Představa, že můžete mluvit s někým, kdo už opustil tento svět, zní jako ze sci-fi filmu. Díky pokroku v oblasti umělé inteligence se však tento koncept stává realitou. Čínské firmy nyní nabízejí možnost vytvořit digitální verzi zemřelých osob, což přináší útěchu pozůstalým, ale také nové etické otázky, poznamenal web National Public Radio (NPR).
V posledních letech několik čínských technologických společností začalo vyvíjet takzvané „deathbots“ – umělou inteligencí generované avatary, které napodobují zesnulé osoby. Po analýze hlasových nahrávek, fotografií a videí zesnulých vytvoří umělá inteligence co nejpodobnější digitální osobnost, uvedl web NPR.
ČTĚTE TAKÉ: Létající auta, roboti, hologramy. Města budoucnosti jsou blíž, než si myslíme, říká expert
Jednou z firem, která tuto technologii nabízí, je Silicon Intelligence. Založil ji Sun Kai v Nankingu krátce poté, co mu v roce 2018 zemřela matka a kontakt s ní mu natolik chyběl, že se rozhodl vytvořit její digitální klon. Ten mu prý i přes technické nedostatky přináší reálný pocit útěchy. „Nepovažuji avatara za digitální osobu, ale opravdu ho vnímám jako matku,“ svěřil se Sun Kai a dodal, že se svou „matkou“ komunikuje alespoň jednou týdně.
Společnost Silicon Intelligence je jen jednou z mnoha technologických startupů, které digitální klony zemřelých nabízejí. Služba, známá jako „digitální vzkříšení“, se pohybuje od 140 dolarů až po tisíce za pokročilé interaktivní avatary, uvádí web InsideOver.
Facebook chce rozpoznávat obličeje uživatelů. Krok budí kontroverze, firma postup hájí
Provozovatel Facebooku a Instagramu plánuje navrátit funkci rozpoznávání tváří. Od technologie si slibuje lepší boj s podvodnými reklamami využívající identity celebrit a též větší zabezpečení účtů svých uživatelů. Staronový systém však budí kontroverze ohledně zneužití, píše web ABC.
Odborníci se shodují, že „deathbots“ mohou poskytnout útěchu, ale zároveň varují, že je třeba provést další výzkum, abychom pochopili psychologické a etické důsledky.
Komunikace s klonem může narušit truchlení
Někteří odborníci na umělou inteligenci a psychologii se obávají toho, že interakce s digitálním klonem zesnulého může vážně narušit proces truchlení. Lidé, kteří se na tyto technologie obracejí, se totiž mohou snadno stát závislými na virtuálních interakcích se zesnulým a oddalovat přirozený proces smíření, uvedl deník The Times of India.
A není to jediné nebezpečí, které podle odborníků hrozí. Francouzský profesor filozofie Michel Puech například upozorňuje, že by se lidé snadno mohli stát na tomto typu kontaktu závislými a ztratili kontakt s okolním světem.
Problém navíc spočívá i v otázce souhlasu a ochrany osobních údajů. Zatímco v některých případech může být vytvoření digitálního avatara zesnulého provedeno se svolením rodiny, stále přetrvávají obavy, že by tato technologie mohla být zneužita.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie