Princezně Dianě by bylo 1. července 60 let, zemřela v roce 1997. Novinář Richard Kay, který se dlouhodobě věnuje britské královské rodině, popsal pro deník Daily Mail, jak proběhly oslavy jejích posledních narozenin. Proč musela vrátit nádherné šaty od argentinského módního návrháře? A kam poslala drahé květiny od Donalda Trumpa, které doma nechtěla?
Diana podle Kaye vzhledem ke své povaze neměla v oblibě okázalé oslavy a vždy raději pozorovala milníky ostatních. Dárky, květiny, přání a děkovné dopisy, které do paláce vždy princezně dorazily v obrovském množství, znamenaly hodiny práce. Přání přicházela do její kanceláře ve stovkách pytlů.
„Je to tady jako v Kew Gardens (Královské botanické zahrady, pozn. red.),“ řekla Richardu Kayovi během ranního telefonátu před 24 lety, který měla začít zpěvem „Všechno nejlepší pro mě!“ (Happy Birthday to me!).
Miliardář posílal květiny nepřetržitě tři roky
Podobné to bylo i s květinami. Pugéty přestalo služebnictvo počítat asi u sedmdesátého kousku. Přicházely od charitativních organizací, jejích přátel ale i obdivovatelů.
Jedním z nejextravagantnějších byl podle britského novináře americký miliardář a investiční magnát Teddy Forstmann, který měl Dianu dokonce žádat o ruku. Princezna vždy s úsměvem říkala, že jde o strategický návrh, aby mohl kandidovat na amerického prezidenta.
Forstmann posílal květiny jednou týdně po dlouhé tři roky. Když se dozvěděl o jejím milostném vztahu s Dodim Al-Fayedem, zatelefonoval jí a řekl – žertem, jak věřila – že se vrhne z Brooklynského mostu.
Květiny přicházely také třeba od hongkongského prominenta a podnikatele Davida Tanga, kterému se podařilo zachovat přátelství po jejich rozchodu jak s princeznou Dianou, tak s princem Charlesem.
Dorazil Trumpův dárek záměrně pozdě?
Drahé květinové aranžmá k jejím 36. narozeninám bylo na cestě rovněž od miliardáře a pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Diana se s tehdejším developerem setkala během oficiální návštěvy New Yorku v roce 1995. A pro moderátorku Selinu Scottovu z BBC ho později popsala jako „slizouna“, ačkoliv sám Trump tvrdil, že by Dianu dostal do postele, tvrdí Richard Kay.
Růže a orchideje od Trumpa ale přišly až dva dny po princezniných narozeninách a Diana je podle Kaye u sebe doma nechtěla. Vzala je proto na kliniku Knihgtsbridge, kam šla na výplach tlustého střeva. „Z jednoho zadku do druhého,“ měla princezna novináři sdělit se smíchem.
Mezi dárky byla rovněž například nejnovější videokamera od Gulu Lalvaniho, indického zakladatele technologické firmy Binatone a jednoho z nejneodbytnějších nápadníků Diany. Princezna mu tehdy poděkovala s tím, že kameru dá synovi Harrymu ke 13. narozeninám. „Nejsem žádná milovnice gadgetů, ale chlapci je zbožňují,“ komentovala to. Jiným dárkem, o němž si myslela, že jí musel být zaslán jako vtip, bylo zařízení s laserovým paprskem, které zase plánovala věnovat Williamovi.
Proč si nenechala nádherné šaty?
Co si naopak chtěla ponechat, ale měla pocit, že nemůže, byly bílé šaty Lacroix od argentinského módního návrháře Roberta Devorika. „Je to od něj nádherné a neuvěřitelně velkorysé, ale nemohu to přijmout,“ řekla Kayovi. „Musím být tak opatrná na to, co mě vidí nosit na veřejnosti, a kdyby se dostalo ven, že tyto šaty byly dárkem, vím, že bych byla kritizována,“ obávala se.
Součástí porozvodového vypořádání ve výši 17,5 milionu liber (nyní přes půl miliardy korun) byly totiž také přísné podmínky, podle kterých mohla, nebo spíše nemohla, využívat komerční příležitosti a musela odmítat lukrativní nabídky od módních domů nebo parfumerií. Diana měla za to, že tento dar by tato pravidla porušil.