reklama

Norci nakažení koronavirem na útěku z kožešinových farem. Koho mohou ohrozit?

Útěky norků nejsou na kožešinových farmách ničím nezvyklým. Nyní však norci mohou ve volné přírodě šířit i nebezpečné onemocnění. (Zdroj: Fur Free Alliance)

Oregonské úřady potvrdily šíření nákazy nového typu koronaviru na zdejších kožešinových farmách. Jeden z nakažených norků byl dokonce odchycen mimo farmu. Ochránci přírody proto varují před zavlečením další nákazy mezi divoká zvířata a volají po uzavření kožešinových farem.

reklama

Oregonské ministerstvo zemědělství ve své tiskové zprávě uvedlo, že u norka odchyceného v polovině prosince loňského roku byly prokázány nízké hodnoty přítomnosti koronaviru. Farma, jejíž jméno a polohu úřady odmítly zveřejnit, přitom byla tou dobou již v karanténě kvůli nákaze mezi norky i lidmi.

Díky nákaze na kožešinových farmách je možné, že toto odvětví bude muset skončit. Zdroj: Fur Commission USA
Díky nákaze na kožešinových farmách je možné, že toto odvětví bude muset skončit. Zdroj: Fur Commission USA

Středisko pro biologickou diverzitu však upozorňuje, že norci, kteří z kožešinových farem běžně utíkají, by mohli představovat hrozbu pro jiná divoká zvířata. „Norci jsou příbuzní se spoustou dalších druhů, včetně jezevců, kun, lasic či rosomáků,“ uvádí Jonathan Evans. „Takže víme, že uprchlí norci či kožešinové farmy obecně mohou představovat riziko pro divoká zvířata,“ dodává. Virem by se ale mohla nakazit i další zvířata, která by snědla nakaženého norka či jeho výkaly.

Podle úředníků však bylo spolu s norkem odchyceno dalších osm zvířat různých druhů a žádné z nich pozitivní nebylo. Podle úřadů tak k šíření v divočině nedochází. „I přesto bereme nastalou situaci naprosto vážně a okolí farmy pozorujeme,“ uvádí v tiskové zprávě státní veterinář Ryan Scholz. V Oregonu je v provozu 11 norčích farem. Nákaza na kožešinových farmách se objevila i v dalších státech USA, ale i v Asii či Evropě. V Utahu a Wisconsinu kvůli nákaze zemřelo několik tisíc zvířat. V Evropě (především v Dánsku) byly miliony dalších preventivně vybity.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama