Ztracená Valerie i Míša Muzikářová. Letos se pohřešují už stovky dětí

Pomněnkový den

Na území Česka se ztratily už stovky dětí. O některých z nich policie pár informací má, ale některé děti už jejich rodiny možná oplakaly. Po letech neúspěšného pátrání se vyšetřovatelé v podstatě mohou spolehnout jen na možné svědky.

Bývají to ty nejcitlivější případy. Pro samotné rodiče, policisty, ale i novináře, kteří o nich informují. Jen v Česku se přitom každý rok pátrá po tisících dětech. Drtivou většinu z nich se naštěstí detektivům podaří vypátrat. Případy bez šťastných konců má připomínat Pomněnkový den.

Pátrání po dětech je velice citlivou záležitostí. „Je to pro rodiče emočně silné. Ztratí se vám někdo blízký. Někdo nejcennější, koho na světě máte, takže je to hodně vypjatá situace a hrají v ní velkou roli emoce. Každá minuta má pro rodiče délku dne, vždy se jim zdá, že policie dělá málo, ale opak je pravdou. Policie zpravidla nasazuje veškeré síly a prostředky,“ komentuje vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Jan Rybár.

Nejznámější případy

Drtivá většina dětí je nalezena do několika hodin od nahlášení pohřešování. Jsou ale případy, které budí vyšetřovatele ze spaní i dlouhé roky. Tím nejznámějším v Česku je třeba případ Honzíka Nejedlého, devítiletého chlapce, který se ztratil v roce 1998 v pražském Podolí. Nalezení Honzíka se jeho otec bohužel nedočkal. V roce 2014 po nemoci zemřel. Jeho syn je stále veden jako pohřešovaný.

Kriminalista o pohřešovaných dětech: Nejhorší je, když chtějí spáchat sebevraždu

Každoročně vyhlásí Policie ČR pátrání po stovkách dětí a vyzývá veřejnost, aby nebyla lhostejná k dění ve svém okolí. Podle policisty Jana Rybára je velice důležité s dětmi komunikovat a řešit s nimi problémy. Největší zodpovědnost má totiž právě rodič. Policisté se ale snaží problematiku připomínat, a to i pomocí Pomněnkového dne, který připadá právě na 25. května.

Dodnes plete hlavu kriminalistům i zmizení Valerie Kvasničkové z Prahy. Kauza donedávna zaměstnávala české soudy. Podle rozsudku ji měla její babička brutálně týrat. Během výslechů ale zarytě mlčí. O tom, že je Valerie naživu, žádné důkazy nejsou.

Podobně je tomu i u dalšího případu Míši Muzikářové. Tu policie hledá od ledna 2017, kdy měla odejít do školy, kam ale nedorazila. Hlavním podezřelým se záhy stal přítel Míšiny matky Otakar S. Po policejním výslechu ale spáchal sebevraždu. Tělo holčičky se nikdy nenašlo.

Podle kriminalisty Jana Rybára intenzita pátrání postupem času klesá, jestliže policisté vše propátrají a prověří. Poté už se nemají čeho chytit. Pak se kriminalisté spoléhají jen na veřejnost, která může přijít s novou zajímavou stopou.

Tagy:
policie dětí krimi kriminalita Policie kriminalisté pomněnkový den nalezení Podolí Česko Praha Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Otakar Šourek