reklama

Norci nakažení koronavirem na útěku z kožešinových farem. Koho mohou ohrozit?

Oregonské úřady potvrdily šíření nákazy nového typu koronaviru na zdejších kožešinových farmách. Jeden z nakažených norků byl dokonce odchycen mimo farmu. Ochránci přírody proto varují před zavlečením další nákazy mezi divoká zvířata a volají po uzavření kožešinových farem.

reklama

Oregonské ministerstvo zemědělství ve své tiskové zprávě uvedlo, že u norka odchyceného v polovině prosince loňského roku byly prokázány nízké hodnoty přítomnosti koronaviru. Farma, jejíž jméno a polohu úřady odmítly zveřejnit, přitom byla tou dobou již v karanténě kvůli nákaze mezi norky i lidmi.

Středisko pro biologickou diverzitu však upozorňuje, že norci, kteří z kožešinových farem běžně utíkají, by mohli představovat hrozbu pro jiná divoká zvířata. „Norci jsou příbuzní se spoustou dalších druhů, včetně jezevců, kun, lasic či rosomáků,“ uvádí Jonathan Evans. „Takže víme, že uprchlí norci či kožešinové farmy obecně mohou představovat riziko pro divoká zvířata,“ dodává. Virem by se ale mohla nakazit i další zvířata, která by snědla nakaženého norka či jeho výkaly.

Podle úředníků však bylo spolu s norkem odchyceno dalších osm zvířat různých druhů a žádné z nich pozitivní nebylo. Podle úřadů tak k šíření v divočině nedochází. „I přesto bereme nastalou situaci naprosto vážně a okolí farmy pozorujeme,“ uvádí v tiskové zprávě státní veterinář Ryan Scholz. V Oregonu je v provozu 11 norčích farem. Nákaza na kožešinových farmách se objevila i v dalších státech USA, ale i v Asii či Evropě. V Utahu a Wisconsinu kvůli nákaze zemřelo několik tisíc zvířat. V Evropě (především v Dánsku) byly miliony dalších preventivně vybity.

Tagy:

Hlavní zprávy

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama