reklama

Divocí Piráti nevědí, co chtějí. Představují výstřely z Aurory, říká komentátor

Piráti jsou jednoznačně levicová strana, ale neví, co chtějí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl komentátor Viliam Buchert. Politolog Lukáš Jelínek následně kvitoval občanský aktivismus a ambice mladých lidí zakládat další politické strany, na druhou stranu varoval před vznikem většího počtu levicových stran, které by si navzájem braly voliče.

reklama

„Dívám se do programů, co strany chtějí. U ČSSD jejich body z velké části chápu, ale u Pirátů ne. Jsou to takové výstřely z Aurory a neví, co chtějí,“ řekl o straně Ivana Bartoše komentátor Viliam Buchert.

I když koalice Pirátů a Starostů momentálně drží třetí největší volební preference na české politické scéně, bude podle Bucherta ještě trvat, než si lidé na Piráty zvyknou. „Jsou divocí, před deseti lety trávili možná život na večírku a pak šli do politiky. Pořád se neusadili a je jasné, že mladí lidé jsou hlavně levicoví,“ konstatoval.

K Pirátům se v pořadu na CNN Prima NEWS vyjádřil i poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a pražský kandidát ČSSD Matěj Stropnický: „V kulturních otázkách jsou liberálně levicoví. Na druhou stranu v ekonomických otázkách se bojí třeba více navrhovat zvyšování minimální mzdy.“

Nejznámější levicovou stranu s dlouhou tradicí je ČSSD, které ale hrozí, že se v říjnových volbách nedostane do Sněmovny. Za další levicovou stranu považují mnozí odborníci i občané KSČM, podle Bucherta jsou to ale spíše extremisté. U komunistů rovněž není jisté, zda se do Sněmovny dostanou.

Malé levicové strany si jen konkurují

Podle Lukáše Jelínka je proto fajn, že stále existují mladí lidé, kteří mají chuť zakládat nové strany. „Problém se ale týká levé části spektra. Když se dvě takové strany setkají, odejdou od stolu čtyři. Mám pocit, že sociální demokracie je značka, která má minulost a umí dělat politiku. Oproti nově vznikajícím politickým proudům má přidanou hodnotu,“ vysvětlil politolog.

Jak ale zastavit úpadek levicových stran? Jelínek předpovídá, že nakonec stejně dojde k jejich integraci. „Nevím, jestli to bude sociální demokracie, nebo se o integraci pokusí někdo jiný. Žádnou silnou levicovou značku nevidím. Žádná není tak autentická a nemyslím si, že by byla cesta přes vytvoření čtyř nebo osmi malých levicových stran. Budou si jen konkurovat,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama