Představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla od svého pondělního zadržení vystavená výhrůžkám smrti. Podle zpravodajského portálu Tut.by to po úterní návštěvě své mandantky ve vazební věznici řekla advokátka Ljudmila Kazaková. Dnes Kalesnikavová v této souvislosti podala trestní oznámení.
„Běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová uvedla, že jí natáhli pytel přes hlavu a vyhrožovali zabitím, když se ji začátkem tohoto týdne pokusili násilně deportovat,“ popisuje Rádio svobodná Evropa s odvoláním na běloruský nezávislý zpravodajský web Tut.by.
Belarusian opposition leader Maryya Kalesnikava said authorities put a bag over her head and threatened to kill her when they tried to forcibly deport her earlier this week, the https://t.co/vRmDSU2b9g Belarusian independent news website reported, citing her lawyer. pic.twitter.com/TGitbJvfzW
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) September 10, 2020
Kalesnikavovou v pondělí zadrželi maskovaní lidé, zřejmě pracovníci běloruských bezpečnostních orgánů, a v noci na úterý se ji pokusili s použitím násilí dostat ven ze země, přes hranici do Ukrajiny. To se jim ale nepodařilo, protože politička před hranicí roztrhala svůj cestovní pas a vylezla oknem z auta, které ji mělo na Ukrajinu převézt. Poté byla zadržena.
V Bělorusku mizí další představitelé opozice, předseda EP žádá propuštění politických vězňů
Předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli je hluboce znepokojen zatčením běloruské opoziční političky Maryje Kalesnikavové. Žádá vyjasnění jejího případu a propuštění všech politických vězňů v Bělorusku. Kalesnikavová je ve vězení v Minsku ve Volodarské ulici, řekl zpravodajství Tut.by její otec Alexander Kalesnikov. „Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení Koordinační rady,“ napsal na Twitter ministr zahraniří Tomáš Petříček (ČSSD).
Podle advokátky je členka prezidia koordinační rady běloruské opozice Kalesnikavová podezřelá z trestného činu „veřejné vyzývání k uchopení moci nebo k násilné změně ústavního pořádku“. Vyšetřovací výbor přitom potvrdil, že je ve vazbě, stejně jako Maksim Znak, další člen vedení rady, kterého maskovaní pracovníci bezpečnosti zatkli ve středu.
Kazaková po návštěvě ve věznici uvedla, že její mandantka se cítí dobře a má dobrou náladu. Nicméně po násilné snaze natlačit ji do auta a udržet ji v něm má na těle modřiny a bolí ji ruce.
Tyto osoby mi hrozily, že mě zbaví života, což jsem vnímala jako reálné. Zejména říkaly, že pokud dobrovolně neopustím území Běloruské republiky, stejně mě vyvezou: živou, nebo po částech
Advokátka dnes podle Tut.by sdělila, že předala šéfovi běloruského vyšetřovacího výboru trestní oznámení Kalesnikavové na pracovníky tajné služby KGB a GUBOPiK (Hlavní správa pro boj s organizovaným zločinem a korupcí), kteří jí hrozili smrtí. V oznámení jsou uvedena konkrétní jména i funkce dotyčných lidí.
Колесникова потребовала возбудить дело против сотрудников КГБ и ГУБОПиК, которые оказывали на нее давление.https://t.co/Bzjz5Tp3V2 pic.twitter.com/teZgxScQBD
— Зеркало | Новости (@zerkalo_io) September 10, 2020
„Tyto osoby mi hrozily, že mě zbaví života, což jsem vnímala jako reálné. Zejména říkaly, že pokud dobrovolně neopustím území Běloruské republiky, stejně mě vyvezou: živou, nebo po částech. Také hrozily, že mě uvězní až na 25 let, zařídí mi problémy na místech zadržování, na místech věznění, což jsem také vnímala jako reálné,“ citoval Tut.by z trestního oznámení Kalesnikavové.
Po nuceném úterním odjezdu opozičníků Antona Radňankoua a Ivana Kraucoua na Ukrajinu, zadržení Kalesnikavové, která s nimi odmítla odjet, a zadržení Maksima Znaka je nyní posledním členem koordinační rady, který je na svobodě a v Bělorusku, nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Vzhledem ke svému věku se ale spisovatelka do činnosti předsednictva aktivně nezapojuje.