reklama

COVID-19: Další nákaza na kožešinové farmě. Ve Španělsku utratí sto tisíc norků

Téměř sto tisíc norků bude utraceno na kožešinové farmě na severovýchodě Španělska. U mnoha z nich byl prokázán výskyt koronaviru spojeného s onemocněním COVID-19. Uvedl to regionální ministr zemědělství. Po Nizozemí a Dánsku tak jde o třetí evropskou zemi, která musí řešit nákazu v kožešinových chovech.

reklama

Nákaza ve španělské Aragonii byla potvrzena poté, co se virem na konci května nakazila žena jednoho ze zaměstnanců kožešinové farmy v Puebla de Valverde. Testy jeho přítomnost následně prokázaly i u jejího manžela a dalších šesti zaměstnanců. Od té chvíle byla farma izolována a monitorována.

V červenci však testy prokázaly přítomnost viru u více než osmdesáti procent zvířat. Úřady proto okamžitě přikázaly vybití celé farmy, aby se zabránilo dalšímu přenosu na lidi. Jde o zhruba devadesát dva tisíc norků. Žádné další kožešinové farmy se v Aragonii nenacházejí. Společnost, která farmu provozuje, dostane od státu finanční odškodnění. Přesná částka však zatím není známa, jelikož není jisté, zda odškodnění bude vyplácet Aragonie či přímo Španělsko.

Ministerstvo zemědělství si nechalo o situaci na kožešinové farmě vypracovat hned několik studií. Na konci května a počátku června vyšly testy ještě negativně. 22. června však stoupl počet nakažených norků na 16 %. 7. července to bylo již 86 %. Samotná zvířata však nevykazují žádné známky nákazy ani onemocnění. Joaquin Olono, aragonský ministr zemědělství, přitom uvedl, že stále není zřejmé, zda je možné, aby se lidé nakazili od zvířat a naopak. Podle něj ani zatím není jasné, jak k nákaze zaměstnanců došlo. Podle WHO může jít o první případy přenosu nákazy mezi lidmi a zvířaty.

K podobné situaci došlo na kožešinových farmách i v Dánsku či Nizozemí. Nizozemská vláda proto po vybití šesti set tisíc norků nakonec rozhodla o předčasném uzavření všech zdejších kožešinových farem. Ty měly být zákonem zakázány s koncem roku 2023. V Dánsku se nákaza objevila zatím na třech kožešinových farmách. Kromě jedenácti tisíc norků, kteří byli kvůli nákaze zabiti, prokázaly testy přítomnost viru i u psa majitele jedné z farem.

Španělsko v roce 2007 zpřísnilo pravidla pro chov zvířat na „kožešinových farmách“ a v současné době není dovoleno otevírat nové norčí farmy, jelikož farmářům zvířata často utíkají a představují tak hrozbu pro zdejší přirozené ekosystémy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama