Stres, špatná a nevyvážená strava a nedostatek pohybu – tak vypadá moderní životní styl, který se stal významným rizikovým faktorem nejen pro rozvoj diabetu. Cukrovka je na vzestupu, a to nejen v České republice, kde jí trpí už více než milion obyvatel. Každý rok přibývá přibližně deset tisíc nových případů a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2035 bude diabetikem každý desátý Čech. V pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou a odborníky z Centra prevence s poradenstvím BENU se mluvilo nejen o cukrovce, ale i o možnostech prevence. Jak se před cukrovkou chránit a na co si dát pozor?
Počet diabetiků stále stoupá a přibývá i rizikových faktorů v moderním světě. „Cukrovka druhého typu se často pojí s nezdravým životním stylem. Může za ni i sedavé zaměstnání, nevhodná strava a vysoká hladina stresu,“ říká Aleš Novosád, vedoucí lékárník a konzultant Centra prevence s poradenstvím BENU, v reportáži pořadu Co na to vaše zdraví. Tento typ diabetu je přitom daleko častější než cukrovka 1. typu, která je autoimunitní reakcí organismu a postihuje především mladší jedince. „Diabetes 1. typu je neovlivnitelný – způsobuje ho narušení funkce imunitního systému, který napadá slinivku a brání jí v produkci inzulinu,“ vysvětluje Novosád. Cukrovka 2. typu se rozvíjí pozvolna, a její příznaky jsou proto snadno přehlédnutelné, popisuje Novosád.
„Kdo má diabetes druhého typu, může pociťovat například zvýšenou únavu nebo žízeň. Na první pohled to může připomínat prostou potřebu odpočinku.“
Příznaky diabetu mohou být zavádějící
Jedním z důvodů, proč se cukrovka těžko rozpoznává, je její podobnost s jinými běžnými zdravotními potížemi. „Lidé s vysokou hladinou cukru v krvi mohou vypadat třeba jako opilí,“ vysvětluje Novosád. „Mají studený pot, motají se a mohou být zmatení. Proto je důležité věnovat pozornost jakémukoli neobvyklému chování,“ dodává vedoucí lékárník a konzultant Centra prevence BENU.
K dalším častým příznakům patří i tzv. ketodech – dech s nepříjemným zápachem, který se může podobat pachu po alkoholu. Diabetes však není jen kosmetickým problémem, ročně na toto onemocnění a jeho komplikace zemře více než 22 tisíc lidí. Proto je prevence a včasné rozpoznání příznaků klíčové.
Preventivní vyšetření dostupné během několika minut
„V BENU nabízíme měření cukru pomocí spektrofotometru,“ popisuje Aleš Novosád. „Stačí jediná kapka krve, ze které během několika minut zjistíme hladinu cukru, cholesterolu i CRP. Díky tomu lze zjistit nejen dlouhodobé hodnoty cukru v krvi, ale i odlišit bakteriální infekce od virových.“ Tento přístroj dokáže rozpoznat, zda pacient trpí zvýšenou hladinou cukru a potřebuje zásadní změny v životním stylu.
„Před měřením nemusíte být nalačno. Mnoho pacientů se obává, že i krátkodobé zvýšení cukru po jídle zkreslí výsledek, ale my dokážeme z krevního barviva určit průměrné hodnoty až za poslední tři měsíce,“ dodává Novosád. Výsledné orientační hodnoty tak mohou pacientům poskytnout obecný přehled o jejich zdravotním stavu a slouží jako odrazový můstek pro změnu životního stylu nebo vyhledání lékaře.
Nečekejte na první příznaky
Pokud testy odhalí zvýšenou hladinu cukru, mohou být změny životního stylu klíčem k oddálení rozvoje diabetu. „Úprava jídelníčku, zvýšení pohybu a snížení stresu může snížit hladinu cukru a oddálit nástup cukrovky,“ vysvětluje lékárník. Radí však pacientům, aby začali pozvolna a nenutili se k drastickým opatřením hned od začátku: „Extrémní změny, jako je úplná eliminace sladkostí nebo přehnané cvičení, mohou tělo šokovat, což může vést k opačnému efektu.“
A doporučení odborníků na závěr? „Cukrovka není nevyhnutelná, pokud se začneme starat o své zdraví dříve, než se objeví závažné příznaky, máme šanci zabránit jejímu rozvoji,“ uzavírá Aleš Novosád.
Celý rozhovor a další podrobnosti o cukrovce najdete v úvodním videu. Více o měření hladiny cukru nebo glykovaného hemoglobinu se dozvíte na stránce www.benuprevence.cz.