a navzdory riziku střetů Trumpových stoupenců a odpůrců ve městě, napsala agentura AP. Podle agentur přišlo na mítink méně lidí, než se očekávalo. „Jste válečníci, děkuji vám, máme venku pár velmi špatných lidí, špatných lidí, kteří dělají špatné věci,“ začal Trump svůj projev v Tulse. „Vyšinutý levicový dav se snaží vandalizovat historii naší země, znesvětit naše krásné památky, svrhnout naše sochy a potrestat a pronásledovat každého, kdo nesplňuje jejich požadavky,“ odmítl svrhnutí konfederačních soch prezident. Spolu s tím dodal, že se lůze podřizovat nebude.

„Dnes, jak víme, levicoví radikálové v Portlandu strhli sochu George Washingtona, zabalili ji do americké vlajky a tu zapálili. „Demokraté! Všichni demokraté!“ zvolal Trump. Prezident přiznal, že sice uznává svobodu slova, takový čin je podle něj ale znesvěcením. „Měli bychom přijít s legislativou, že pokud spálíte americkou vlajku, tak půjdete do vězení na jeden rok,“ navrhl současný prezident.

Rozhodne mlčící většina

Podle prezidenta chtějí demokraté a radikální levice za podpory liberálních fake médií cenzurovat vše, co je Američanům drahé. „Chtějí zničit naše dědictví, aby jej mohli nahradit novým represivním režimem,“ řekl Trump. „Američané viděli levicové radikály zapalovat budovy, rabovat obchody, ničit soukromý majetek a stovky zraněných oddaných policejních důstojníků,“ popsal. Trump však zároveň věří, že o jeho znovuzvolení rozhodnou ti, kdo mlčí. „Tichá většina je silnější než kdykoliv předtím. Za pět měsíců porazíme Joe Bidena a zastavíme radikální levici.“

Buďte rádi, že mě máte

Donald Trump se také pustil do kritiky současného trendu odsunu finančních prostředků od policie nebo rovnou rušení policejních oddělení. „Je jedna hodina ráno a drsný hombre se vloupává přes okno mladé ženy, jejíž manžel je na pracovní cestě. Ona zavolá 911 a oni jí odpoví, je nám líto, toto číslo je mimo provoz,“ popisoval prezident svůj možný scénář měst bez policie.

„V Minneapolisu už schválili zrušení policie, v Seattlu, když vidíte, co se děje, je to ještě horší. Tito lidé jsou naprostí šílenci. Pokud chcete zachránit náš skvělý odkaz, tak buďte šťastní, že mě máte za prezidenta, to je vše, co k tomu můžu říci,“ vyzdvihl Trump sám sebe, jakožto ochránce práva a pořádku.

Prezident také davu připomněl vyjednávání ohledně ceny nových letadel Air Force One. Firma Boeing prezidentovi na začátku jeho funkčního období navrhla, že začne pracovat na nových letadlech. Trumpovi se však nezdála suma, za kterou měla být letadla se špičkovým vybavením pořízena.

„Nezaplatím vám za to 5,6 miliard dolarů,“ pověděl údajně Trump zástupcům Boeingu. Ti jej pak měli oslovovat s nižšími návrhy cen letadel. „Částka musí začínat trojkou, copak to nechápeš, ty tupý zm*de?“ vylíčil Trump expresivně svoji odpověď firmě Boeing ohledně navržených cen. Nakonec Trump kývl na cenu 4 miliardy dolarů za obě letadla. „Ušetřil jsem asi 1,6 až 1,7 miliard dolarů a nikdo o tom nechce mluvit,“ postěžoval si.

Stát Oklahoma ve volbách v roce 2016 výrazně podpořil Trumpa. V sobotu prezidentovi stoupenci zaplnili ulice kolem stadionu v Tulse, který byl vybrán jako dějiště předvolebního shromáždění, již několik hodin před akcí. Sportovní aréna využívaná k hokejovým, basketbalovým a fotbalovým zápasům i koncertům pojme až 19 000 lidí.

Odhadovalo se, že mítink by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od zavedení opatření proti šíření koronaviru, s nimiž americké úřady začaly v březnu. Zástupy prezidentových příznivců ale podle AP nakonec zůstaly silně za očekáváním a na stadionu bylo množství sedadel volných.

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu v Tulse přišli, neměli navzdory doporučení zdravotnických úřadů rouškou zakrytý nos a ústa. Tu dostali u vchodu do stadionu a většinou si ji nasadili. Také jim byla změřena teplota.

V Tulse v posledním týdnu vzrostl počet případů koronaviru a ředitel místního zdravotnického úřadu vyzval k odkladu mítinku. Republikánský guvernér Oklahomy Kevin Stitt ale prohlásil, že shromáždění bude bezpečné.

Mluvčí Trumpovy kampaně pro volby 2020 Tim Murtaugh nicméně v sobotu oznámil, že šest lidí, kteří pomáhali při přípravě předvolebního mítinku, mělo pozitivní test na koronavirus.

Centrum Tulsy mezitím zaplnili Trumpovi odpůrci, kteří přišli na předem ohlášenou demonstraci. Byla mezi nimi i velká skupina demonstrantů z hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. Nejméně na jednom místě demonstranti zablokovali dopravu. Místní představitelé uvedli, že v centru očekávají na 100 000 lidí.

Někteří černošští vůdci vyjádřili obavy, že by Trumpova návštěva v Tulse mohla vést k násilnostem. Trumpovo předvolební shromáždění přichází v době už několik týdnů trvajících protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Mítink se měl původně konat v pátek, ale prezident ho posunul kvůli svátku ukončení otroctví. Podle AP je historie města poznamenána rasovým napětím.

Tagy: