
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Sofistikovaná volební strategie Víta Rakušana – hrát si na neviditelného a profitovat z chyb Petra Fialy – je ta tam. Tragická sebevražda maminky jedné z obětí střelby na Filosofické fakultě vrací znovu na scénu děsivý čin Davida Kozáka a především četné otazníky ohledně policejního pochybení. Tyto otazníky nebyly nikdy spolehlivě vysvětleny, natož vyvráceny. A přesně tohle nemůže Rakušan pár měsíců před volbami potřebovat..
U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.
V demokracii býval takový pěkný zvyk. O tom, kdo bude nebo nebude vládnout, se rozhodovalo u volebních uren. Nyní přichází doba, kdy tento zvyk přestává pomalu, ale jistě platit. Toho, kdo (ne)bude vládnout, totiž určí soud. Na dvou aktuálních případech jsme viděli, že soud vyřadil z voleb právě toho, kdo by u volebních uren nejspíše dostal možnost vládnout (Francie), či kdo už od voličů důvěru ve volbách dostal (Rumunsko). Člověk nemusí být zrovna škarohlíd, aby mu okamžitě vytanula na mysl záludná otázka: Je tohle ještě demokracie? Nebo jsme se už dostali někam, kde se o demokracii při nejlepší vůli mluvit nedá, ale slovem „demokracie“ se tento nelibý stav bude i nadále libě maskovat?
Česká republika se umístila na 20. místě v nejnovějším žebříčku World Happiness Report 2025, který každoročně hodnotí životní spokojenost obyvatel různých zemí světa. Na první příčce se již osmým rokem drží Finsko, zatímco Spojené státy zaznamenaly nejnižší umístění ve své historii.
Pokud motolská kauza naruší důvěru, může to mít pro české zdravotnictví obrovské dopady. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V posledních dnech často zmiňovaný projekt onkologického centra má podle jeho názoru sice stále dobrou šanci na úspěch, zároveň ale hrozí, že Česko bude muset část evropských peněz vrátit.
Chráněný kontakt (protected contact), tedy trénink zvířete přes mříž či jinou ochrannou bariéru, je asi nejčastější formou pozitivního tréninku v zoologických zahradách. V mnoha případech je také jedinou možnou verzí vzhledem k bezpečnostním pravidlům v zoo. Ve skutečnosti však dává chráněný kontakt pocit bezpečí spíše zvířeti než samotnému trenérovi. I na toto téma bude přednášet na letošní MET konferenci František Šusta, světově uznávaný trenér zvířat. MET konference se koná již po páté a bude bohatá i na další světová trenérská esa. Nejen, že vám řekneme, co vás čeká, ale můžete vyhrát i online vstupenky.
Senát se dlouhodobě těší nejmenší podpoře veřejnosti mezi ústavními institucemi a k volbám do horní komory se obtěžují chodit jen ti největší nadšenci. Čas od času se objeví okolnosti, díky nimž dostane Senát příležitost tuhle nedůvěru zvrátit a přesvědčit veřejnost o své opodstatněnosti. Před rokem senátoři tuto šanci skvěle využili. Nyní se ji ale rozhodli trestuhodně promarnit.
Slovenský premiér Robert Fico v úterý čelil pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Karty přitom byly rozdány i nadále tak, že snaha byla takřka jistě předem odsouzena k neúspěchu, a to i navzdory sjednocené opozici. Fico však z hlasování udělal cirkus, když přinesl na první pohled závažné informace z tajné služby, kterými chtěl hodit celé jednání do utajeného režimu, ale zdá se, že šlo jen o pověstné „vrtěti psem“ a z celého jednání se stala fraška.
Prezident Petr Pavel by měl vyhlásit co nejdříve termín podzimních sněmovních voleb, že to ještě neudělal, je nezodpovědné, kritizoval v pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Podle něj jinak hrozí nepřehledná a nákladná kampaň, která by se mohla zvrhnout ve velkou divočinu.
Ženy v české politice nemají takové razantní přesvědčovací schopnosti, aby se dokázaly společnosti odprezentovat jako lídryně. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politický marketér Jakub Horák. Reagoval tak na exkluzivní výzkum STEM, podle kterého si jen jedno procento dotazovaných myslí, že se Alena Schillerová (ANO) nebo Kateřina Konečná (KSČM) stanou příštími premiérkami země.
Výzkum STEM o důvěře veřejnosti potěšil zejména politiky hnutí ANO. Stínový premiér Karel Havlíček pro CNN Prima NEWS uvedl, že ani na minutu nechtějí opoziční zástupci polevit v objíždění obcí, hospod nebo diskuzních fór. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který získal ve výzkumu nejvíce důvěry z vládních politiků, chce podle svých slov v příštích volbách přispět k sestavení vlády. K tomu bude zapotřebí přesvědčit co největší počet lidí.
Veřejnost má největší důvěru v opoziční politiky, ti vládní většinou propadli. Ukazuje to exkluzivní výzkum analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Největší důvěru mají lidé v expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho spolustraníky Karla Havlíčka a Alenu Schillerovou. Vysoko se také umístila lídryně hnutí Stačilo Kateřina Konečná (KSČM), která má větší důvěru než premiér Petr Fiala (ODS).