reklama

Den v Příbrami: Navštivte Hornické muzeum nebo Svatou horu

V seriálu Po Česku vám přinášíme tipy na výlety o letních prázdninách. Tentokrát se reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová vydala do Příbrami, kde strávila den. Co všechno objevila?

reklama

Hornické muzeum Příbram je největším v Česku a drží si hned několik prvenství. Například tu poprvé používali parní stroje v rudném hornictví. „Je jediné v Evropě, které umožňuje podívat se turistům do závratné hloubky kilometr 600 metrů,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel muzea Josef Velfl. K vidění tu je historie hornictví od jeho počátků, od dobývání stříbra a olova až po těžbu uranu a ukončení zdejší těžby v roce 1978.

K tématu

A právě uran v Příbrami těžili také političtí vězni, které posílali do lágru Vojna. Ten byl určený pro 1 900 vězňů. Když vězni nedodrželi řád, byli do roku 1951 posíláni do korekce zvané bunkr, ta měla 2,5 metru krát tři metry a na výšku asi 170 centimetrů. „Sem bylo umístěno 30 osob. Byli zde zavření dva až tři týdny, dostávali snížené dávky potravinu, vodu, suchý chleba. Na záchod chodili do plechové piksly,“ vyprávěl Velfl.

Velitel věznice musel roku 1951 bunkr zrušit a začít používat klasickou korekci. I tam byly podmínky otřesné. Vězni spali pouze na dřevěných postelích, bez pokrývek a měli kbelík místo toalety. „Dostávali se sem kolikrát i pro banalitu, že například nepozdravili příslušníka vězeňské služby,“ řekl Velfl.

Zločiny komunismu připomíná v Příbrami i nová výstava věnovaná Akci K na Svaté hoře. Akce K se odehrála v dubnu 1950, kdy byli duchovní všech řádů internováni do tábora v Králíkách. Svatá hora je dosud živým poutním místem a od Památníku vojny je vzdálená sedm kilometrů.

K tématu

Tagy: výlet cestování Po Česku Příbram

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama