Každoročně vyhlásí Policie ČR pátrání po stovkách dětí a vyzývá veřejnost, aby nebyla lhostejná k dění ve svém okolí. Podle policisty Jana Rybára je velice důležité s dětmi komunikovat a řešit s nimi problémy. Největší zodpovědnost má totiž právě rodič. Policisté se ale snaží problematiku připomínat, a to i pomocí Pomněnkového dne, který připadá právě na 25. května.
Každý rok policisté pátrají po několika stovkách pohřešovaných dětí, které se nevrátí do ústavních zařízení či do svých domovů a jejichž rodiče o ně mají strach. „Policie ČR vyhlásí každoročně pátrání po 1 500 dětech. Od ledna 2020 jsme vyhlásili jako policie pátrání po 600 dětech. Pokud to srovnáme meziročně, tak jich je méně. Podepsal se na tom nouzový stav a s ním spojené omezení volného pohybu osob,“ okomentoval situaci Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Podle jeho slov policisté většinou naleznou 98 % dětí.
Oběti násilného činu
Podle Jana Rybára jsou nejčastějšími důvody zmizení dětí zpravidla útěky z domova. Řeší tak své problémy, svoji krizi nebo konflikt s kamarády. „Těch případů, kdy se děti stanou obětmi nešťastné náhody nebo obětí násilného trestného činu, je opravdu málo,“ komentuje Rybár.
Ztracená Valerie i Míša Muzikářová. Letos se pohřešují už stovky dětí
Na území Česka se ztratily už stovky dětí. O některých z nich policie pár informací má, ale některé děti už jejich rodiny možná oplakaly. Po letech neúspěšného pátrání se vyšetřovatelé v podstatě mohou spolehnout jen na možné svědky.
„Náročné případy jsou tehdy, kdy se mladý člověk pokusí skoncovat se životem. Napíše dopis na rozloučenou, o to horší je to, když vám to udělá dítě,“ říká Rybár. V ten moment musí policisté okamžitě jednat. K nalezení konkrétního dítěte pomáhá podle kriminalisty naprosto všechno. „Od psů, lidského faktoru, dobrovolníků, kteří se zapojují do pátracích akcí, přes služební psy, služební koně, služební techniku. Záleží na vyhodnocení aktuálního případu,“ doplnil.
Pomněnkový den
Celou problematiku se policie snaží připomínat prostřednictvím Pomněnkového dne. Jeho historie sahá až k 25. květnu 1983, kdy tento den vyhlásil prezident Spojených států amerických Ronald Reagan jako vzpomínku na šestiletého chlapce, který se 25. května 1979 ztratil v New Yorku cestou do školy. Pomněnkový den je odvozený od pomněnky, jež v sobě nese název „nezapomeň na mě“.
Letos probíhá po celé ČR kampaň na připomenutí ztracených dětí bezkontaktně. „Vydali jsme pouze letáky a ty jsou distribuovány na krajská ředitelství policie, kde k tomu přistupují v rámci daného regionu,“ komentuje Rybár s tím, že chtějí o problematice děti informovat do budoucna víc. Letos ale kvůli krizi koronaviru není možné chodit do škol a zorganizovat akci na podporu Pomněnkového dne.