reklama

COVID-19: Další nákaza na kožešinové farmě. Ve Španělsku utratí sto tisíc norků

Téměř sto tisíc norků přijde kvůli nákaze o život.
Zdroj: Fur Free Alliance

Téměř sto tisíc norků bude utraceno na kožešinové farmě na severovýchodě Španělska. U mnoha z nich byl prokázán výskyt koronaviru spojeného s onemocněním COVID-19. Uvedl to regionální ministr zemědělství. Po Nizozemí a Dánsku tak jde o třetí evropskou zemi, která musí řešit nákazu v kožešinových chovech.

reklama

Nákaza ve španělské Aragonii byla potvrzena poté, co se virem na konci května nakazila žena jednoho ze zaměstnanců kožešinové farmy v Puebla de Valverde. Testy jeho přítomnost následně prokázaly i u jejího manžela a dalších šesti zaměstnanců. Od té chvíle byla farma izolována a monitorována.

V červenci však testy prokázaly přítomnost viru u více než osmdesáti procent zvířat. Úřady proto okamžitě přikázaly vybití celé farmy, aby se zabránilo dalšímu přenosu na lidi. Jde o zhruba devadesát dva tisíc norků. Žádné další kožešinové farmy se v Aragonii nenacházejí. Společnost, která farmu provozuje, dostane od státu finanční odškodnění. Přesná částka však zatím není známa, jelikož není jisté, zda odškodnění bude vyplácet Aragonie či přímo Španělsko.

Není známo, zda se norci nakazili od lidí, či naopak.
Není známo, zda se norci nakazili od lidí, či naopak.
Zdroj: Fur Free Alliance

Ministerstvo zemědělství si nechalo o situaci na kožešinové farmě vypracovat hned několik studií. Na konci května a počátku června vyšly testy ještě negativně. 22. června však stoupl počet nakažených norků na 16 %. 7. července to bylo již 86 %. Samotná zvířata však nevykazují žádné známky nákazy ani onemocnění. Joaquin Olono, aragonský ministr zemědělství, přitom uvedl, že stále není zřejmé, zda je možné, aby se lidé nakazili od zvířat a naopak. Podle něj ani zatím není jasné, jak k nákaze zaměstnanců došlo. Podle WHO může jít o první případy přenosu nákazy mezi lidmi a zvířaty.

O vybití norků informoval aragonský ministr zemědělství ve čtvrtek. Zdroj: Gobernia de Aragón
O vybití norků informoval aragonský ministr zemědělství ve čtvrtek. Zdroj: Gobernia de Aragón

K podobné situaci došlo na kožešinových farmách i v Dánsku či Nizozemí. Nizozemská vláda proto po vybití šesti set tisíc norků nakonec rozhodla o předčasném uzavření všech zdejších kožešinových farem. Ty měly být zákonem zakázány s koncem roku 2023. V Dánsku se nákaza objevila zatím na třech kožešinových farmách. Kromě jedenácti tisíc norků, kteří byli kvůli nákaze zabiti, prokázaly testy přítomnost viru i u psa majitele jedné z farem.

Španělsko v roce 2007 zpřísnilo pravidla pro chov zvířat na „kožešinových farmách“ a v současné době není dovoleno otevírat nové norčí farmy, jelikož farmářům zvířata často utíkají a představují tak hrozbu pro zdejší přirozené ekosystémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama