reklama

Iniciativy Evropské unie rozvrací energetickou politiku Česka, říká diplomat Drulák

Měli bychom se na Evropskou unii dívat kritičtěji a důsledně prosazovat své zájmy. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl diplomat Petr Drulák. Některé iniciativy sedmadvacítky prý rozvrací energetickou politiku nejen Česka, ale i celého kontinentu.

reklama

Drulák konstatoval, že se Česko nachází ve střední Evropě a z toho je třeba vycházet. „Zažíváme krizi liberální demokracie a institucí. Třeba vztah k NATO – má to být bezpečnostní garance, jak moc je ale platná? Co se týče EU, tak některé jevy jsme nečekali,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Mezi zmiňované jevy zařadil diplomat zelený balíček, který údajně rozvrací zelenou politiku Evropy i České republiky. „Můžeme to přehodnotit. Ne vystupovat z EU, ale podívat se na ni kritičtěji a důsledněji prosazovat své zájmy, když nám škodí,“ zdůraznil.

„Část občanů je s EU nespokojena, to je fakt. Namístě je pak ale otázka alternativy, která zde zatím není. Ve středoevropském prostoru bychom se měli zamyslet nad tím, co dělat, když se EU začne propadat a bude škodit našim zájmům,“ odpověděl na dotaz, zda je možnost vystoupení z Evropské unie reálná.

Návštěva Orbána? Tah Babiše

Hostem pořadu byl i diplomat Petr Kolář, který zdůraznil, že nám z Evropské unie plynou výhody. „Jsme součástí celku, který je postaven na základních hodnotách. Sice dochází ke tření, ne vždy je zde jednota, země mají různé priority, ale to je přirozené. EU se nám vyplácí například ekonomicky,“ pravil Kolář.

Podotkl, že NATO je coby bezpečnostní americká garance nevyčerpaná. „Věřím jí na základě analýzy a zájmu USA. Že si my jako členové neumíme plnit závazky a iritujeme USA, které nesou břímě na ramenou, tak se nedivím, že si občas kladou otázku, do jaké míry jsou pro ně Evropani přítěží,“ dodal.

Řeč přišla rovněž na návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku. Podle diplomatů se jedná o tah premiéra Andreje Babiše (ANO), který mu má vynést pozitiva v předvolební kampani. „Je přirozené, že si spřátelení politici v kampaních pomáhají. Demonstrovali své přátelství i vzájemný respekt. Orbán má v Česku i své příznivce, a tak může Babišovi jeho návštěva pomoci,“ uzavřel Kolář.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama