Alarmující čísla: V Česku se pokusí o sebevraždu tři děti denně. Smutnému skóre vládne Praha

Praha řeší sebevraždy dětí.

Praha řeší sebevraždy dětí

Každý druhý den převezou záchranáři v Praze do nemocnice jedno dítě, které se neúspěšně pokusilo o sebevraždu. V celém Česku jsou to pak podle statistik tři děti denně, většinou ve věku 15 let a více. Duševní zdraví mladistvých se stále zhoršuje, nejkritičtější je situace v Praze. Vedení hlavního města se proto rozhodlo zakročit.

Praha. Velkoměsto, ve kterém se podle odborníků paradoxně děti cítí více osaměle než v jiných regionech. Tlak na sociálních sítích, ale i v reálném světě, některé dožene k nejhoršímu. „Každé dva dny záchranáři přivezou do nemocnice mladého člověka, který se pokusil odejít z tohoto světa. Situace není o nic růžovější ani v jiných regionech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

ČTĚTE TAKÉ: Nejpodivnější sebevražda. Krásná blondýnka z Kladna se třikrát bodla do srdce v bytě Araba

„Na to zahlcení a množství sociálních sítí nejsme připraveni. Je to velmi slabé místo, jak pro děti, tak i pro rodiče,“ doplnil primář Dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Michal Považan.

Pomoc při sebevražedných myšlenkách

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111. Linka funguje nonstop, anonymně a zdarma pro děti a studenty do 26 let. Česká asociace pracovišť linek důvěry zase nabízí seznam všech aktuálně sdružených linek, kdy si vyberete podle cílové skupiny nebo zaměření na jednotlivá témata.

Asociace poradců pro pozůstalé zase poskytuje profesionální a nestranné služby pro truchlící. Další odkazy a kontakty na jednotlivé poradny či krizová centra například ve větších městech naleznete přehledně na webu Sebevraždy.

V roce 2013 bylo v Praze 4 700 dětských psychiatrických pacientů, o deset let později už jich bylo skoro 8 000. A tento nárůst bude podle prognóz dál pokračovat. „Někdo čeká půl roku až rok, než se dostane do ordinace. Za půl roku už ale může být pozdě,“ popsala náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).

A situace se může ještě zhoršit. Průměrný věk psychiatra v Praze je totiž 54 let. Více než pětina je starší 65 let, podle odborníků tedy můžeme očekávat, že významná část psychiatrů brzy ukončí svou praxi. Kdo nahradí jejich místa, není jasné. „Třetina všech psychiatrů pro děti je v Praze. A to jsem nepřehnal. 25 % z nich je starších 65 let, 30 % z nich je nad 60 let. Máme co nahrazovat,“ dodal Dušek.

Praha plánuje ucelený systém

Jak mladé k práci psychiatra namotivovat? Lékaři z oboru mají jasno. Pro studenty musí být psychiatrie lákavější. Fakulty musí udělat velký posun v metodice studia a psychiatrické léčebny zase musí být zrekonstruované. Psychicky nemocný člověk potřebuje příjemné prostředí. Když se léčí v nevlídně působícím prostředí, jeho stav se může ještě zhoršit.

Aktuální situace znepokojila i vedení Prahy, které slibuje změny. „Začali jsme s transformací některých organizací a do dvou let budeme mít ucelený komplexní systém duševní péče pro Pražany,“ popsala Udženija. Obsahovat by měl vzdělávání pro odborníky, prevenci i nové krizové centrum.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Posun v případu vraždy novorozence v Dobrušce. Může padnout až výjimečný trest

Tagy: