reklama

Obavy ze zmutovaného koronaviru: Dánsko vykope miliony zabitých norků a spálí je

Přibližně 17 milionů norků bylo v Dánsku vybito poté, co byla na několika kožešinových farmách prokázána nákaza novým typem koronaviru. Část mrtvých těl byla pohřbena do země ve vojenské oblasti na západě státu. Kvůli plynům vznikajícím při rozkladu se však mrtví norci začali dostávat zpět na povrch. Čtyři miliony z nich budou nyní znovu vykopány a spáleny.

reklama

První zprávy o nákaze na dánských kožešinových farmách se začaly objevovat v květnu letošního roku. Virus u norků začal mutovat a z obav před neúčinností vyvíjené vakcíny dánská vláda na počátku listopadu rozhodla o vybití všech norků na farmách, a to včetně chovných zvířat. I když příkaz norky vybít byl nakonec shledán protiústavním, z rozhodnutí vlády bylo vybito na 17 milionů zvířat. Jejich těla pak byla pohřbena do země pod vrstvou vápna. Masové hroby však byly příliš mělké a vlivem plynů vzniklých při rozkladu těl se mrtví norci začali „drát“ na povrch.

Nastalá situace přidala na síle hlasů, které se obávaly znečištění podzemních vod rozkládajícími se těly i dalšího šíření nákazy. Úřady nakonec musely uznat, že masové hroby vykopané na vojenských základnách u měst Holstebro a Karup představují riziko pro životní prostředí i zdraví zdejších obyvatel. Ministerstvo zemědělství proto v neděli přišlo s návrhem mrtvé norky znovu vykopat a spálit. K tomu však dojde až v květnu příštího roku, aby se zamezilo kontaminaci. „Takto nebudeme muset s norky zacházet jako s biologickým odpadem,“ uvedlo ministerstvo. Chov norků na kožešinu bude zákonem zakázán až do roku 2022. O kompenzacích pro farmáře se stále jedná.

Dánsko se potýká se stále vyššími počty nakažených. Předsedkyně vlády Mette Frederiksenová již oznámila, že celá země bude „v podstatě uzavřena“ od 25. prosince do 3. ledna. Některá z opatření začnou platit již ve čtvrtek. „Činíme tak, protože epidemie, kterou nezvládneme, by měla mnohem větší dopady a důsledky než to, že teď bude na pár dní všechno zavřeno,“ vysvětlila. „V celé zemi jsme dosáhli čtvrté úrovně. Jde o druhou nejvyšší úroveň. Znamená to, že jsou úřady přesvědčeny o rozšířené nákaze v celé společnosti,“ dodala.

Pokud Dánsko dosáhne páté úrovně, bude to znamenat, že došlo k nekontrolovatelnému šíření nákazy a překročení nemocničních kapacit. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke uvedl, že během minulého týdne byla nákaza prokázána u 1 808 zdravotnických pracovníků – jde o více než sedmdesátiprocentní nárůst oproti předchozím týdnům. „Infekce se nyní šíří celou společností, a to i v nemocnicích. Ale je důležité říct, že zdravotnictví stále funguje,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama