reklama

Maďarsko zakázalo kožešinové farmy, norci v Dánsku „vstávají z mrtvých“

Miliony norků byly po celém světě vybity kvůli strachu ze šíření koronaviru.
Zdroj: AP

Již v sedmi zemích světa se na kožešinových farmách objevily mutace nového typu koronaviru odpovědného za onemocnění COVID-19. Zmutované viry by mohly podle vědců ohrozit vývoj vakcín. I proto zasažené státy přistupují k vybíjení kožešinových zvířat na farmách či kompletnímu zákazu jejich provozu.

reklama

Tento týden se o zákazu kožešinových farem začalo diskutovat i v Maďarsku, a to přesto, že zde žádné farmy v provozu nejsou. Kromě vzrůstajícího povědomí o nedostatečných životních podmínkách na farmách se do diskuze nyní promítají právě i obavy z mutace viru. „Abychom zabránili problémům v hospodářství či ochraně zvířat, očekávám, že vláda podnikne kroky k tomu, aby do Maďarska nebylo možné dovážet zvířata z farem států EU, kde byl jejich provoz zakázán,“ prohlásil maďarský ministerský zmocněnec pro welfare zvířat Péter Ovádi.

Kožešinové farmy se uzavírají ve stále větším počtu států.
Kožešinové farmy se uzavírají ve stále větším počtu států.
Zdroj: OBRAZ - Obránci zvířat

Radikálně se k výskytu koronaviru u norků postavili především v Dánsku, kde údajně došlo k několika vzájemným přenosům nákazy mezi lidmi a norky. Na začátku listopadu oznámila premiérka Mette Frederiksenová záměr vybít norky na všech dánských farmách. Toto rozhodnutí nakonec stálo křeslo ministra zemědělství Mogense Jensena, jelikož nebylo legální. Vybíjení norků přesto započalo a přináší s sebou další problém – jejich těla nebyla spálena, jak bylo původně plánováno, ale pohřbena do poměrně mělkých hrobů. Kvůli tomu však začali mrtví norci z masových hrobů „povstávat“ – vlivem vznikajících plynů jsou těla doslova vytahována ze země na povrch. I přesto, že norci byli do země pohřbeni podle platných regulací a zasypáni vápnem, množí se i obavy o znečištění podzemních vod a dalším šíření viru z kožešin mrtvých norků.

Dánsko se rozhodlo zabité norky pohřbít do masových hrobů. Kvůli fyzikálním dějům jejich těla vylézají zpět na povrch.
Dánsko se rozhodlo zabité norky pohřbít do masových hrobů. Kvůli fyzikálním dějům jejich těla vylézají zpět na povrch.
Zdroj: AP

Podle výzkumníků z organizace Gisaid se podobné mutace u norků objevily v několika dalších zemích – Nizozemí, Jižní Africe, Švýcarsku či Rusku. Stále však není zřejmé, zda se mutace nejdřív objevila u lidí či u norků. Nákaza se ale objevila i na farmách ve Španělsku či USA. K zákazu provozu kožešinových farem přistoupilo v září i Polsko, které bylo dosud po Dánsku a Číně třetím největším producentem kožešin na světě. Každý rok je zde zabito na pět milionů zvířat. Polský kožešinový průmysl se však s existenčními problémy potýká již delší dobu. Jen od počátku roku byly uzavřeny čtyři desítky provozů.

K tématu

Tagy: Maďarsko kožešinové farmy Dánsko dánsko covid-19
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Kdo převezme PPF? Těžko říct, Kellner asi závěť neměl, myslí si jeho spolupracovník
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty
Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Další články
reklama
reklama