Cukrovka se podle primáře dialyzačního centra v Třinci Romana Kantora řadí mezi nemoci, které nebolí. „Když se objeví a má svoje příznaky, tak už je na léčbu relativně pozdě,“ varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lékař. Nastínil také, co všechno může propuknutí nemoci ovlivnit.
Jak primář Kantor připomněl, rozlišujeme dva typy cukrovky. Diabetes typu 1 a 2. „U typu 1 nejsme schopni zabránit jeho vzniku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kantor. Naopak propuknutí druhého typu cukrovky může podle něj ovlivnit celá řada faktorů. „Civilizační faktor, sedavý způsob života, nezdravá strava, kouření. Obecně náš způsob života, který momentálně vedeme,“ vysvětlil lékař.
ČTĚTE TAKÉ: Pro diabetiky je pes více než čtyřnohý přítel. Pozná, kdy mají špatnou hladinu cukru
Svoji roli ale hraje také dědičnost. Ovšem i zde se musí rozlišovat mezi oběma typy. „U diabetiků prvního typu je sklon k dědičnosti daleko vyšší. U druhého typu vliv dědičnosti samozřejmě také je, ale nedá se přesně určit v procentech,“ nechal se slyšet s tím, že daleko větší vliv má tzv. dědění životního stylu. „Rodiny, ve kterých není zvykem se hýbat, ve kterých se rodiče přejídají, a děti tak dostávají stejné návyky do vínku.“
Výskyt cukrovky se v poslední době zvyšuje, což Kantor potvrdil. „Člověk často ani netuší, že tímto onemocněním trpí,“ řekl s tím, že když už se nemoc objeví, je na její léčbu relativně pozdě. „Pacienti by neměli zanedbávat pravidelné prohlídky,“ apeloval Kantor s tím, že včasné zachycení cukrovky je vratné.