Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
Po Česku
Výpis příspěvků ke štítku „Po Česku“
Po Česku: Severní Čechy jsou regionem známých sklářů, ale i míst z filmové pohádky
Putování po severních Čechách pokračuje v rámci seriálu televize CNN Prima NEWS návštěvou jedné ze skláren, kde si lidé mohou řemeslo sami vyzkoušet.
Na Sněžku to jde i bez front. Přijďte v sobotu ráno, radí náčelník lanovky
V posledních dnech se u lanovky na Sněžku tvořily několikahodinové fronty. Kdo se jim chce vyhnout, může na nejvyšší horu vyrazit třeba v sobotu ráno. My jsme to vyzkoušeli a na vrcholu jsme byli do 15 minut. Krkonoše ale nejsou jen Sněžka. Dají se zde najít nádherná místa úplně bez lidí.
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
Pro někoho otravná povinná četba, pro jiné zásadní dílo české literatury. Knihu Babička by měli lidé číst až v dospělosti. Myslí si to Ivan Češka – kastelán a správce Ratibořického zámku, kde se děj nejslavnější publikace Boženy Němcové odehrává. Podívejte se s námi k Viktorčině splavu i Starému bělidlu, kde spisovatelka strávila část svého dětství.
Pivo se v Česku nešidí. Náš národ je přísný a neodpouští, říká šéf pivovaru
Pivo neošidíte. Tak by se dalo shrnout poselství někdejšího sládka a současného ředitele náchodského pivovaru Primátor Petra Kaluži. Češi jsou podle něj na kvalitu piva přísní. I díky tomu mají tuzemská piva vynikající kvalitu.
Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu
Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.
Zámek s arkádami, krásný park i Kupkův rodný dům. Opočno nabízí hned několik skvostů
Malé městečko ve východních Čechách toho nabízí víc, než by člověk čekal. Kromě renesančního zámku s bohatými sbírkami v Opočně najdete také rozlehlý park i výstavu reprodukcí děl místního rodáka a slavného malíře Františka Kupky.
Adrenalin i pohádkový klid. Orlické hory nabízejí kouzelná zákoutí
Jsou sice o něco menší než Krkonoše a nejsou tak známé, ale pro jejich kouzelná a odlehlá zákoutí si je turisté zamilují. Řeč je o Orlických horách. Vyžití zde najdou i milovníci adrenalinových sportů, kteří mohou vyrazit do lanového parku nebo si sjet sjezdovku na terénní tříkolce. Pro pěší turisty může být lákadlem vrchol Velká Deštná s novou rozhlednou. V Orlických horách se dají najít i místa, kde si odpočinete bez mobilního signálu a nikoho nepotkáte.
Český Krumlov není letos místem, kde narazíte na skupinky asijských turistů
Z oblíbeného jihočeského letoviska se kvůli pandemii koronaviru a s ním spojenými zavřenými hranicemi stalo v první polovině letošního roku prázdné město, v minulých letech totiž jezdili do Českého Krumlova zejména turisté z Asie. V červnu a červenci se ale vše změnilo a na výlety či dovolené tam jezdí hlavně lidé z tuzemska. Situaci přímo ve městě sledovala reportérka CNN Prima NEWS Michaela Švejdová.
Vodácká sezóna je v plném proudu. Co můžete navštívit například při sjíždění Ohře?
V posledních dnech je počasí pro vodáky v České republice velmi příznivé. Podle hydrologů si však milovníci řek přijdou na své především v západních Čechách. O tom se v pořadu Po Česku rozhodl přesvědčit reportér Tomáš Polák.
Po Česku: Hrad Buchlov hlídá ostatky mumie. Kam se vydat na Zlínsku?
V rámci speciálu „Po Česku“ se vydal štáb televize CNN Prima NEWS na Zlínsko. Navštívil Baťův kanál, který byl dříve určený k dopravě hnědého uhlí do otrokovické elektrárny, a jeden z nejstarších hradů v republice – nikdy nedobytý Buchlov.
Po Česku: Uherskohradišťsko nabízí sladkovodní tunel, Archeoskanzen nebo poutní místo
Jeden z největších sladkovodních tunelů v Evropě, Archeoskanzen, kde se lze naučit psát hlaholicí, nebo bazilika se zajímavým podzemím. Nejen to láká turisty na Uherskohradišťsko na jižní Moravě.
Tradiční barvení pomocí modrotisku se předává z otce na syna
Tradice barvení modrotiskem byla velmi oblíbená od konce 18. století, kdy ho lidé nejčastěji užívali pro obarvení lidových krojů. Dnes se této technice věnují v Česku pouze dvě dílny – ve Strážnici a v Olešnici. Právě v Olešnici na Moravě se z generace na generaci předává tradice barvení v rodině Danzingerů již dvě stě let.