Podle epidemiologa Romana Prymuly či biochemika Zdeňka Hostomského unikl koronavirus z čínské laboratoře, a nemá tak ryze přírodní původ. Řekli to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nemyslí si to ale imunolog Václav Hořejší, který takový závěr označil za nekorektní.
První případy onemocnění covidem se objevily už v prosinci 2019 v čínském Wu-Chanu. Stále není zcela jasné, jaký byl jeho původ. „Máme ale nějaká data, která velmi významně ukazují na únik z laboratoře. Je to pravděpodobnější postup, než že vznikl v nějakém přirozeném rezervoáru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. „V laboratoři se snažili adaptovat virus na lidské buňky. Ale určitě nešlo o výrobu nějaké biologické zbraně,“ dodal epidemiolog v pořadu 360° s tím, že nikdo nechtěl, aby se s virem stalo to, co se nakonec stalo.
Souhlasí s ním také biochemik Zdeněk Hostomský. „Přikláním se k tomu, že je to pravděpodobnější hypotéza, než že to přišlo přírodním přenosem,“ míní biochemik. Podle něj pochybnosti nastaly už během prvních zpráv o šíření covidu. „Byl až podezřele dobře přizpůsobený na šíření v lidských buňkách. To třeba u SARS nebylo, a to způsobilo pochybnosti.“
V poslední době se změnilo také to, že jsou velké tlaky na americkou stranu. „Je to trošku jako detektivka. Ukazuje se, že americká vláda v podstatě financovala část výzkumu, který se v té wu-chanské laboratoři dělal,“ uvedl Hostomský. Dodal, že věda přestala být objektivní a nezávislá. „Ukázalo se, že byla svolána skupina virologů, kteří měli rozhodnout, jestli je to z laboratoře, nebo přírodní,“ upozornil s tím, že zadání bylo vyvrátit, že je to z laboratoře. „To je chyba, virologové během pár týdnů otočili a řekli, že je to stoprocentně přírodní,“ vysvětloval svůj postoj Hostomský.
Pohled s nimi však nesdílí imunolog Václav Hořejší. „Já se řadím k těm vědců, kteří si myslí, že to má opravdu přirozený původ a ne ten laboratorní. A dělat závěry, že už je to jisté, že za to mohou vědci, je naprosto nekorektní,“ řekl Hořejší.
Ztráta chuti, čichu nebo dušnost ustoupily. Vědci popsali nové nejčastější příznaky covidu
Čína poprvé od začátku pandemie otevře své hranice, svět se tak obává další vlny šíření nákazy koronavirem. Podle britského profesora Caluma Semplea z Liverpoolské univerzity se však není čeho bát. Objevilo se také pár nových příznaků covidu a většina z nich je odlišná od těch předchozích. Informovala o tom studie ZOE Health Study.
Nenalezený mezihostitel
První konkrétní hypotézy hovořily o přenosu nemoci z netopýrů. „Je zvláštní, že tady ten virus hned od samého začátku byl tak dobře adaptovaný na člověka. Musel tam být ještě nějaký jiný mezihostitel, který se zatím nenašel. A je možné, že se ani nikdy nenajde,“ uvažoval Hořejší.
V souvislosti s očkováním proti covidu vyšla studie, která tvrdí, že očkování zvyšuje u lidí starších 65 let riziko mrtvice. Jedná se konkrétně o bivalentní posilovací dávku výrobce Pfizer/BioNTech. „Ačkoliv souhrn dosavadních údajů naznačuje, že je málo pravděpodobné, že by vakcína představovala skutečné klinické riziko, domníváme se, že je důležité tyto informace sdílet s veřejností,“ stojí ve zprávě o studii z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).