reklama

COVID-19: Další nákaza na kožešinové farmě. Ve Španělsku utratí sto tisíc norků

Téměř sto tisíc norků přijde kvůli nákaze o život.
Foto: Fur Free Alliance

Téměř sto tisíc norků bude utraceno na kožešinové farmě na severovýchodě Španělska. U mnoha z nich byl prokázán výskyt koronaviru spojeného s onemocněním COVID-19. Uvedl to regionální ministr zemědělství. Po Nizozemí a Dánsku tak jde o třetí evropskou zemi, která musí řešit nákazu v kožešinových chovech.

reklama

Nákaza ve španělské Aragonii byla potvrzena poté, co se virem na konci května nakazila žena jednoho ze zaměstnanců kožešinové farmy v Puebla de Valverde. Testy jeho přítomnost následně prokázaly i u jejího manžela a dalších šesti zaměstnanců. Od té chvíle byla farma izolována a monitorována.

V červenci však testy prokázaly přítomnost viru u více než osmdesáti procent zvířat. Úřady proto okamžitě přikázaly vybití celé farmy, aby se zabránilo dalšímu přenosu na lidi. Jde o zhruba devadesát dva tisíc norků. Žádné další kožešinové farmy se v Aragonii nenacházejí. Společnost, která farmu provozuje, dostane od státu finanční odškodnění. Přesná částka však zatím není známa, jelikož není jisté, zda odškodnění bude vyplácet Aragonie či přímo Španělsko.

Ministerstvo zemědělství si nechalo o situaci na kožešinové farmě vypracovat hned několik studií. Na konci května a počátku června vyšly testy ještě negativně. 22. června však stoupl počet nakažených norků na 16 %. 7. července to bylo již 86 %. Samotná zvířata však nevykazují žádné známky nákazy ani onemocnění. Joaquin Olono, aragonský ministr zemědělství, přitom uvedl, že stále není zřejmé, zda je možné, aby se lidé nakazili od zvířat a naopak. Podle něj ani zatím není jasné, jak k nákaze zaměstnanců došlo. Podle WHO může jít o první případy přenosu nákazy mezi lidmi a zvířaty.

K podobné situaci došlo na kožešinových farmách i v Dánsku či Nizozemí. Nizozemská vláda proto po vybití šesti set tisíc norků nakonec rozhodla o předčasném uzavření všech zdejších kožešinových farem. Ty měly být zákonem zakázány s koncem roku 2023. V Dánsku se nákaza objevila zatím na třech kožešinových farmách. Kromě jedenácti tisíc norků, kteří byli kvůli nákaze zabiti, prokázaly testy přítomnost viru i u psa majitele jedné z farem.

Španělsko v roce 2007 zpřísnilo pravidla pro chov zvířat na „kožešinových farmách“ a v současné době není dovoleno otevírat nové norčí farmy, jelikož farmářům zvířata často utíkají a představují tak hrozbu pro zdejší přirozené ekosystémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama