Jaguáři jsou běžně považováni za samotářský druh. Studie mezinárodního týmu vědců a neziskové organizace Panthera však odhaluje, že to s tím samotářstvím nebude tak žhavé. Jaguáří samci totiž zřejmě uzavírají koalice.
Snazší lov, vyšší šance na páření či obrana teritorií. To jsou podle nové studie zásadní atributy, kvůli kterým se jaguáří samci spojují do skupin. Výzkumníci tak odhalili, že tyto největší americké kočky jsou mnohem společenštější, než jsme se dosud domnívali.
Studie mezinárodního týmu vědců a organizace Panthera se zaměřila na analýzu dvou desítek předchozích studií, které využívaly telemetrii, fotopasti i přímé sledování jaguárů ve Venezuele a Brazílii. Téměř 70 procent interakcí mezi samci vykazovalo známky kooperace či přímo vytvoření koalice. Některé z nich dokonce trvaly několik let – v jednom z případů šlo o spojení dvou samců po dobu sedmi let.
Podle vědců se toto chování objevuje především v oblastech s velkým množstvím kořisti a vyšším počtem jaguářích samic. Podobné shlukování bylo již dříve zaznamenáno například u lvů či gepardů, o kterých se také soudilo, že jsou spíše samotáři. Jaguáří samci však vytvářejí koalice maximálně po dvou, netráví společně tolik času a ani se nepodílejí na výchově potomků.