ČSSD nejen k reformě (zdroj: CNN Prima NEWS)
ČSSD se vrhla do boje za důchodovou reformu navzdory nesouhlasu vládního hnutí ANO. Jednu z nejdůležitějších reforem strana předloží bez shody na vládě a o změnu zákonů, které se reformy týkají, bude usilovat rovnou ve Sněmovně. Pokud ČSSD v jejím návrhu podpoří opozice, je šance na to, že by důchodová reforma mohla projít. Jde ale o velmi šibeniční termín.
„Rozhodli jsme se, že předložíme návrh spravedlivých důchodů do Poslanecké sněmovny jako poslanecký návrh, aby bylo možné ještě za této Sněmovny předložit všechny změny. ČSSD je jediná, která přišla s komplexním návrhem. Už není možné ztrácet čas. Musíme se ve Sněmovně dostat na věcnou úroveň a musíme debatovat, co chceme, aby se zlepšilo,“ prohlásila na pondělní tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Ona i celá strana její návrh důchodové reformy představuje a hájí už téměř půl roku. Pro schválení reformy ale zatím není hnutí ANO. Podle ministryně financí Aleny Schillerové není na důchodovou reformu dost času.
Kritika zní i z řad opozice a výhrady jsou právě i kvůli velmi krátké době na projednání. Pouhých méně než pět měsíců do voleb je opravdu šibeniční doba. Maláčová si i přesto věří.
V rámci návrhů chce ČSSD prosadit i zvýšení minimální mzdy, a to na 18 tisíc korun od příštího roku a na 20 tisíc korun od roku 2023.
Spravedlivý důchod pro každého
Maláčová svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě.
Má tak být stanoven základní důchod deset tisíc korun pro každého, kdo odpracoval 25 let a platil odvody. Nynější veřejný penzijní systém by se po reformě rozdělil na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní důchod a z prvního zásluhová část penze za odpracované roky a vychované děti.
Reforma důchodů se řeší od 90. let. S tím, že český důchodový systém potřebuje zásadní reformu, souhlasily v posledních dekádách prakticky všechny parlamentní strany. Nad konkrétní podobou změny se už ale obecnou shodu najít nepodařilo a jediným zásadním opatřením, které vstoupilo v platnost, je postupné zvyšování důchodového věku.