Čína poprvé od začátku pandemie otevře své hranice, svět se tak obává další vlny šíření nákazy koronavirem. Podle britského profesora Caluma Semplea z Liverpoolské univerzity se však není čeho bát. Objevilo se také pár nových příznaků covidu a většina z nich je odlišná od těch předchozích. Informovala o tom studie ZOE Health Study.
Čína se 8. ledna chystá uvolnit pravidla na hranicích pro turisty i občany, kteří chtějí vycestovat.
„Data čínských vědců z posledních týdnů ukazují, že viry, které se šíří v Číně, úzce souvisejí s viry, které za posledních šest měsíců obletěly zbytek světa. To zní jako dobrá zpráva,“ konstatoval pro BBC profesor Semple.
Posilovací vakcína by tak prý měla lidi chránit. Spojené státy, Itálie, Indie, Tchaj-wan, Jižní Korea, Malajsie a Japonsko v reakci na oznámení Pekingu o otevření hranic zavedly pro lidi, kteří přicestují z Číny, povinné testování, napsal web Mirror. Na začátku roku to oznámilo i Němcko.
Evropská unie doporučila, aby pasažéři lměli na linkách z Číny do jejích zemí před nástupem do letadla negativní test na covid ne starší než 48 hodin. Oznámilo to ve středu švédské předsednictví EU.
Lidí pociťují nové příznaky
Podle nejnovějších dat ze studie ZOE Health Study dříve běžné příznaky koronaviru, jako je ztráta chuti a čichu, dušnost a horečka, pociťuje čím dál méně nakažených. Oproti tomu přibývá nakažených s následujícími příznaky:
- Bolest hlavy
- Bolavý krk
- Rýma
- Ucpaný nos
- Kýchání
- Kašel
- Bolest svalů
- Chraplavý hlas
Některé státy jsou proti testování
Zpravodaj televize France 24 Dave Keating na Twitteru poznamenal, že se země EU nedokázaly dohodnout na jednotné politice, pokud jde o testování před odletem z Číny. Některé státy, včetně Rakouska, s tím nesouhlasily. Politici se tak shodli jen na tom, že testování „důrazně doporučují“.
Update: EU countries have failed to agree a united policy on pre-departure testing for travellers from China. Some countries including 🇦🇹 resisted.
— Dave Keating (@DaveKeating) January 4, 2023
They could only agree to “strongly encourage” testing. It is understood that most member states will do so
🇸🇪presidency read-out: pic.twitter.com/gafSNXjmWJ
Rada pro reakci na krize EU (IPCR) rovněž doporučila, aby všichni cestující letící do či z Číny měli nasazené roušky a zároveň bylo zajištěno namátkové testování pasažérů přilétajících z Číny a zároveň se testovaly se i vzorky odpadních vod na mezinárodních letištích.
Švédské předsednictví EU uvedlo, že bude nadále sledovat epidemiologickou situaci a přijatá opatření v polovině ledna členské státy vyhodnotí.