Poplach v léčebně na Olomoucku. Desítky policistů cvičily zneškodnění střelce v nemocnici

Střelba se v úterý dopoledne ozývala z léčebny dlouhodobě nemocných v Pasece na Olomoucku. Naštěstí ale nebyl nikdo v nebezpečí. Desítky policistů, záchranářů a hasičů totiž nacvičovaly zásah při teroristickém útoku v nemocnici. V rolích pacientů tentokrát zaskočili studenti z blízké střední školy.

Ozbrojený útočník, který bez rozpaků střílí do pacientů v nemocnici – takový byl námět úterního cvičení. Policisté v takových případech musí jednat velmi rychle. „Prvosledové hlídky budou mít za úkol co nejdříve ho eliminovat, aby nedocházelo k obětem na životech a na zdraví. Máme připraveno zhruba 40 figurantů, kteří budou namaskovaní na určitá zranění. Snažíme se situaci co nejvíce přiblížit k reálnému zákroku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí odboru služby pořádkové policie Olomouckého kraje Jan Drmolenský.

Policisté vybavili zasahující příslušníky kamerami a při cvičení použili i speciální mobilní řídící středisko, kterých je v České republice jen několik. „Jsou to takové oči v terénu. Máme tam několik kamer jak obvodových, tak i na tom stožáru. Kamera má velký zoom – až dva kilometry. Potom je tam infrakamera pro noční vidění,“ upřesnil náměstek krajského ředitele PČR Olomouckého kraje Petr Tománek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pražští hasiči cvičili hašení elektromobilu v podzemních garážích. Co je třeba udělat?

Přibližně půl hodiny po začátku útoku policisté hlásí, že je objekt takzvaně vyčištěn. Teď nastoupí záchranáři. „Musíme určit priority, kdo má být první ošetřený a kdo se má první dostat do nemocnice. A ti, co jsou odložitelní, tak to znamená je dostat na nějaké místo, kde se jim posádka bude věnovat dál, až vyřeší vážné stavy,“ popsal vedoucí pracoviště krizové připravenosti záchranářů Olomouckého kraje Petr Kříž.

Do akce se zapojili také samotní zaměstnanci léčebny, kteří také prochází výcvikem, aby byli na podobné krizové situace připravení. „V loňském roce jsme proškolili všechen personál v rámci nežádoucí události aktivního útoku, a proto jsme přivítali toto vyzkoušet v praxi,“ doplnila ředitelka Odborného léčebného ústavu Paseka Zdeňka Polzerová.

Důkazem, že bohužel nejde o nic mimořádného, je třeba případ, který se odehrál 10. prosince roku 2019 ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž tehdy vstoupil s pistolí do čekárny traumatologie, kde bez varování, zblízka a v rychlém sledu zasáhl devět pacientů. Sedm jich zemřelo. Cvičení, jako bylo to úterní, podobným útokům nezabrání, ale může snížit počet obětí.

Tagy: