reklama

Maďarsko zakázalo kožešinové farmy, norci v Dánsku „vstávají z mrtvých“

Již v sedmi zemích světa se na kožešinových farmách objevily mutace nového typu koronaviru odpovědného za onemocnění COVID-19. Zmutované viry by mohly podle vědců ohrozit vývoj vakcín. I proto zasažené státy přistupují k vybíjení kožešinových zvířat na farmách či kompletnímu zákazu jejich provozu.

reklama

Tento týden se o zákazu kožešinových farem začalo diskutovat i v Maďarsku, a to přesto, že zde žádné farmy v provozu nejsou. Kromě vzrůstajícího povědomí o nedostatečných životních podmínkách na farmách se do diskuze nyní promítají právě i obavy z mutace viru. „Abychom zabránili problémům v hospodářství či ochraně zvířat, očekávám, že vláda podnikne kroky k tomu, aby do Maďarska nebylo možné dovážet zvířata z farem států EU, kde byl jejich provoz zakázán,“ prohlásil maďarský ministerský zmocněnec pro welfare zvířat Péter Ovádi.

Radikálně se k výskytu koronaviru u norků postavili především v Dánsku, kde údajně došlo k několika vzájemným přenosům nákazy mezi lidmi a norky. Na začátku listopadu oznámila premiérka Mette Frederiksenová záměr vybít norky na všech dánských farmách. Toto rozhodnutí nakonec stálo křeslo ministra zemědělství Mogense Jensena, jelikož nebylo legální. Vybíjení norků přesto započalo a přináší s sebou další problém – jejich těla nebyla spálena, jak bylo původně plánováno, ale pohřbena do poměrně mělkých hrobů. Kvůli tomu však začali mrtví norci z masových hrobů „povstávat“ – vlivem vznikajících plynů jsou těla doslova vytahována ze země na povrch. I přesto, že norci byli do země pohřbeni podle platných regulací a zasypáni vápnem, množí se i obavy o znečištění podzemních vod a dalším šíření viru z kožešin mrtvých norků.

Podle výzkumníků z organizace Gisaid se podobné mutace u norků objevily v několika dalších zemích – Nizozemí, Jižní Africe, Švýcarsku či Rusku. Stále však není zřejmé, zda se mutace nejdřív objevila u lidí či u norků. Nákaza se ale objevila i na farmách ve Španělsku či USA. K zákazu provozu kožešinových farem přistoupilo v září i Polsko, které bylo dosud po Dánsku a Číně třetím největším producentem kožešin na světě. Každý rok je zde zabito na pět milionů zvířat. Polský kožešinový průmysl se však s existenčními problémy potýká již delší dobu. Jen od počátku roku byly uzavřeny čtyři desítky provozů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama