Byl jedním z mnoha lidí, kteří odsoudili vznik evropské fotbalové Superligy. Princ William je proto rád, že projekt skončil krachem, když z něj všech 12 zapojených klubů včetně šesti anglických zástupců nakonec vycouvalo. Vévoda z Cambridge ocenil, že ke konci projektu přispěli mocnou měrou samotní fanoušci.
Možná se to málo ví, ale princ William je prezidentem Anglické fotbalové asociace (FA). Proto má k dění v populární hře co říct a po víkendovém pohřbu svého dědečka prince Philipa se připojil k bouřlivé diskusi ohledně vzniku Superligy. „Nyní více než kdy jindy musíme chránit celou fotbalovou komunitu – od nejvyšší úrovně po nejnižší, hodnoty soutěže a poctivost jejího jádra,“ uvedl v pořadí druhý dědic královského trůnu a fanoušek Aston Villy v pondělí na Twitteru.
Trvalo jen pár desítek hodin a fotbalová Superliga za obrovského tlaku zanikla. Nestěžoval si jen evropský fotbalový orgán UEFA, jehož Liga mistrů by kvůli Superlize pořádně utrpěla – přišla by o nejlepší týmy a spoustu peněz. Po zrušení nového projektu volala takřka celá fotbalová komunita. V průběhu úterního večera z elitní společnosti po protestech fanoušků vystoupily všechny zainteresované anglické kluby – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham.
Ve středu se italské a španělské týmy odhlásily, což znamenalo, že se Superligou je konec. „Jsem rád, že byl vyslyšen jednotný hlas fotbalových fanoušků. Nyní je opravdu důležité, abychom tento okamžik využili k zajištění budoucího zdraví hry na všech úrovních. Jako prezident FA jsem odhodlán hrát v této práci svoji roli,“ vzkázal princ William ve středu.
Rebelie „ostrovních“ klubů, které se na dva dny bratřily se Superligou, nemá zůstat bez důsledků. Na základě událostí posledních dní britský ministr kultury Oliver Dowden zmínil, že by například mohl ve fotbale existovat určitý vládní regulátor. Média ve Spojeném království kontroluje takzvaný Ofcom, na fotbal by pak měl dohlížet orgán Ofball.
Zároveň se diskutuje o tom, zda – poté, co se fotbal přesvědčil, jakou sílu mají fanoušci – nevložit část podílu v klubech do rukou příznivců. Tak je tomu v Německu.
Premier League zvažuje potrestání rebelů
Soutěž Premier League pak zvažuje potrestání zmíněných šesti týmům, které si se Superligou plácly a pak zařadily zpátečku. Mohly by přijít finanční sankce, hrozí odečet bodů, případně zákaz nakupování a prodeje hráčů.
A země se otřásá už teď. Například američtí majitelé Manchesteru United i Arsenalu by prý mohli chtít tyto kluby prodat poté, co nemohou počítat s velkým balíkem peněz za účast v Superlize. „Na hlavu“ to mělo dělat až 250 milionů liber, tedy 7,5 miliardy korun. Světoznámý MMA zápasník Conor McGregor už se svých fanoušků na Twitteru ptal, jestli má United koupit, že o tom přemýšlí.
U „Rudých ďáblů“ na základě krachu Superligy skončil výkonný místopředseda Ed Woodward.