Pokud by fotbalová Slavia přešla přes Arsenal v Evropské lize, mohla vyrovnat své maximum v pohárech. Jenže Gunners sen Pražanů ve čtvrtek zadupali hluboko do země šestiminutovou smrští v prvním poločase. A tak nejlepší výsledek stále drží tým, který v roce 1996 vedl trenér František Cipro. „Spousta lidí to už ani nepamatuje, jiní nebyli na světě,“ říká skromně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Tak tedy pro ty, kteří nebyli na světě nebo si to nepamatují. Slavia s Vladimírem Šmicerem, Karlem Poborským nebo Janem Suchopárkem na soupisce zvládla v sezoně 1995–1996 vyřadit i AS Řím a došla do semifinále Poháru UEFA, předchůdce Evropské ligy. Až pak skončila na francouzském týmu Girondins de Bordeaux.
Tehdejší tažení vedl kouč František Cipro, který status klubové ikony získal už v 70. letech na hřišti. V „sešívaném“ dresu nastoupil do více než 200 utkání. Momentálně hraje nejdelší zápas svého života a bojuje s rakovinou tlustého střeva. „Střídavě oblačno,“ utrousil ke svému aktuálnímu stavu.
Sešívaná pohádka v Evropské lize končí. Slavia doma dostala od Arsenalu lekci
Jeden, dva, tři. Už ve 24. minutě čtvrtfinále Evropské ligy mezi Slavií Praha a londýnským Arsenalem bylo hotovo. Nadějný výsledek ze zápasu na Emirates Stadium (1:1) vyšel vniveč. Gunners třígólové poločasové vedení po přestávce ještě navýšili a vyhráli v Edenu 4:0. V podání svěřenců Jindřicha Trpišovského to v posledních týdnech a měsících byla velká jízda. Ale třetí soupeř z „ostrovů“ v jarní fázi evropské soutěže už byl nad jejich síly.
Ale prestižní utkání týmu, se kterým spojil podstatnou část života, si nemůže nechat ujít. Byť – jak sám říká – během doby koronavirové ho fotbal s prázdnými tribunami příliš „nerajcuje“. Nelíbilo se mu ani čtvrteční představení slávistů, kteří v Edenu s Arsenalem prohráli vysoko 0:4. První tři góly padly v rozmezí pouhých šesti minut prvního poločasu. A rychle bylo hotovo.
Jeden zápas by asi neměl pokazit dojem z celé sezony v Evropské lize. Co jste říkal na dosavadní výkony Slavie?
Je třeba to vidět právě z toho celkového pohledu. Svým atletickým výkonem se slávisté vyrovnali všem špičkovým klubům, a to už i v minulých sezonách. Některé dokonce přehráli, viz Leicester City. Glasgow Rangers nepočítám, protože to je skotská liga, která nemá úroveň. Slavia odehrála opravdu skvělé zápasy, v naší lize je o dva levely jinde. Celkově se to musí hodnotit jedině pozitivně. Otázka je, jak to bude dál. Odejde někdo? Přijde někdo? Změny tam pravděpodobně nějaké budou.
Vidíte to tak, že po evropské zkušenosti z této sezony bude Slavia v té další ještě silnější, i třeba pokud by měly nastat jeden dva odchody?
To je těžké říct. Je důležité, kdo přesně případně odejde. Diskuse teď nejsou namístě. Prvotní dojem může klamat. Ale i kdyby někoho pustila, je na tom – dle mého názoru – ekonomicky velmi dobře, takže si může dovolit pořídit kvalitního hráče ze zahraničí.
Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu
Putování Slavie Evropskou ligou končí ve čtvrtfinále. Ráznou stopku vystavil v odvetě vítězstvím 4:0 anglický Arsenal. „Sešívaní“ dělali na hřišti v této sezoně skvělou reklamu českému fotbalu, zejména Britské ostrovy ale na Pražany zanevřely kvůli incidentu z osmifinálového zápasu v Glasgow mezi stoperem Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. I o tom, jak se ke kauze postavila organizace UEFA, mluvil po vypadnutí trenér vršovického klubu Jindřich Trpišovský.
Mezi adepty na přestup do zahraničí patří bezesporu záložník Lukáš Provod, který během této sezony zaznamenal velký progres…
Těch hráčů v hledáčku různých klubů je určitě více. Ale vedení Slavie má stoprocentně jasné představy o tom, za kolik chtějí případně někoho prodat. Lukáše Provoda mám nasledovaného už z doby, kdy byl z Plzně na hostování v Českých Budějovicích a chodil jsem se dívat na zápasy. Moc jsem nepochopil, proč si ho Plzeň nestáhla. Už v Dynamu hrál výborně na různých pozicích a ve Slavii vystřelil obrovským způsobem. Samozřejmě mu pomohlo, že se dostal mezi lepší spoluhráče. Má spoustu předností – atleticky je na tom skvěle, má správnou postavu, poctivě se vrací dozadu, je to levák s vynikající střelou i centrem, umí nahrát na 40 metrů.
Teď si procházíte těžkým životním obdobím. Byly zápasy Slavie v evropských pohárech jednou z věcí, které vám pomohly dostat myšlenky trochu jinam a dodat pozitivní náladu?
