Pavel Košek: nepodceňujte bezpečí vašich dětí v online prostředí
Nástrah na nezkušené uživatele v kyberprostoru číhá celá řada. K těm nejzávažnějším patří kybergrooming, sexting, kyberšikana či online hecování. Slýcháme o nich dnes a denně, jak ale reagovat, pokud reálné nebezpečí potká i naše dítě? Odborník na online bezpečnost Pavel Košek radí jednoznačně: Jednat je třeba okamžitě, nikdy však na vlastní pěst. Vždy je potřeba obrátit se na zkušené specialisty. Další zásadou, kterou je podle něj ve vypjatých chvílích potřeba mít na paměti, je, že děti v případě selhání netrestáme.
Snažíte se děti připravit na život po všech stránkách. K tomu v současnosti neodmyslitelně patří i online realita, do které děti pronikají překvapivě snadno a rychle. Bohužel zručnost, s jakou se učí ovládat chytré technologie, už nekoresponduje s dovedností včas rozpoznat nebezpečí a rizika, která na internetu mohou potkat.
Jednáte s dětmi narovinu, nic jim nezatajujete, přesto k tomu může dojíto. Vaše dítě komunikuje s neznámým člověkem – a co hůř, chce se s ním sejít. Do zpráv možná dotyčný vašemu potomkovi posílá obsah, který byste nechtěli vidět vy coby dospělí, natož malý školák nebo i teenager v čerstvé fázi dospívání.
V tom lepším případě si vaše dítě včas uvědomí, že se jedná o velmi nebezpečnou situaci, kterou dokáže vyhodnotit nebo se mu už komunikace jednoduše nelíbí a o všem vám řekne. V horším případě se o tom dozvíte posléze či náhodou.
Největší aktuální hrozby online světa
Online hecování - Výzvy k plnění úkolů, které mohou být bezprostřední i plánované a mohou mít výrazné právní dopady či negativní vliv na zdraví i život účastníka.
Sexting a obecně sdílení intimních a citlivých údajů - Sexting je elektronická forma komunikace, jejíž hlavní náplní je erotický a intimní obsah, například sdílení tématických videí, fotografií, žádostí apod.
Kybergrooming - Chování uživatelů, kteří ve virtuálním prostředí navazují kontakty s budoucími oběťmi, velmi často dětmi. Po online seznámení obvykle přichází na řadu pozvání na skutečnou schůzku, během níž agesor plánuje oběť zneužít.
Kyberšikana - Souhrnné označení pro šikanu prostřednictvím elektronických zařízení, její součástí je agresivní chování s cílem poškodit nebo zesměšnit obvykle slabšího člověka
Nástrahy a rizika online prostředí
V řádcích výše jsme popsali sexting a kybergrooming. Rizikových situací, které ohrožují zdraví, bezpečí dětí a v konečném důsledku třeba i to vaše, je ale více. „Ať už je to kyberšikana, online hecování nebo dítě prostě naletí nějakému podvodníkovi,“ vyjmenovává další z nich ředitel korporátní komunikace ve společnosti Huawei Pavel Košek.
Ať už se vaše dítě potká s čímkoli z toho, je potřeba zasáhnout.
Jednejte bezodkladně
Expert na online bezpečnost radí:
„Vyhledat odborníka, případně při jakémkoliv podezření, že se třeba jedná o kriminální čin, oznámit to na policii. Ta má nástroj, jakým způsobem zamezit tomu, aby se daný materiál nadále šířil, je schopná útočníka vypátrat, identifikovat a eliminovat.“
Jsou to chvíle, které nejsou příjemné. Dítě i rodiče čelí opakovaně choulostivým dotazům, všichni zažívají nemalý zásah do soukromí. Na několik měsíců mohou přijít o majetek – notebook, počítač atd. – z něhož se stává důkazní materiál. Je ale nutné vědět, že jedině tak mohou kriminalisté dovést případ do konce a skutečně zastavit podvodníka či agresora v jeho chování a ohrožování dalších obětí. V opačném případě jeho chování mívá i fatální následky: „Třeba daný predátor, agresor dosáhne svého a na dítěti se podepíše doživotně,“ upozorňuje na reálné nebezpečí Pavel Košek.
Pavel Košek Zdroj: Huawei
Je tedy nanejvýš nutné dítěti věnovat den co den dostatečnou pozornost, všímat si změn v jeho chování, které by mohly značit, že prožívá těžké chvíle, s nimiž si neví rady. „Snažit se neustále budovat důvěru, nezklamat ji,“ radí dále specialista.
Netrestat
Zásadní heslo, kterým by se podle odborníka na online bezpečnost rodiče měli v případě odhalení případného problému řídit, je netrestat a nevyčítat. „Dítě nepeskovat, neklást mu to za vinu, být mu oporou, řešit to. Společně nějakým způsobem se snažit o nápravu.“
Tři zásady seznamování dětí s online světem
Nezakazovat - Zákazy nemají smysl. Menší děti si jednoduše počkají, až nebudete dávat pozor, ty větší si cestu do online prostředí najdou ve chvílích, kdy je nemáte pod kontrolou. Ve škole nebo v partě.
Nezanedbávat - Věnujte čas společným aktivitám také u počítače. Buďte dítěti průvodcem, vysvětlujte, ukazujte a varujte před tím, co všechno dítě může na internetu potkat a jaké to může mít následky. Nikoli jednorázově, ale průběžně. Současně s tím vším nezapomínejte i na výhody, které dítě může využívat.
Nezaostávat - Sami se v poznávání světa online dále vzdělávejte. Poznávejte infulencery, kteří vaše potomky zajímají, vyzkoušejte si aplikace, které jsou in. Mějte přehled o aktuálních trendech a o všem, co s nimi souvisí. A co může ovlivnit ty nejmladší uživatele.
Dítě nebo i teenager si dost pravděpodobně prošli těžkými chvílemi, s nimiž možná budou potřebovat pomoci se vyrovnat. Pokud rodiče vidí, že potomkova psychika na problém ani s jejich pomocí nestačí, není od věc obrátit se na odborníka v psychologii, který mu poskytne dostatek cest, jak opět získat sebedůvěru a pocit bezpečí. To vše samozřejmě za dostatečné podpory rodičů, kteří by se i v případě selhání dítěte měli dál snažit o zachování důvěry a fér komunikace ve vztahu. Zároveň ale Pavel Košek upozorňuje, že pod pojmem netrestat si nelze představit, že dítě ze situace vyvázne bez důsledků.
„Je to velmi individuální a musíme se bavit o tom, co je to trest. Pokud tam bude nějaká prevence a pomůže omezení, určitě je to na rozhodnutí rodiče. První věc, kterou by měl rodič udělat, je snažit se, aby dítě prošlo tou situací bez újmy. Pokud pak nastanou nějaká výchovná opatření, já bych tomu neříkal trest.“
Jak nastávající malér odhalit včas?
Jako kdykoli jindy i tentokrát Pavel Košek sází na čas a péči, kterou dětem rodiče věnují. Čas strávený u počítačů nebo telefonů a jiných chytrých zařízení by měl být nejen zábavný, ale také účelný. Pomoci může i nastavení rodičovské kontroly či blokování nevhodného obsahu.
„Snažit se nastavit co nejvíce preventivních mechanismů a opatření. To znamená: ‚Ukaž mi, co teď na tom počítači děláš, ukaž mi historii svého prohlížení.‘ Pokud ji dítě smazalo, pak už můžeme tušit, že je něco špatně.“
Poslechněte si celý rozhovor s Pavlem Koškem, specialistou na online bezpečnost a šéfem korporátní komunikace ve společnosti Huawei.