V Bělorusku zadrželi posledního aktivního člena koordinační rady opozice Maxima Znaka
Předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli je hluboce znepokojen zatčením běloruské opoziční političky Maryje Kalesnikavové. Žádá vyjasnění jejího případu a propuštění všech politických vězňů v Bělorusku. Kalesnikavová je ve vězení v Minsku ve Volodarské ulici, řekl zpravodajství Tut.by její otec Alexander Kalesnikov. „Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení Koordinační rady,“ napsal na Twitter ministr zahraniří Tomáš Petříček (ČSSD).
Zpráva o umístění Kalesnikavové do věznice v Minsku se začala ihned šířit po sociálních sítích.
⚠ #MariaKolesnikova is officially detained and is now in infamous SIZO #1 Volodarskoie in Minsk according to her father who spoke to https://t.co/lSvHHoNhpv #Belarus #Belarusprotests pic.twitter.com/alaeUL3PTi
— Sacha Koulaeva (@Sacha_Koula) September 9, 2020
„Stojíme za běloruským lidem v jeho boji za demokracii,“ uvedl dále předseda Evropského parlamentu.
Deeply concerned about the arrest of Maria Kolesnikova. We call for full clarity about her case and the immediate release of all the political prisoners in #Belarus. We stand with the people of Belarus in their fight for democracy.
— Roberta Metsola (@EP_President) September 8, 2020
Právník Maxim Znak „zmizel“ po návštěvě maskovaných mužů
Zpravodajství Tut.by aktuálně hlásí, že Maxim Znak, jeden ze dvou členů prezidia opoziční Koordinační rady, kteří dosud byli na svobodě a zůstávali v Bělorusku, je nedostupný a nelze se s ním spojit. Na svém mobilu stihl podat zprávu, že do ústředí přišly „masky,“ píše Tut.by. Pět ze sedmi lidí prezidia Koordinační rady bylo podle serveru už dříve buď zadrženo, nebo násilně odvezeno do zahraničí. V této souvislosti jsme informovali i o úterním pokusu dostat ze země i opoziční političku Maryju Kalesnikavovou.
Pohotovostní jednotky běloruské policie v úterý v centru Minsku pozatýkaly desítky lidí protestujících proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Na podporu opoziční vůdkyně Maryje Kalesnikavové, zadržené po nezdařeném pokusu běloruských úřadů vyhostit ji ze země, demonstrovaly hlavně ženy. Zakročili proti nim maskovaní policisté. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu označila policejní zásah za brutální a ruská tisková agentura TASS za hrubý, a to i vůči přihlížejícím novinářkám a novinářům.
Bělorusko vytlačuje opoziční politiky za hranice, novinářce odvezli dceru
Tři členové běloruské opozice, včetně Maryje Kalesnikavové, prošli v noci na dnešek jednou z kontrol na ukrajinské hranici, ale jen dva se na území Ukrajiny dostali. Podle serveru Tut.by to oznámil mluvčí běloruského státního výboru pro ochranu hranice. Dodal, že Kalesnikavová byla na hranici zadržena, okolnosti jsou však zatím nejasné. Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra šlo o násilné vyvezení lidí z vlasti. Zároveň informovala běloruská zpravodajská organizace Charter 97, že dceru novinářky serveru Tut.by odvedly úřady přímo z jejího bytu.
Policisté bez identifikačních znaků odváděli demonstranty do neoznačených vozů. Šlo o desítky lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. „Zadrželi už několik desítek účastníků akce, jak mužů, tak žen. Některé křičí, jiné pláčou. Lidé z protilehlé strany ulice skandovali: ‚Pusťte je!‘,“ popsala situaci agentura TASS, která počet opozičních demonstrantů odhadla na několik stovek.
Podle TASS se souběžně na minském náměstí Nezávislosti sešla asi padesátka Lukašenkových přívrženců se státními vlajkami. Zhruba po půlhodině skandování hesel na prezidentovu podporu se skupina rozešla.
Poslední členku opoziční Koordinační rady na svobodě terorizují telefonáty
„Sviatlana Aleksijevičová, nositelka Nobelovy ceny a poslední svobodná členka národní Rady pro koordinaci, si stěžovala, že byla dnes terorizována několika voláními do jejího bytu. Lukašenko musí začít mluvit s lidmi. A lidé jsou právě teď v ulicích, řekla“ informuje novinář v Bělorusku Franak Viačorka.
Sviatlana Aleksievich, Nobel Laureate, and the last free member of National Coordination Council, complained that she was terrorized today with multiple calls to her apartment. "Lukashenka must begin talking to the People. And the People are on the streets right now" - she said pic.twitter.com/1YpI661Bmh
— Franak Viačorka (@franakviacorka) September 9, 2020
Podle Maxima Znaka se 72letá Alexijevičová vzhledem ke svému věku do činnosti předsednictva aktivně nezapojovala.
„Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení Koordinační rady,“uvedl český ministr zahraničí Petříček.
🇨🇿🇧🇾 Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení Koordinační rady.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 9, 2020
Svjatlana Cichanouská bude jednat s polským premiérem ve Varšavě
Běloruská opoziční představitelka Svjatlana Cichanouská, která se po srpnových prezidentských volbách kvůli tlaku úřadů uchýlila do Litvy, se má ve Varšavě setkat s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Podle zpravodajského serveru Onet.pl je pro vůdkyni běloruské opozice připravena i zvláštní cena na ekonomickém fóru, které organizátoři přesunuli z koronavirem těžce postižených lázní Krynica Zdrój do dolnoslezského města Karpacz nedaleko od hranic s Českem.
Loni byl na fóru titulem Člověk roku oceněn právě premiér Morawiecki, který minulý měsíc ohlásil program na podporu občanské společnosti a nezávislých médií v sousedním Bělorusku. Na program má být v prvním roce vynaloženo 50 milionů zlotých (asi 297 milionů Kč), bez započtení prostředků na stávající programy, jako je například televize Belsat, vysílající z Polska.
V Bělorusku několik týdnů pokračují protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, které se úřady snaží potlačit. Demonstrace propukly po oznámení Lukašenkova šestého vítězství v prezidentských volbách. Opozice pokládá výsledek hlasování z 9. srpna za zfalšovaný a Lukašenkovo vítězství odmítá uznat i Evropská unie. Podle oficiální verze běloruských úřadů získal Lukašenko 80 procent hlasů, zatímco Cichanouská zhruba deset procent.