Cestování po Česku: Den v Příbrami
V seriálu Po Česku vám přinášíme tipy na výlety o letních prázdninách. Tentokrát se reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová vydala do Příbrami, kde strávila den. Co všechno objevila?
Hornické muzeum Příbram je největším v Česku a drží si hned několik prvenství. Například tu poprvé používali parní stroje v rudném hornictví. „Je jediné v Evropě, které umožňuje podívat se turistům do závratné hloubky kilometr 600 metrů,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel muzea Josef Velfl. K vidění tu je historie hornictví od jeho počátků, od dobývání stříbra a olova až po těžbu uranu a ukončení zdejší těžby v roce 1978.
Sestra Eiffelovy věže, visící tubus i televizní vysílač. Znáte pražské rozhledny?
Sestra Eiffelovy věže, unikátní „kyvadlová“ rozhledna, jejíž tubus není ukotven v zemi, nebo rozhledna – vysílač. V rámci letního seriálu Po Česku vám reportéři CNN Prima NEWS přiblíží místa, která stojí za vidění, o nichž třeba ani nevíte. Začínáme u našeho hlavního města a několika jeho zajímavých rozhleden.
A právě uran v Příbrami těžili také političtí vězni, které posílali do lágru Vojna. Ten byl určený pro 1 900 vězňů. Když vězni nedodrželi řád, byli do roku 1951 posíláni do korekce zvané bunkr, ta měla 2,5 metru krát tři metry a na výšku asi 170 centimetrů. „Sem bylo umístěno 30 osob. Byli zde zavření dva až tři týdny, dostávali snížené dávky potravinu, vodu, suchý chleba. Na záchod chodili do plechové piksly,“ vyprávěl Velfl.
Velitel věznice musel roku 1951 bunkr zrušit a začít používat klasickou korekci. I tam byly podmínky otřesné. Vězni spali pouze na dřevěných postelích, bez pokrývek a měli kbelík místo toalety. „Dostávali se sem kolikrát i pro banalitu, že například nepozdravili příslušníka vězeňské služby,“ řekl Velfl.
Zločiny komunismu připomíná v Příbrami i nová výstava věnovaná Akci K na Svaté hoře. Akce K se odehrála v dubnu 1950, kdy byli duchovní všech řádů internováni do tábora v Králíkách. Svatá hora je dosud živým poutním místem a od Památníku vojny je vzdálená sedm kilometrů.