Dánsko a Norsko zatím nebudou pro očkování seniorů nad 65 let používat vakcínu proti COVID-19 vyvinutou farmaceutickou společností AstraZeneca. Ve čtvrtek o tom podle agentury DPA informovaly tamní národní zdravotní úřady. Podobný krok již dříve avizovala řada dalších evropských zemí. Česká republika však mezi nimi není.
„Není to proto, že vakcína není účinná pro ty, kteří jsou starší. Je to proto, že dokumentace je příliš omezená,“ uvedla na tiskové konferenci šéfka Norského institutu veřejného zdraví Camilla Stoltenbergová. Zdůraznila, že studie AstraZenecy zahrnovaly jen málo účastníků starších 65 let, „takže neexistuje žádná dokumentace o její účinnosti“.
Neočkujte AstraZenecou seniory, vyzývá i Francie či Polsko. Česko omezení neplánuje
Francouzské, polské nebo švédské úřady v úterý oznámily, že nedoporučují očkovat vakcínou proti nemoci COVID-19 od firmy AstraZeneca starší obyvatele. Podobné omezení už ohlásilo také Německo, Rakousko či Itálie. Česko se k takovému kroku nechystá.
Stanovisko s podobným doporučením ohledně používání vakcíny AstraZeneca u starších věkových skupin vydal ve čtvrtek i dánský zdravotní úřad. Podobná rozhodnutí učinily dříve i Švédsko, Finsko, Polsko, Francie nebo Německo. Řada zemí se odkazuje na nedostatečné údaje od britsko-švédské farmaceutické společnosti k adekvátnímu posouzení účinnosti v dané věkové skupině.
Dánsko i Norsko rovněž užívají další schválené vakcíny vyvinuté americko-německým partnerstvím firem Pfizer/BioNTech a americkou Modernou. Tyto dvě vakcíny údajně mohou být použity i u osob mladších 65 let se závažným zdravotním stavem.
Česká republika zatím výzvu nevyslyší
Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po pondělním jednání uvedl, že Česko omezit horní věkovou hranici pro očkování vakcínou firmy AstraZeneca neplánuje.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) minulý týden doporučila vakcínu společnosti AstraZeneca ke schválení v EU s tím, že je její použití bezpečné a poskytuje dobrou imunitní odpověď.