Řekl bych to takhle. Všechno samozřejmě sleduji, a ještě když nebyla pandemie, jezdil jsem se dívat i na zápasy Slavie v evropských soutěžích. Chtěl jsem naživo vidět nějaká utkání i teď, ale momentálně blbě snáším chlad. Takže jsem zůstal u obrazovky a musím upřímně konstatovat, že mě to bez diváků ani moc nebaví. Atmosféra je tréninková, chladná. Všechno je slyšet a nemá to ten správný drajv, náboj. Zkrátka je to divné. A to teď nemyslím jen utkání Slavie, ale i třeba jiných týmů ve světě – Realu Madrid, Paris-Saint Germain a tak dále. Už aby to skončilo.
„Atmosféra je tréninková, chladná. Všechno je slyšet a nemá to ten správný drajv, náboj. Zkrátka je to divné.“
Pojďme ke čtvrteční odvetě s Arsenalem. V čem byl oproti těm předchozím zápasům největší rozdíl? V rychlosti a dynamice hráčů anglického týmu, na kterou slávisté nestačili?
Spíše než rychlost bych zmínil fotbalovost, techniku. Arsenal byl opravdu skvělý, překvapil. Těžko říct, jestli to Slavia trochu nepodcenila. Jestli možná už trochu nežila tím, že se dostane až do finále… Dostala za pár minut čtyři góly. To se prostě nesmí stát. Říkám čtyři, byť oficiálně byly jen tři. Ale ten úvodní neuznaný byl opravdu pouze milimetrový ofsajd (branku odvolal rozhodčí Cakir až zpětně po konzultaci s videorozhodčím, pozn. red.). Podle mě už tento odvolaný gól hodně zatřásl s psychikou slávistů. Pak byli úplně K.O.
Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči
Arsenal Londýn ukončil čtyřgólovou lekcí skvělé putování Slavie Praha touto sezonou Evropské ligy. Na Britských ostrovech pochopitelně zavládla skrze postup do semifinále radost. V tomto případě s extra příchutí. Mnozí lidé za Lamanšským průlivem brali jednoznačné vyřazení českého mistra jako zadostiučinění po tom, co se odehrálo 18. března, kdy fotbalisté z Vršovic hráli s glasgowskými Rangers na stadionu Ibrox.
Zklamaly vás výkony některých hráčů Slavie?
Krajní beci (Jan Bořil a Alexander Bah, pozn. red.) byli zoufalí. (Nicolas) Pépé i (Bukayo) Saka si dělali, co chtěli. Ale ze strany Slavie bylo spoustu chyb i ve středu hřiště, zbytečných ztrát na polovině soupeře. A zopakuji, první gól slávisty opravdu rozhodil. Jako kdyby si neuvědomili, že jedna branka nic neznamená. Druhý poločas už pak ani nemá cenu rozebírat, Arsenal hrál chytře. Tak, aby neinkasoval. Nicméně, stane se. Někdy prostě přijde den blbec a nevíte proč. Ale třeba u Bořila bych řekl, že je z formy delší dobu.
Velká nespravedlnost
Bylo hodně znát, že chybí Slavii distancovaný stoper Ondřej Kúdela, který je teď zároveň na marodce?
To víte, že chyběl. Neříkám, že s ním by postoupili. To asi ne. Možná by to ale nevypadalo tak tragicky.
Naštvalo vás, jak UEFA vyřešila tresty za to notoricky známé osmifinále Evropské ligy mezi glasgowskými Rangers a Slavií?
Myslím si, že to muselo naštvat každého. Vidím to jako velkou nespravedlnost. Nechápu, jak se třeba i novináři mohou divit, že jsme rozčílení, nelíbí se nám to a protestujeme. Je to nehoráznost. Ať se nikdo nezlobí, ale něco podobného by se opravdu nemělo stávat. Divím se, že s tímto trestem někdo může souhlasit.
„Co také vůbec nechápu, je to, že po skončení osmifinálového zápasu Evropské ligy UEFA dopustí, aby slávisté nebyli půl hodiny vpuštěni do šatny.“
Tuzemská fotbalová komunita vidí problém také v tom, že Kemar Roofe, který způsobil frakturu lebky Ondřeji Kolářovi, dostal jen čtyři zápasy. Zatímco Kúdela za rasismus, pro nějž nejsou důkazy, 10 utkání.
Jsou tam opravdu velké nepoměry. A pokud Glen Kamara pak skutečně dal Kúdelovi pěstí v útrobách stadionu, to je přece daleko horší prohřešek. Už během zápasu kopali hráči Rangers do ležícího Jana Kuchty a to se přešlo úplně. Co také vůbec nechápu, je to, že po skončení osmifinálového zápasu Evropské ligy UEFA dopustí, aby slávisté nebyli půl hodiny vpuštěni do šatny. Opravdu nepochopitelné. A ani tímto se nikdo nezabýval. Vezměte si, že 90 minut běháte, jste úplně propocení a nemůžete do kabiny…
Ještě ke konci Slavie. Nehřeje aspoň lehce vaše ego, že po čtvrtečním vypadnutí týmu Jindřicha Trpišovského připadá maximum v evropských pohárech pouze vám? V sezoně 1995–1996 jste dovedl Slavii jako trenér až do semifinále Poháru UEFA.
Ani ne. Spousta lidí to už ani nepamatuje, jiní nebyli na světě. (úsměv) Nedělám z toho žádnou vědu, jsou to jen vzpomínky nás, kdo jsme u toho byli. Ale jinak je to pouze záležitost pro statistické milovníky. Není důvod, proč by mě to mělo třeba i jen trochu těšit.