reklama

Obavy ze zmutovaného koronaviru: Dánsko vykope miliony zabitých norků a spálí je

Na dánských kožešinových farmách se objevila nová mutace koronaviru. Sama však vymizela.

Přibližně 17 milionů norků bylo v Dánsku vybito poté, co byla na několika kožešinových farmách prokázána nákaza novým typem koronaviru. Část mrtvých těl byla pohřbena do země ve vojenské oblasti na západě státu. Kvůli plynům vznikajícím při rozkladu se však mrtví norci začali dostávat zpět na povrch. Čtyři miliony z nich budou nyní znovu vykopány a spáleny.

reklama

První zprávy o nákaze na dánských kožešinových farmách se začaly objevovat v květnu letošního roku. Virus u norků začal mutovat a z obav před neúčinností vyvíjené vakcíny dánská vláda na počátku listopadu rozhodla o vybití všech norků na farmách, a to včetně chovných zvířat. I když příkaz norky vybít byl nakonec shledán protiústavním, z rozhodnutí vlády bylo vybito na 17 milionů zvířat. Jejich těla pak byla pohřbena do země pod vrstvou vápna. Masové hroby však byly příliš mělké a vlivem plynů vzniklých při rozkladu těl se mrtví norci začali „drát“ na povrch.

Sedmnáct milionů norků bylo vybito z obav ze šíření zmutovaného koronaviru.
Sedmnáct milionů norků bylo vybito z obav ze šíření zmutovaného koronaviru.

Nastalá situace přidala na síle hlasů, které se obávaly znečištění podzemních vod rozkládajícími se těly i dalšího šíření nákazy. Úřady nakonec musely uznat, že masové hroby vykopané na vojenských základnách u měst Holstebro a Karup představují riziko pro životní prostředí i zdraví zdejších obyvatel. Ministerstvo zemědělství proto v neděli přišlo s návrhem mrtvé norky znovu vykopat a spálit. K tomu však dojde až v květnu příštího roku, aby se zamezilo kontaminaci. „Takto nebudeme muset s norky zacházet jako s biologickým odpadem,“ uvedlo ministerstvo. Chov norků na kožešinu bude zákonem zakázán až do roku 2022. O kompenzacích pro farmáře se stále jedná.

Mrtvá těla norků byla pohřbena do země. Kvůli obavám ze znečištění však budou nyní spálena.
Mrtvá těla norků byla pohřbena do země. Kvůli obavám ze znečištění však budou nyní spálena.

Dánsko se potýká se stále vyššími počty nakažených. Předsedkyně vlády Mette Frederiksenová již oznámila, že celá země bude „v podstatě uzavřena“ od 25. prosince do 3. ledna. Některá z opatření začnou platit již ve čtvrtek. „Činíme tak, protože epidemie, kterou nezvládneme, by měla mnohem větší dopady a důsledky než to, že teď bude na pár dní všechno zavřeno,“ vysvětlila. „V celé zemi jsme dosáhli čtvrté úrovně. Jde o druhou nejvyšší úroveň. Znamená to, že jsou úřady přesvědčeny o rozšířené nákaze v celé společnosti,“ dodala.

Pokud Dánsko dosáhne páté úrovně, bude to znamenat, že došlo k nekontrolovatelnému šíření nákazy a překročení nemocničních kapacit. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke uvedl, že během minulého týdne byla nákaza prokázána u 1 808 zdravotnických pracovníků – jde o více než sedmdesátiprocentní nárůst oproti předchozím týdnům. „Infekce se nyní šíří celou společností, a to i v nemocnicích. Ale je důležité říct, že zdravotnictví stále funguje,“ dodal.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

  • Aktualizováno

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Další články
reklama
reklama