Tak tohle byl slušný fofr. Spojení „jepičí život“ se používá k popsání všemožných krátkých jevů v naší společnosti. Dospělci jepic žijí jeden až tři dny. A asi tak dlouho tady s námi byla i fotbalová Superliga.
Tento „geniální“ projekt, ze kterého nám podle autorů měla spadnout huba na zem, se v posledních hodinách nacházel na JIP v takřka beznadějném stavu. A 99 procent fotbalové komunity se raduje, že se zázračné přežití nekoná. Na tomto pohřbu se zkrátka plakat nebude.
Napřed si tohoto nebožtíka představme.
Vážení pozůstalí, 20 velkoklubů mělo vytvořit zcela novou evropskou soutěž a 15 z nich ji mělo spravovat, 12 týmů bylo dopředu oznámeno. Mezi stálé členy společnosti měly patřit londýnské kluby Chelsea s Arsenalem, Liverpool, manchesterské celky City a United, Tottenham. To máme Anglii. Z Itálie se připojily AC Milán, Inter a Juventus Turín. A pak tu byla španělská klika – Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid. A prezident „bílého baletu“ Florentino Pérez se stal prvním předsedou Superligy.
Proč něco takového mělo vzniknout? Pérez argumentoval tím, že je třeba pořádného produktu, který bude generovat peníze. Fotbal se prý nachází na pokraji krachu a zachrání ho pouze to, když se lidem nabídnou pravidelné zápasy nejlepších s nejlepšími. Těžit z toho měly především zapojené kluby, každý zakládající měl dostat v přepočtu 7,8 miliardy korun. Právě vidina ještě většího balíku zřejmě okouzlila signatáře Superligy natolik, že si vůbec nestihli uvědomit, co všechno může následovat. Zřejmě zapomněli, že stále hrají sport, který funguje jen díky lidem, již ho sledují. A že chamtivost není hodnota, která sklízí potlesk.
Kopaná podle španělského funkcionáře momentálně vůbec nezajímá lidi ve věkové skupině 16 až 24 let. Že by se Pérez vzhlédl ve výzkumu Národní sportovní agentury, ze kterého jsme se dozvěděli, že nejatraktivnějším sportem pro Čechy jsou bowling a kuželky? A opravdu je nejlepší cestou, jak „podkuřovat“ mladému publiku, to, že mu budete nabízet zápasy mezi stejnými kluby? Ano, když se potkají Liverpool s Realem, je to trhák. Ale bavilo by vás to, kdybyste tento souboj sledovali deset let po sobě? Hrozba okoukanosti byla poměrně velká.
Celé to od začátku, tedy od neděle, smrdělo průšvihem, zkázou. Vždyť už tady máme krásnou věc – a nejen kvůli nejparádnější znělce na světě –, kvůli které jsou chlapci a muži i na Valentýna své partnerce nevěrní. Liga mistrů. Lidé mají rádi krásné příběhy, v nichž se fotbalový mrňous zázračně kvalifikuje do Champions League a díky losu může narazit na největší hvězdy, jako jsou Messi s Ronaldem. Kdo loni nefandil úžasnému příběhu italské Atalanty Bergamo, která došla až do čtvrtfinále milionářské soutěže, kde byla skutečně blizoučko k tomu, aby skolila kolos Paris Saint-Germain napojený na katarské šejky?
Miliony a miliardy si musíte vybojovat. Soupeřit o ně. O tom přece sport je. V domácích soutěžích by „superligisti“ hráli jen o titul, jinak by jim o nic nešlo. Faktor soutěživosti, jenž by s novým projektem odpadl, zmiňoval i Pep Guardiola, trenér Manchesteru City. „Sport není sport, pokud neexistuje vztah mezi snahou a úspěchem, mezi úsilím a odměnou. Když máte úspěch předem zajištěn, není to sport. Není to sport, když nezáleží na tom, zda vyhrajete, nebo prohrajete,“ uvedl kouč Citizens. A tím zatlačil na své šéfy, kteří účast v Superlize podškrábli.
