reklama

Maďarsko zakázalo kožešinové farmy, norci v Dánsku „vstávají z mrtvých“

Miliony norků byly po celém světě vybity kvůli strachu ze šíření koronaviru.
Zdroj: AP

Již v sedmi zemích světa se na kožešinových farmách objevily mutace nového typu koronaviru odpovědného za onemocnění COVID-19. Zmutované viry by mohly podle vědců ohrozit vývoj vakcín. I proto zasažené státy přistupují k vybíjení kožešinových zvířat na farmách či kompletnímu zákazu jejich provozu.

reklama

Tento týden se o zákazu kožešinových farem začalo diskutovat i v Maďarsku, a to přesto, že zde žádné farmy v provozu nejsou. Kromě vzrůstajícího povědomí o nedostatečných životních podmínkách na farmách se do diskuze nyní promítají právě i obavy z mutace viru. „Abychom zabránili problémům v hospodářství či ochraně zvířat, očekávám, že vláda podnikne kroky k tomu, aby do Maďarska nebylo možné dovážet zvířata z farem států EU, kde byl jejich provoz zakázán,“ prohlásil maďarský ministerský zmocněnec pro welfare zvířat Péter Ovádi.

Kožešinové farmy se uzavírají ve stále větším počtu států.
Kožešinové farmy se uzavírají ve stále větším počtu států.

Radikálně se k výskytu koronaviru u norků postavili především v Dánsku, kde údajně došlo k několika vzájemným přenosům nákazy mezi lidmi a norky. Na začátku listopadu oznámila premiérka Mette Frederiksenová záměr vybít norky na všech dánských farmách. Toto rozhodnutí nakonec stálo křeslo ministra zemědělství Mogense Jensena, jelikož nebylo legální. Vybíjení norků přesto započalo a přináší s sebou další problém – jejich těla nebyla spálena, jak bylo původně plánováno, ale pohřbena do poměrně mělkých hrobů. Kvůli tomu však začali mrtví norci z masových hrobů „povstávat“ – vlivem vznikajících plynů jsou těla doslova vytahována ze země na povrch. I přesto, že norci byli do země pohřbeni podle platných regulací a zasypáni vápnem, množí se i obavy o znečištění podzemních vod a dalším šíření viru z kožešin mrtvých norků.

Dánsko se rozhodlo zabité norky pohřbít do masových hrobů. Kvůli fyzikálním dějům jejich těla vylézají zpět na povrch.
Dánsko se rozhodlo zabité norky pohřbít do masových hrobů. Kvůli fyzikálním dějům jejich těla vylézají zpět na povrch.

Podle výzkumníků z organizace Gisaid se podobné mutace u norků objevily v několika dalších zemích – Nizozemí, Jižní Africe, Švýcarsku či Rusku. Stále však není zřejmé, zda se mutace nejdřív objevila u lidí či u norků. Nákaza se ale objevila i na farmách ve Španělsku či USA. K zákazu provozu kožešinových farem přistoupilo v září i Polsko, které bylo dosud po Dánsku a Číně třetím největším producentem kožešin na světě. Každý rok je zde zabito na pět milionů zvířat. Polský kožešinový průmysl se však s existenčními problémy potýká již delší dobu. Jen od počátku roku byly uzavřeny čtyři desítky provozů.

K tématu

Tagy: Maďarsko kožešinové farmy Dánsko dánsko covid-19
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama