Současný trend je takový, že jednotlivé grandslamové turnaje přistupují ke krokům, které mají zápasy co nejvíce zkrátit. I tak jsou podle světové jedničky Novaka Djokoviče nedostatečně atraktivní a jejich délka by se měla zredukovat ještě více. Mladí lidé totiž podle 33letého Srba nevydrží sledovat tenisové přenosy dlouho, a proto je průměrný věk diváků 61 let. To však ale není úplně reálné číslo.
Na konci srpna založil Djokovič novou asociaci hájící zájmy hráčů s názvem PTPA a opustil své místo v radě organizace ATP. Teď by nejraději aplikoval radikální změny. Podle rodáka z Bělehradu je kontraproduktivní hrát na grandslamech na tři vítězné sady a bylo by lepší sázet na variantu z ostatních akcí, kdy hráčům stačí dva získané sety.
Djokovič si myslí, že nekonečné zápasy mají k atraktivitě pro diváky daleko, proto je potřeba konat. Vítěz 17 titulů z majorů má za to, že je nutné získat pozornost mladšího publika. K tomu ho dovedla studie společnosti Magna Group.
„Ta čísla nám ukázala velmi zajímavou statistiku, a to že průměrný věk tenisových fanoušků je 61 let. To je jasný důkaz, že jsou potřeba změny,“ konstatuje Djokovič.
Jenže výzkum není tak úplně vypovídající. Podle studie je sice zřejmé, že se od roku 2006 do roku 2016 průměrný věk diváků zvedl z 56 let na uvedených 61. Je však nutné dodat, že vzorek tvoří pouze lidé ze Spojených států amerických, a to navíc pouze ti, kteří se na tenis dívají v televizi. V současné době jsou ale velkým fenoménem internetové streamy, které využívají zejména mladí příznivci.
Tak či tak, je čím dál tím více jasné, že „pětiseťákům“ zkrátka odzvonilo. Na majorech se postupně dělá vše pro to, aby se délka zápasů zkrátila a rozhodovaly tiebreaky. Jedinou úrodnou půdou pro tenisové maratony zůstává antukové Roland Garros, které se drží tradice, že utkání skončí až ve chvíli, kdy jeden z hráčů získá o dva gemy více než soupeř.
Tenis je zaseklý na tradicích
Trendu dodat divákům co nejvíce zábavy v co nejkratším čase se přizpůsobují také jiné akce. Před třemi lety měla v Praze premiéru událost Laver Cup, na které proti sobě hrají nejlepší hráči Evropy a zbytku světa. Rozhodují dva vítězné sety, přičemž za vyrovnaného stavu na sady 1:1 se hraje pouze supertiebreak do deseti bodů.
Davis Cup je o poznání tradičnější soutěží, ovšem v roce 2019 získal nový „facelift“. Národní týmy hrají v jednom městě jeden závěrečný turnaj, v rámci kterého je úspora času důležitá. Dříve mezinárodní akci provázely urputné boje trvající i více než pět hodin. To už zkrácením na maximálně tři sady není možné.
Djokoviče však pošlapání starého formátu nijak nemrzí a naopak by měnil zavedené pořádky i jinde.
„Určitě bychom měli hrát na dva vítězné sety. Ale problém je, že grandslamy se odjakživa hrály na tři, takže těžko říct, jestli máme šanci to změnit. Tenis je zaseklý na tradicích, není ochota to měnit,“ říká Djokovič, ale stojí si za tím, že by „revoluce“ byla prospěšná. Proto dodává: „Kdyby se nám povedlo utkání zkrátit, přilákalo by to určitě mladší fanoušky. Mladí lidé nechtějí sledovat nekonečné zápasy, které často trvají přes tři hodiny. Musíme se přizpůsobit trhu a mladší generaci.“
A pak je tu také jiné hledisko. V náročné sezoně – pokud ji nepřeruší pandemie koronaviru – je prostor pro regeneraci minimální. Podle Djokovičových slov by jakákoliv redukce stráveného času na kurtu mohla být pro hráče nápomocná. Navíc je tenisu za normálních okolností až příliš.
„Hrajeme po celý rok strašně moc turnajů a zápasů. Tenis má nejdelší sezonu ze všech sportů na světě, hraje se od začátku ledna do konce listopadu. Vlastně téměř každý týden je nějaký turnaj. A proto nemá smysl, aby se na grandslamech hrála utkání na pět setů,“ uzavírá tenista.