To už bylo v úterý. Tou dobou v Anglii probíhaly velké protesty zejména z řad fanoušků klubů patřících mezi rebely, kteří si dovolili zradit fotbalové tradice. Před stadionem Chelsea musela rozzuřený dav uklidňovat klubová legenda Petr Čech. Současný poradce sportovního a technického úseku Blues příliš nepochodil. V bráně se stal pro příznivce miláčkem, tady byl před rozzuřeným davem považován za nepřítele.
Ale pak začaly přicházet zprávy, které pravé milovníky fotbalu rozradostnily. Manchester City se ze Superligy odhlásil. Chelsea vyřizuje dokumenty k tomu, aby také vyklouzla. Pérezův domeček z karet se začal sypat. Zanedlouho bylo jasné, že úprk se týká také zbylých Angličanů – Arsenalu, Liverpoolu, Manchesteru United a Tottenhamu.
Sexteto španělských a italských klubů se ještě ani nestačilo zapojit do domino efektu a jeden ze zakladatelů a šéf Juventusu Andrea Agnelli už potvrdil krach soutěže. Fotbal tedy nebude mrtvý, jak se mělo podle antisuperligistů stát v případě, že se vše dotáhne do konce.
Komu za to lze připsat největší kredit? Je to koktejl reakcí ze všech možných sfér. Rozpad Superligy si odpracovali mimo jiné fanoušci, kteří podepisovali petici a – jak již bylo zmíněno – vyrazili protestovat do ulic. O tom, jaký nesmysl Superliga je, se jako první otevřeně rozpovídal někdejší hráč Manchesteru United Gary Nevillle, který využil toho, že je expertem britské stanice Sky Sports, a vylil si srdce v přímém přenosu už v neděli večer. Za pakt se neostýchal poplivat ani svůj bývalý tým, za který odehrál 400 zápasů v Premier League. Na Nevillův emotivní projev se nabalilo mnoho dalších person. Zapojili se také vrcholní politici – britský premiér Boris Johnson nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Všichni vyzývali ke zrušení soutěže.
A samostatnou jednotkou v „hejtu“ na Superligu byl evropský fotbalový orgán UEFA. Jeho prezident Aleksander Čeferin mluvil o hadech a vyhrožoval tvrdými tresty za účast v nové soutěži. Hráči, kteří se do ní zapojí, skončí v pekle. Jinými slovy přijdou o reprezentační zápasy na mistrovství Evropy i světa.
Superliga nevznikla přes noc, nápady na její vznik tu byly už v 90. letech. A když se teď začala skutečně formovat, je skutečně zarážející, že si to vedení dotčených klubů pořádně nepromyslelo. Možná byli šéfové ošálení potenciálními obrovskými příjmy, ale to si opravdu mysleli, že tato revoluce bude přivítána s otevřenou náručí? Když jdete do něčeho takového, musíte být sakra přesvědčeni, že děláte správný krok. Pokud za 48 hodin řadíte zpátečku, vypadá to, že měl plán k dokonalosti daleko.
„Nejdůležitější jsou fanoušci, musíte je proto respektovat. A zeptalo se těch dvanáct klubů, co si o jejich nápadu myslí fanoušci? Ne. A to je ostuda,“ nechápal legendární Eric Cantona. Nikdo se neptal ani hráčů a trenérů, jak připustil kouč Liverpoolu Jürgen Klopp. Kdyby se o Superlize rozhodovalo na základě ankety mezi samotnými hvězdami fotbalu, nikdy bychom se nedostali do fáze, kdy byl oznámen její vznik. A pak také zánik.
Když bylo v pondělí večer jasné, že Manchester City se své role v chystané novince vzdává, útočník Citizens Raheem Sterling poslal na Twitter jednoznačný vzkaz. Slova „Ok bye“ doprovodil emotikonem mávající ruky.
Ok bye 👋🏾
— Raheem Sterling (@sterling7) April 20, 2021
To, že soutěž končí v propadlišti dějin, je vítězstvím celého sportu. Triumf rozumu nad penězi. Byť někteří příznivci na vedení svých klubů, jenž se do projektu na krátký čas namočily, budou ještě nějakou dobu pohlížet skrz prsty.
Každopádně, volejte sláva a tři dny se radujte, fotbaloví fanoušci. Superliga už neexistuje. Přetransformovala se do superostudy.